ИСТОРИЈА МОСАДА: Филмске акције широм света које су од ове агенције направиле мит и утерале страх у кости непријатељима Израела

В. Филиповић

18. 08. 2022. у 19:28

"МОСАД модин тафкидим мејухадим" односно "Институт за обавештајне и специјалне задатке" је израелска обавештајна агенција, у обичном говору позната под именом Мосад. Одговорна је за обавештајно сакупљање, тајне акције (укључујући паравојне активности и атентате) и антитероризам. Фокус ове службе је на арапске земље и организације широм света. Ова обавештајна агенција је својим фантастичним акцијама широм света стекла митски статус, али постоје нове претње, против којих је се тешко борити.

ИСТОРИЈА МОСАДА: Филмске акције широм света које су од ове агенције направиле мит и утерале страх у кости непријатељима Израела

Фото:Јтјуб принтскрин/i24NEWS English/Википедија/Профимедиа/Википедија

14. маја 1948.  премијер новостворене државе Давид Бен-Гурион прочитао декларацију о стварању Израела, а јеврејски народ је након скоро две хиљаде година дочекао своју државност.


Изгледи за "преживљавање" новонастале државе су били минимални, а потпуно уништење и нестанак нове државе су убрзо постали реалност. Чак су и сами генерали израелске војске тврдили да ће држава издржати највише две године. Ипак, Јевреји не само да су успели да одбране своју територију, него су успели и да их прошире.

Иако су победили у рату за независност, тадашњи државници Израела су били изузетно свесни ситуације у којој се земља налази: Израел је био регионално изолован, окружен непријатељима који су чекали погодан моменат за освету. И поред тога Израел није одустао већ је управо кренуо да остварује свој сан – остварити немогуће.

 

У свему овоме кључну улогу одиграо је управо Мосад

 

Срећа и радост Јевреја након проглашења државе није дуго трајала, чак ни пуна двадесет и четири сата. Већ наредног дана, пет арапских држава је напало Израел са циљем да га униште пре него што се појави на картама света. У том тренутку, у Израелу је живело нешто мало више од пола милиона Јевреја. Огроман број њих је великом брзином пристизао у нову домовину из Европе са циљем да побегну од свих страхота и траума холокауста, као и да помогну својој браћи у стварању нове државе. Само током 1948. и 1949. године, преко 300 000 Јевреја се доселило у земљу.


Због свега овога Израелу је требала јака и учинковита тајна служба, коју чине: Аман (војно-обавештајна служба - задужена за шпијунирање непријатељске војске), Шинбет (унутрашња служба сигурности - одговорна за контрашпијунажу и противтерористичке акције) и Мосад (који је задужен за тајне активности у иностранству).

 

Foto: Printskrin Youtube/NowThis World


Израел као прогоњен и од самог почетка окружен непријатељима се још од оснивања ослања на спектакуларне тајне акције. Због тога Мосад поштују у целом свету, али га се и боје. 

Од оснивања агенције, 1949. године Мосад је укључен у скоро сваки већи "инцидент" ма Блиском истоку и због тога се многе теорије завере повезују са овом обавештајном службом, а свака акција која се припише овој обавештајног агенцији, јача и спекулације које окружују ову организацију.


Један од првих великих "дебија" Мосада на светској сцени


Адолф Ајхман био је официр високог ранга у нацистичкој Немачкој и један од главних ораганизатора Холокауста.

Након рата, побегао је у Буенос Ајрес, у ком је живео повучено под лажним идентитетом. Међутим, Израелци су успели да сазнају где се налази, те су у Аргентину послали припаднике Мосада.

На челу "операције Ајхман" био је Мосадов агент Рафи Ејтан. Он је пронашао Ајхмана и уз помоћ својих колега га је отео и ставио на тајни лет за Израел.

Цели свет је гледао како нацистичког официра осуђују на смрт, што је представљало прву велику победу Израела и Мосада, чиме су поставили темеље о стварању сопственог мита и послали снажну поруку непријатељима.

 

Страх од комшија

 

На лето 1962. главни израелски непријатељ, Египат, са поносом је представио почетак изградње новог ракетног програма, за који је објављено да ће имати довољно велики домет да досегне "Свету земљу".
 

Египатски председник, Гамал Абдел Насер, желео је да уједини арпске државе у борби против Израела.

 

Foto: Printskrin Youtube/Icarus Films

 


Насеров ракетни програм посебно се ослањао на рад немачких стручњака, који су били укључени и у развој Хитлерових пројектила В-2. Страх од новох Холокауста у Израелу је био итекако присутан, што је приморало Мосад да хитно реагује и заустави египатски ракетни програм.



Мосад је приликом прикупљања информација у вези са овим случајем доживео "обавештајни дебакл". Нису успели да прикупе довољно података како би почели операцију, али једно је било кључно - сазнали су да Египат без помоћи Немаца нема довољно стручних људи који би финализирали пројекат. У Каиро се у том периоду доселило 35 немачких стручњака, који су ту живели заједно са својим породицама.

Израелци су одлучили да пошаљу поклоне кључим људима који су радили на програму, а то су учинили тако што су слали пакете, у којима су се налазиле бомбе. На тај начин убили су пет египатских радника и ослепели немачку адвокатицу. Међутим, ракетни програм је и даље био у пуном замаху.

Мосад је одлучио да промени приступ и своје деловање преусмери на операције у Немачкој. Сачекали су да се шеф програма врати у домовину, а потом су они одрадили свој задатак. Главном немачког инжињера је изралски агент намамио у замку представљајући се као египатски бизнисмен. Заједно са још неколико шпијуна је савладао Немца и одвео га у Тел Авив, где је подвргнут темељном испитивању. Случај отмице никада званично није решњен, а од тада се појавили неколико верзија приче нестанка човека под именом Хајнц Круг. Према најновијим информацијама, њега је након низа испитивања живота лишио Мосад, али ни то није било довољно да се заустави ракетни програм Египта.


Израел је морао да потпише "пакт са ђаволом"


Бивши припадник нацистичког Шуцштафел познатијег као "СС", Ото Скорцени, био је једина нада. Он је као један од истакнутијих нациста имао везе са свим главним људима који су радили на египатском ракетном програму.
 

Химлер обавља смотру украјинске СС дивизије "Галиција", Фото Архива

 


Након Другог светског рата, Скорцени се преселио у Шпанију, где је уживао заштиту диктатора Франсиска Франка и живео луксузним животом.

Ниједан бивши нациста на свету није био сигуран и није могао да зна да ли је мета Мосада или не. План сужбе био је да Скорценија реши те бирге у замену за поврељиве информације. СС пуковник није имао пуно избора, па је Мосаду помогао да нађе сваког техничара који је радио у Каиру. Израелски агенти извршили су притисак на њих, Немци су се од страха за сопствени живот вратили у своју домовину, а Насеров ракетни програм је до 1965. године потпуно заустављен.
 

СССР и Блиски исток
 

Лењин и Хрушчов / Архива





 




Шездесетих година 20. века, Совјети су наоружавали своје хладноратовске савезнике. Лидер СССР-а Никита Хрушчов посетио је Египат а "као поклон им је приредио" и МиГ-21, совјетски ловачки авион пресретач. 

 

Фото: Новости"

 


Овај ратни авион сматран је за веома ефикасан модел, а тада западне земље нису знале готово ништа о њему. Америка се желеа домоћи информација, како би за сваки случај, била спремна. А нова борбена летелица била је и велика претња за Израел, што је означило почетак нове акције Мосада.

Шпијуни су тражили "арапску издајицу" а циљ им је био да отму МиГ и допреме га у Израел, како би га стручњаци прегледали, а у Ираку су нашли потенцијалног кандидата. Војни пилот армије Ирака, Мунир Ретса, био је "мета" Мосада. Агенти су претпоставили да се Мунир као хришћанин осећа дискриминисано у својој земљи, па су одлучили да му пошаљлу понуду.

Наговорили су га да слети у Израел, а да ће они пре тога извући његову породицу из земље и сместити их на сигурно. У тајној операцији Мосад је 32 члана Ретсове породице пребацио из Ирака у Израел, а пилот је одржао обећање. Са потпуно наоружаном летелицом он се одвојио и побегао у Израел.

Рискантни план доживео је велики успех, а МиГ-21 је први пут доспео у руке "непријатеља", чиме је завршена "операција Дијамант". 

 
 

Шестодневни рат - "Сам против свих"

 

Само 12 месеци након ове операције почео је и Шестодневни рат, познат и као Арапско-израелски рат 1967. или Јунски рат, вођен је између Израела с једне стране, и Египта, Јордана и Сирије с друге стране. 

 

Фото:Јтјуб принтскрин/i24NEWS English/Википедија/Профимедиа/Википедија

 


Арапске државе Ирак, Саудијска Арабија, Судан, Тунис, Мароко и Алжир су такође оружјем и трупама помогли рат против Израела. Почео је израелским превентивним нападом на Египат, који је пре тога блокирао Тирански теснац проласку израелским бродовима и нагомилао снаге на Синају близу израелске границе. На крају рата, Израел је контролисао Појас Газе, Синајско полуострво, Западну обалу и Голанску висораван. Последице овог рата утичу на геополитичку ситуацију у регији све до данас.

