ПОЉСКА ПРИПАЈА ДЕО УКРАЈИНЕ И ПОСТАЈЕ ХЕГЕМОН ЕУ? Сценарио који у Бриселу схватају врло озбиљно

М.Ђорђевић

06. 06. 2022. у 21:54

РУСКА инвазија на Украјину се претворила у својеврсни Трећи светски рат, који ће резултирати великим променама, укључујући нове границе у Европи, пише бриселски портал ЕУРАКТИВ.

ПОЉСКА ПРИПАЈА ДЕО УКРАЈИНЕ И ПОСТАЈЕ ХЕГЕМОН ЕУ? Сценарио који у Бриселу схватају врло озбиљно

Фото: Јутјуб/AiirSource Military/Википедија

Нисмо сигурни да ће Француска и Немачка остати највеће и најутицајније земље у нашој унији, наводи аутор чланка "Укратко - нове границе ЕУ" Геори Готев.

"Не треба олако схватити јаз између Француске, која каже да Русију (и Владимира Путина) не треба понижавати, и групе земаља са Пољском у центру, које желе пораз Русије. Овде постоји много више од уобичајене разлике између јастребова и голубова у друштву или организацији.

Овај рат је ујединио је и ојачао НАТО, убедио Шведску и Финску да треба да се придруже алијанси и инспирисао Данску да одустане од своје одбрамбене политике ЕУ.

Али постоји нешто много веће, мање видљиво, што је права промена игре.

Пољска, земља, заједно са Мађарском, коју често називају црном овцом ЕУ, сада је стекла морални ауторитет у ЕУ због свог става према Русији. Пољска је учинила много у пружању сваке помоћи Украјини. 

Постоји неколико сценарија за послератно решење, али сви они као да наговештавају геополитичко приближавање Варшаве и Кијева", наводи Готер.

Он сматра да ви у најгорем случају, Украјина била уништена на великом делу своје територије, а остаци би били интегрисани у Пољску. Мађарска би можда желела комад, али Виктор Орбан ће вероватно завршити празних руку. У најбољем сценарију, Украјина би задржала већину своје огромне територије.

"Суочена са ускраћивањем брзог чланства у ЕУ, Украјина би се могла спојити са Пољском, што би јој аутоматски дало статус чланства у ЕУ, пошто је бивша Демократска Република Немачка интегрисана у Савезну Немачку 1990. године.

За оне који ће овде навести правни проблем, да се подсетимо колико је ЕУ била немарна према свом територијалном интегритету. 2004. године целокупна територија Кипра постала је чланица ЕУ. Чини се да чињеница да Турска де факто контролише северни део није померила ниједну перце у Бриселу.

Пољски парламент / Фото Танјуг-АП

Назив будуће државе Пољске и Украјине је мање важан, али можемо претпоставити да би садржавао називе и Пољске и Украјине из правних и политичких разлога. Са популацијом од 80 милиона и 900.000 квадратних километара, таква држава би имала више територије од Француске или Немачке и више становника од Француске.

Што је још важније, то би било природно језгро окупљања за групу земаља истомишљеника, укључујући Литванију, Летонију, Естонију, а недавно и Словачку, као и евентуално Румунију, која би заузврат могла да настави свој пројекат спајања са Молдавијом.

Бугарска тек треба да одлучи какву ће улогу играти. Ипак, и Румунија и Бугарска, које се налазе на Црном мору, добиће на значају, пошто је пријашње планове за Пут свиле потребно преформатисати у централну руту преко Каспијског и Црног мора.

Однос снага у ЕУ би се логично променио, као и стратегије за еманципацију ЕУ од САД. За разлику од Француске, Пољска и њени пријатељи придају највећи значај атлантским односима

Иако ова скица звучи као политичка фикција, свесни смо да су таква размишљања присутна у главама политичара и дипломата ЕУ када је у питању доношење одлука у вези са Украјином", закључује Готев.

(ЕУРАКТИВ)

БОНУС ВИДЕО: ПОСЛЕДИЦЕ РАЗАРАЊА У УКРАЈИНИ: Снимци уништеног оружја и објеката у Харкову и околини

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПРОНАШЛИ СМО НОВУ ДЕСТИНАЦИЈУ ЗА ЛЕТО 2025! Осећајте се као на Карибима, а само два сата од Београда