"ЈЕДИТЕ ВИШЕ БУБА": Ово је план Британије за решавање глади у Африци

Novosti online

02. 09. 2022. у 20:08

ПРОЈЕКТИ које Велика Британија финансира у Зимбабвеу и у Демократској Републици Конго охрабрују становништво ових афричких земаља да у своју исхрану уведу више буба богатих хранљивим материјама.

ЈЕДИТЕ ВИШЕ БУБА: Ово је план Британије за решавање глади у Африци

Фото: Танјуг/АП

Како је објавио "Гардијан", агенције из Британије тренутно троше чак 57.000 долара у Конгу и 346.000 долара у Зимбабвеу за пројекат увођења буба у исхрану локалног становништва-

У Конгу је тренутно у току истраживање о предностима једења афричких гусеница, миграторних скакаваца и црних мува.

Истраживање је показало да у региону постоји око 23 врсте инсеката, укључујући термите и цврчке, који се већ конзумирају у региону Јужног Кивуа, једној од 26 провинција Демократске Републике Конго.

Католичка агенција за прекоморски развој, добротворна организација са седиштем у Великој Британији, саветује становнике Конга да почну да узгајају бубе, у настојању да окончају проблеме глади у том региону.

Каша са гусеницама за школарце

У Зимбабвеу, друга агенција тражи начине да у школе уведе оброке који се састоје од каше и мопаних црва.

"Гардијан" напомиње да се ове љигаве зелене гусенице, које се претварају у царске мољце, већ беру за исхрану током кишних сезона.

Пројекат има за циљ да развије оброке од каше и буба за прехрану сиромашне деце у граду Гванда и престоници Зимбабвеа Харареу. Из агенције кажу да ће ово јело бити комбинација локално узгајаних мопаних црва са житарицама и воћем, нудећи све кључне витамине и минерале као што су фосфор, калијум, гвожђе, бакар, цинк, манган, натријум, као и витамини Б1 и Б2.

Доктор Алберто Фиоре, професор хемије који води пројекат у Зимбабвеу, рекао је за "Гардијан" да је увођење оброка заснованог на бубама само прва фаза пројекта. Како је навео, биће спроведена и насумична испитивања како би се видело да ли ови оброци утичу на успех деце у школи и доприносе њиховом здрављу.

Оба пројекта финансирају се кроз британске агенције за истраживање и иновације (УКРИ).

Портпарол агенције је рекао за "Гардијан" да се организација нада да ће финансирање оваквих пројеката "користити грађанима широм света, без обзира на њихов економски статус" и истакао еколошке предности исхране на бази инсеката.

БОНУС ВИДЕО - ПРОБУДИО СЕ ВУЛКАН НА ИСЛАНДУ: Снимак ерупције Фаградалсфјала

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (2)

СУМА ОД КОЈЕ ЋЕ ВАМ СЕ ЗАВРТЕТИ У ГЛАВИ: Ево колико су зарадили Тајсон и Пол за боксерски спектакл