У Шестодневном рату арапске су земље имале око 30 хиљада погинулих или несталих војника. Изгубљено је око 70 одсто наоружања и опреме, а посебно тешко су страдала ваздухопловства арапских земаља. Новонасталом ситуацијом израелска се војска опасно приближила трима арапским престоницама - Каиру на мање од 100 километара а Дамаску и Аману на мање од 50 км. Израел је ратном победом стекао надзор над целим библијским подручјем Израела или четири пута већу територију од оне из 1949. након Првог арапско-израелског рата. Још милион палестинских Арапа је дошло под израелску власт, тако да је под израелском влашћу било 1,5 милиона Арапа. Израел је анектирао стари део Јерусалима, где је арапском становништву понуђен избор између израелског и јорданског држављанства, док је у Јудеји и Самарији (Западној обали) и појасу Газе успостављена војна власт.

Ову победу је делимично омогућила и дојава Мосадовог шпијуна у Дамаску. Почетком шездесетих година 20. века, Израелци су у Сирију убацили свог агнета, Елија Коена. Он је у Дамаску глумио великог арапског пословног човека и успео је да се увуче у највише политичке кругове режима у Сирији и годинама је Израелу одавао важне податке о сиријској војсци.

Међутим, полиција га је ухапсила 1965, две године пре почетка рата, а агент је цену шпијунаже платио животом. Ипак, информације које је Коен доставио до тад значајно су помогле Израелу да се спреми и имале важну улогу у победи у Шестодневном рату.


Мосад у 21. веку

 


Меир Даган је 2002. постао први човек агенције, а он је одмах по преузимању функције означио Иран као главног непријатеља. У историји службе, Даган важи за једног од истакнутијих директора Мосада, који је агенцију вратио на пут старе славе.

Када је он дошао на чело Мосада, у западним медијима је владала кампања да би Иран за неколико година могао да поседује нуклеарно оружје, што би за Израел представљало "пиштољ уперен у чело".

Као што је то био случај и са Египтом, Мосад је добио задатак да зауставио ирански нуклеарни програм. Толико година после, ситуација се знатно променила. Кибернетичка шпијунажа представља "безконтактни рат" и прављење велике штете уз минималан ризик. Израел је направио рачунарски вирус који парализовао иранску нуклеарку за обогаћивање уранијума, а за вирус се спекулише да је вероватно заједнички резултат Америчке обавештајне службе (ЦИА) и Мосада.

Ипак, уз нове, дигиталне могућности, Мосад и даље не одступа од старих, ша је служба убила шест научника који су радили на иранском нуклеарном програму. Израел је тако добио на времену, јер пројекат Техерана због свега овога није могао да се развија жељеном брзином.

У међувременум, 2015. године postignut је споразум о иранском наоружљњу, чији је званични назив Заједнички свеобухватни акциони план (ЈЦПОА). Споразум су потписали у јулу 2015. године у Бечу Иран и група 5 плус 1, коју је чинило пет сталних чланица Савета безбедности УН (Кина, Француска, Русија, Велика Британија, САД) и Немачка као потписница у име ЕУ.

Споразумом се Иран обавезао да ће обогаћивање уранијума ограничити на 3,67 одсто, што је довољно за покретање комерцијалних нуклеарних електрана, у замену за укидање економских санкција.

У априлу прошле године, Иран и шест светских сила започели су разговоре о враћању на споразум, од кога је бивши председник САД Доналд Трамп 2018. године одустао и поново увео санкције Ирану. 
 

Фото: Танјуг/АП


Разговори Техерана и водећих светских сила се воде и дан данас, а чини се да је договор близу реализације, јер је Иран спреман да поново оживи споразум и нема намеру да развија нуклеарно наоружање, али за то тражи одређене гаранције.
 

Рат против тероризма

 


Моасд је тренутно највише ангажован у борби против тероризма, али то има своју цену. Израел је затворен иза зидина, подигнуто је више од 300 километара, бетонских ограда како терористи не би могли ући у земљу, а агенти за то време настављају да убијају терористе на високим положајима.

 

Фото Илустрација jihadology.net



Легендарни Мосадов обавештајац, Рафи Ејтан, је неколико година пре своје смрт 2019. изјавио да рат против тероризма спашава животе невиних људи.

- Не убијаш невине људе, убијаш своје непријатеље. Ако убијеш њих, некоме недужном си спасао живот. То је основно правило - закључио је тада Ејтан.

Али, то је упитно мишљење, чак и у Израелу. Ниједна западна земља није наручила више напада од завршетка Другог светског рата, него што је то учинио Израел.

Обавештајне агенције могу се учинковито борити против тероризма, али проблем је што ту ситуацију не могу трајно да реше, јер је за то потребно наћи узроке проблема, иначе ће обавештајци и терористи непрекидно ратовати. То је политичко, економско, друштвено и културолошко питање.

То је рат у коме, како се чини, Мосад не може победити. Ова обавештајна агенција је својим фантастичним акцијама широм света стекла митски статус, али постоје нове претње, против којих је се тешко борити, ослањајући се на стару славу.

БОНУС ВИДЕО: Репортер "Новости" у Донбасу на првој линији фронта

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (4)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE