УКРАЈИНА ОСТАЈЕ БЕЗ МОРА? После освајања у Донбасу Русима је приоритет заузимање два лучка града, Одесе и Николајева

РУСКА армија је јуче ујутру серијском ракетном паљбом гађала објекте војне инфраструктуре у украјинском лучком граду Николајеву на Црном мору. Градоначелник Николајева Александар Сенкејевич потврдио је десетак моћних експлозија у том граду који је у совјетско време био познат по великом бродоградилишту.

УКРАЈИНА ОСТАЈЕ БЕЗ МОРА? После освајања у Донбасу Русима је приоритет заузимање два лучка града, Одесе и Николајева

Фото: Новости

Руси су овај пут гађали зграде Универзитета бродоградње и студентске домове у којима су сада смештени украјински војници из националне гарде, територијална одбрана и страни плаћеници. Украјинци не саопштавају о војним жртвама, па ни сада није речено колико је људи погинуло и рањено.

Московски војни аналитичари тврде да ће после ослобођења свих градова у Донбасу руска војска потпомогнута јединицама Доњецке и Луганске народне републике кренути на заузимање два најважнија града на украјинској црноморској обали, а то су Одеса и Николајев. У Министарству одбране Русије тврде да су се украјински националисти сместили у болнице и школе у Одеској области. До рата је украјинска обала била од ушћа Дунава до Керченског мореуза. Дужина украјинске морске области износила је 1.756 километара. Али, после 2014. године, када је Украјина изгубила Крим, њена обала се смањила на 1.006 километара. Тај део црноморске обале је доста плитак. Најдубље море је у Каркинитском заливу. Украјина је дефинитивно изгубила Азовско море које је и тако било "унутрашње", јер после референдума на Криму, улаз у Азовско море контролишу Руси.

Град Николајев који сада ракетирају Руси је административни центар истоимене области. Један је од већих индустријских и економских центара јужне Украјине. Град се у совјетско време ширио у складу са развојем тамошњег бродоградилишта. До рата је Николајев имао 477.911 становника.

Фото: Новости

 

Истовремено док у Кијеву данима понављају како припремају велику августовску контраофанзиву која ће ослободити целу црноморску обалу, руска војска се спрема за освајање три изузетно важна града - Одесе, Николајева и у унутрашњости Украјине, Харкова.

ЦИЉ ВОЈНИ, ЖРТВЕ ЦИВИЛНЕ

РУСКО Министарство одбране саопштило је да је напад морнаричким ракетама "калибар" на град Виница, у којем су према наводима Кијева погинуле најмање 23 особе, за циљ имао удар на објекат где се одржавао састанак команде Ваздухопловних снага Украјине са добављачима страних авиона. Украјина тврди да су у нападу погођене стамбене зграде, као и административне и канцеларијске просторије, и наводи да је око 90 људи затражило медицинску помоћ, а око 50 њих је било у тешком стању након напада.

Московски војни аналитичар Александар Артамонов каже да ће дефинитивна победа доћи кад после Донбаса руска војска уђе и у Одесу.

- Питање је дана и недеља када ће Славјанск и Краматорск бити у нашим рукама. Хоће ли се пре или касније повући украјинска војска зависи од тога намеравају ли у војном руководству у Кијеву да сачувају животе војника. Кад падну та два града лакше ће се освојити Харков - каже Артамонов.

Фото АП

 

Град Краматорск је за обе зараћене стране важан јер је из њега украјинско војно руководство командовало одбраном Донбаса. Тај град је добро утврђен, зато ће га руска артиљерија гађати све време да би направила пролаз својим моторизованим јединицама.

Амерички војни аналитичари истичу да је за Украјину много важније да сачува Одесу него територије у Донбасу. Због тога ће се један број најискуснијих украјинских јединица пребацити у Одеску област. Руски обавештајци тврде да Украјинци гомилају своју артиљерију код Одесе.

Ако Украјина изгуби Одесу, она неће имати више важну морску луку и неће моћи да јој стижу бродови из западних земаља.

РОГОЗИН

У МОСКВИ су јуче извршене политичке смене и постављења. Путин је именовао Дениса Мантурова за заменика премијера и министра индустрије и трговине. Истовремено, Путин је указом разрешио дужности Дмитрија Рогозина, досадашњег директора "Роскосмоса", а на његово место именовао је Јурија Борисова, кога је претходно разрешио дужности заменика премијера.

Искусни руски официри кажу да је Одесу врло тешко заузети десантом са мора, па се зато она мора опколити са копна. Пре коначног напада на Одесу морао би да се заузме град Николајев. Управо због тога што је Николајев знатно мањи град и за разлику од Одесе нема толики број зграда историјске вредности, њега је лакше и освојити.

Одеса је милионски град, до рата је имала милион становника и ако у њему буду уличне борбе биће сигурно велики број погинулих не само војника него и цивила. У Москви војни експерти кажу да се Одеса мора посваку цену освојити како у њену луку западни бродови не би довозили оружје и другу помоћ украјинској војсци. Падом Одесе Украјина би могла да добија помоћ само преко Пољске.

ИЗВОЗ УКРАЈИНСКЕ ПШЕНИЦЕ

У КИЈЕВУ најављују да би у недељу могао бити потписан документ који ће разблокирати извоз украјинског жита из црноморских лука. Изгледа да су руски и украјински представници уз подршку домаћина Турака и представника ОУН помогли да се дође до решења. Украјинци су се бојали да разминирају морски прилаз лукама јер су се плашили да би могао да уследи десант руске црноморске флоте. На другој страни Руси су сумњали да би давањем зеленог светла уласку страних бродова могло да се тамо довлачи оружје за укра- јинску војску. Турци су се обавезали да ће они да проверавају празне бродове који ће долазити да одвозе пшеницу. Украјини је од прошлогодишњег рода остало у силосима од пет до шест милиона тона житарица и око четири милиона тона сунцокрета.

Губитком Крима Одеса је постала и главни центар украјинске црноморске флоте.

После Одесе остаје још Змијско острво, које су Руси напустили јер нису хтели да им безразложно гину војници. Острво се лако може гађати са копна и мора. После повратка украјинских војника који су донели своју заставу, Руси су их ракетирали и један број их је погинуо док су други побегли чамцима.

Последњих дана украјински медији су много писали и хвалили од САД добијене "Хајмарсе". Заменик председника Руске академије ракетних и артиљеријских наука Константин Сивков кажеда никакво "чудо-оружје" Украјинци нису добили.

- "Хајмарсима" и западном оружју се непотребно придаје велики значај у медијима. То су артиљеријски системи који се ничим посебним не одликују. Америчке хаубице М-777 су по својим карактеристикама исте као руска "Мста-б". Једина предност америчких хаубица је што су лакше од руских - каже Сивков. - Али руска хаубица може да испали 30 до 40 пројектила, а америчка 10 до 12, а затим се мора охладити.

"Хајмарси" имају домет 270 километара, али како каже Сивков, они гађају тактичком ракетом. Њих треба упоређивати са руским "Искандером", који сада има домет око 500 километара, а тачност погађања је у радијусу од пет до десет метара.

РЕФЕРЕНДУМ ЗА САНКЦИЈЕ?

ЕВРОПСКА комисија усвојила је јуче предлог новог пакета мера за одржавање и јачање ефикасности шест пакета санкција које је ЕУ донела против Русије. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен оценила је да се "брутални рат Русије против Украјине наставља не- смањеном жестином" и да "Москва мора да настави да плаћа високу цену за своју агресију". А јуче је Слободарска партија Аустрије (ФПО) затражила одржавање референдума о санкцијама против Русије. - ЕУ не делује разумно, већ према псеудоморалним критеријумима - истакао је посланик ФПО у Европском парламенту Харалд Вилимски. - Ембарго неће бацити на колена Русију, већ чини Европу слабијом и онемогућавају је да делује.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE