СУД У ХАГУ ОДЛОЖИО ИЗРИЦАЊЕ ПРЕСУДЕ: Нови термин у поступку поводом пада авиона МХ17 новембар или децембар
ОКРУЖНИ суд у Хагу сматра да је у септембру још рано за изрицање пресуде оптуженима у случају пада авиона „Боинг 777“ на лету МХ17 2014. године, јер предстоји још много рада, изјавила је портпаролка суда Ања Зандберген.
У понедељак, 16. маја, председавајући судија Хендрик Стинхејс изјавио је да ће Окружни суд у Хагу поводом случаја о паду авиона на лету МХ17 који се догодио на истоку Украјине, донети пресуду 17. новембра или 15. децембра, јер се 22. септембар више не разматра као могући датум.
- После неколико рочишта у марту, говора одбране, суд је одлучио да предстоји још много посла и да је септембарски датум преурањен за доношење одлуке, саопштила је портпаролка хашког суда.
Пад авиона МХ17
Судски процес у случају пада авиона на лету МХ17 почео је у Холандији 9. марта 2020. године. Суди се тројици држављана Русије и једном држављанину Украјине: Игору Гиркину, Сергеју Дубинском, Олегу Пулатову и Украјинцу Леониду Харченку. Пулатова на суду заступа међународна адвокатска група, док се осталима осумњиченима суди у одсуству. Осмог јуна 2021. године почело је разматрање предмета у меритуму.
У оптужници холандског тужилаштва од децембра 2021. године тражи се да се сва четворица оптужених осуде на доживотну робију „због организованог уништавања авиона, које је довело до погибије 298 људи и убиства путника који су се налазили у авиону“.
Путнички авион „Боинга 777“ компаније „Малезија ерлајнс“, који је летео из Амстердама за Куала Лумпур, срушио се 17. јула 2014. године у близини Доњецка. Нико од 298 путника и чланова посада који су се налазили у авиону није преживео.
Кијев је за катастрофу оптужио устанике у Донбасу, који су, са своје стране, изјавили да немају средства која би могла да оборе авион на тој висини. Украјинске власти одбиле су да доставе податке са својих радара, а САД нису доставиле истрази сателитске снимке, где се, како тврде, види тренутак лансирања ракете.
Без обзира на ратна дејства, Кијев није затварао небо изнад Донбаса за међународне путничке авионе.
Како је изјављивао заменик генералног тужиоца Русије Николај Виниченко, руска страна предала је Холандији не само податке са руских радара, већ и документа која сведоче да је ракета „Бук“, која је оборила авион, припадала Украјини и лансирана са територије под контролом Кијева, али су истражитељи игнорисали ту информацију.
Истовремено, првог дана рочишта, тужилаштво је признало да је добило и проучава податке руског тужилаштва.
Истрагу је водила заједничка истражна група под руководством Холандије, без учешћа Русије. Како је истрага утврдила, „Боинг“ је оборен из противваздухопловног система „Бук“, који је припадао 53. ПВО ракетној бригади Оружаних снага Русије из Курска, са територије коју су контролисали устаници.
Оптужбе се граде на сведочењу искључиво анонимних сведока. Одбрана оптуженог Олега Пулатова сматра да то спречава процену квалитета аргумената, али холандско тужилаштво инсистира на томе да је анонимност потребна из безбедносних разлога.
Према саопштењима руског Министарства иностраних послова, оптужбе против Русије за пад „Боинга“ су неосноване и за жаљење, а истрага пристрасна и једнострана. Министар иностраних послова Сергеј Лавров сматра да је цела прича препуна двоструких стандарда.
rs.sputniknews.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ "АЛИГАТОР" И "КРОКОДИЛ" У АКЦИЈИ: У бришућем лету јуре ка украјинским положајима
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)