АНАЛИЗА: Ненси на Тајвану, Кинези на ногама, aрмија наготовс

Д. САВИЋ

03. 08. 2022. у 08:00

КИНЕСКА војска је у стању повишене борбене готовости и почиње серију тродневних војних вежби у мору и ваздуху, због слетања на Тајван председавајуће Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси (80), упркос противљењу и упозорењима Пекинга, који ово аутономно острво сматра делом своје територије.

АНАЛИЗА: Ненси на Тајвану, Кинези на ногама, aрмија наготовс

Фото: Танјуг/АП

Пекинг је стога одапео низ оштрих претњи и оптужби у правцу Вашингтона, док је министарство одбране Тајвана појачало ниво борбене готовости до четвртка по подне, а тајвански премијер Су Ценг-чанг изјавио је да Тајпеј срдачно дочекује госте из иностранства.

- Посета наше делегације из Конгреса показатељ је недвосмислене америчке подршке демократији Тајвана - поручила је Пелосијева на Твитеру, истакавши по доласку да је америчка посвећеност демократском Тајвану важнија него икада.

Колико је ситуација на релацији Пекинг-Вашингтон запаљива, говорило је осам млазних ловаца Ф-15, који су полетели из америчке ваздушне базе Кадена у јапанској области Окинава, уочи доласка Пелосијеве на Тајван. Поред тога, још пет авио-танкера полетело је из базе и кренуло на југ заједно са борбеним млазњацима. Кинески државни медији пренели су да кинески борбени авиони Су-35 прелећу осетљиво подручје Тајванског мореуза, који одваја ово острво од Кине. Министарство је у саопштењу навело да у потпуности прати активности у близини Тајвана и најавило да ће на одговарајући начин одреаговати на (могуће) "непријатељске претње".

Авион у којем је Ненси Пелоси полетела из Малезије и кренула ка Тајвану заобишао је Јужно кинеско море са стране Индонезије и Филипина.

- Наша посета није прва, и раније су делегације Конгреса долазиле у Тајпеј. Ово ни на који начин није контрадикторно са политиком САД, која се води Законом о односима са Тајваном из 1979. године - написала је Пелосијева.

Закон о односима са Тајваном из 1979. године, наиме, регулише америчке односе са острвом. Он не захтева да САД интервенишу војно у случају кинеске инвазије, већ налаже да се Тајвану пруже ресурси да се сам брани, као и да се спрече било какве унилатералне промене његовог статуса од стране Пекинга.

Пелосијева је навела да ће се у разговорима са лидерима Тајвана "поновити подршка америчким партнерима и промовисати заједнички интерес, укључујући напредак слободног и отвореног региона Индо-Пацифик".

Кинеско министарство спољних послова оценило је да је посета Пелосијеве претња по регионални мир и стабилност.

- Упркос снажном противљењу и озбиљним последицама, Ненси Пелоси је посетила кинески регион Тајван. Ово је озбиљно кршење принципа "једна Кина". Посета има озбиљан утицај на политичке односе Кина-САД и представља озбиљно мешање у кинески суверенитет и територијални интегритет - наводи се у саопштењу на сајту МСП Кине.

У саопштењу се наглашава да посета "озбиљно подрива мир и стабилност дуж Тајванског мореуза и шаље врло погрешан сигнал сепаратистичким снагама које желе независност Тајвана".

- Постоји само једна Кина у свету, а Тајван је нераздвојив део кинеске територије, што је јасно препознато у Генералној скупштини УН - истиче Пекинг, подсећајући да је од оснивања Народне Републике Кине 1949. године, 181 земља успоставила дипломатске односе са Пекингом на принципу "једна Кина".

- Тајванске власти дуго траже од САД подршку за независност. Америка користи Тајван да обузда Кину. Константно искривљује, замагљује принцип једне Кине, има званичне размене са Тајваном и охрабује сепаратистичке активности "тајванске независности". Овакви потези, као и играње ватром, врло су опасни. Они који се играју ватром страдају од ње - наводи се у саопштењу.

Ненси Пелоси у Тајвану упркос противљењу Пекинга, Фото АП

Министарство поручује да ће Кина сигурно предузети све неопходне мере да очува свој суверенитет и територијални интегритет као одговор на посету Ненси Пелоси.

- Кина и САД су две велике земље. Прави начин за тај однос лежи у обостраном респекту, мирољубивој коегзистенцији, без сукоба. Тајванско питање је искључиво питање Кине и ниједна друга држава нема право да се понаша као судија по питању Тајвана. Снажно апелујемо на САД да прекину да играју на карту Тајвана - закључује Пекинг.

КРЕМЉ: НЕ СЛУТИ НА ДОБРО

Русија подржава Кину по питању Тајвана и разуме забринутост Пекинга због могуће посете председнице америчког Представничког дома Тајвану Ненси Пелоси која би, како Кремљ оцењује, могла да изазове провокације у региону. "Желимо да нагласимо да осећамо солидарност са Кином. Њен веома, веома осетљив став према том проблему је разумљив и апсолутно оправдан. Уместо да поштују деликатност тог питања, САД бирају пут конфронтације. То не слути на добро", рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

НА ЈЕСЕН ПРИСТИЖУ И БРИТАНЦИ

Комитет за спољне послове британског Доњег дома парламента планира посету Тајвану вероватно у новембру или почетком децембра ове године, објавио је британски дневник "Гардијан". Посета је првобитно била заказана за раније, наводи се у извештају лондонског дневника који се позива на неименоване изворе и додаје да је одложена због тога што је члан делегације био позитиван на ковид 19. Првобитни планови посете имали су за циљ да покажу подршку Британије Тајвану.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ЗГРОЗИЛА ЈЕ РУСИЈУ: Управо је урадила ово на Светском првенству - и одмах ју је стигла казна