НИШТА ОД ЕВРОПСКОГ КОНСЕНЗУСА ОКО ЕМБАРГА НА РУСКУ НАФТУ: Многа питања отворена - ''постоји спремност" да се наставе разговори
АМБАСАДОРИ земаља чланица ЕУ ни на данашњем састанку у Бриселу нису успели да постигну консензус о увођењу шестог пакета снакција против Руске Федерације, а нови покушај заказан је за сутра ујутру, непосредно пред специјални самит лидера ЕУ 27.
ЕУ дипломатски извори наводе да међу земљама чланицама ''постоји спремност" да се наставе разговори о увођењу ембарага на нафту, у оквиру шестог пакета санкција, али да је и даље отворено питање ”како и на који начин” то урадити, преноси Танјуг.
- Поставља се питање како и на који начин одговорити на националне специфичности земаља чланица када је реч о зависности од руске нафте. Неке земље су 100 процентно зависне од руске нафте, а њено искључивање је врло изазован посао. Морају се наћи адекватни одговори на прекиде у снабдевању, на извоз између земаља. Мора се заменити систем који је постојао годинама и то није лако - поручио је неименовани званичник ЕУ.
У дипломастким круговима у Бриселу не желе да спекулишу о могућим решењима, укључујући и оно које би подразумевало ембарго на руску нафту која у ЕУ стиже морским путем, уз изузеће копених нафтовода, већ наводе да је ”циљ да се договори како погодити Путина највише” уз констатцију да се више од руске две трећине нафте у ЕУ увози морским путевима.
Уколико се шести пакет санкција ЕУ договори сутра преподне, он би могао да се нађе на столу радне вечере ЕУ лидера чији састанак почиње у 16 часова у Бриселу.
Из Европског савета напомињу да ће се током вечере лидера сутра разговарати о начинима за подршку и помоћ Украјини, укључујући и финансијску и војну подршку, а да ће се вечери прикључити и видео линком председник Украјине Владомир Зеленски.
Друга тема за вечером у Бриселу биће питање енергената и зауздавабја раста цена енергије у Европи.
Другог дана самита, у уторак 31. маја, лидери ЕУ ће размотрити могуцности за деблокаду украјиснких залиха житарица и њихов извоз, као и ситуацију на глобалним тржисту хране.
Друга тачка дебете лидера ЕУ у уторак биће заједничка безбедност и одбрана.
Фон Дер Лајен: Купујемо нафту од Путина да бисмо спасли Европу
Шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен представила је у интервјуу за "Ем-Ес-Ен-Би-Си" лицемерну политику Европске уније према куповини руске нафте.
- Да бисмо спасли Европу од Путина, морамо наставити да купујемо руску нафту. Јер ако не урадимо, Путин ће то продати на другом месту и више профитирати од поскупљења, па боље да купимо руску нафту, а не да он профитира - навела је Фон Дер Лајен у овом интервјуу.
Рогозин: Грађани ЕУ да "попију сву руску вотку"
Генерални директор државне корпорације „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин предложио је државама Европске уније да купе и попију сву руску вотку како Русија не би могла на њој да заради.
- Шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да ЕУ мора да купује нафту из Русије, јер ће је у супротном преусмерити на друга тржишта и председник Русије Владимир Путин ће да „заради још више“.
Хабек: "Јединство Европске уније почиње да се распада"
Немачки министар економије Роберт Хабек изразио је данас бојазан да јединство Европске уније "почиње да се распада", уочи самита лидера ЕУ на којем би требало да се расправља о ембаргу на нафту из Русије и плановима за смањење зависности од руске енергије.
- Након напада Русије на Украјину, видели смо шта може да се догоди када је Европа уједињена. Имајући у виду сутрашњи самит, надајмо се да ће се овако наставити. Али већ почиње да се распада - рекао је Хабек на конференцији за новинаре на отварању трговинског сајма у Хановеру, преноси Ројтерс.
Ускоро опширније
Препоручујемо
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)