ПЕШКЕ У ШКОЛУ, КАТАНАЦ НА ПЕКАРЕ, ФРИЖИДЕРИ ДА СЛАБИЈЕ ХЛАДЕ... Несвакидашње мере у европским земљама не би ли се уштедело
ЕВРОПСКЕ акције забележиле су јуче ујутру нови пад, а највеће губитке пријавиле су рударске и енергетске компаније. Владе широм Старог континента, "прогурале" су, откако траје енергетска криза, пакете од више милијарди евра у покушају да заштите компаније и домаћинства од вртоглавог скока цене струје.

Фото
Најава потпуне обуставе испоруке руског гаса, после вишемесечних драстичних поремећаја у транспорту овог енергента ка Европи, "заледила" је већину влада на Старом континенту, пре свих Немачку и Аустрију, које су најзависније од горива из Русије која је без премца прва у свету по количинама природног гаса. Ова земља има највише природних резерви, чак 47,57 милијарди кубних метара што чини више од четвртине укупних количина на планети. Што се тиче нафте, лане је Русија била трећа на светској листи произвођача овог енергента.
У тешкој енергетској ситуацији нашла се цела Европа, па најтеже погођене земље, већ месецима "избацују" најразличитија решења и путеве енергетског осамостаљења. После берлинског предлога сународницима да се туширају хладнијом водом и да фрижидере подесе на слабије хлађење, јуче је Министарство енергетике Аустрије објавило нови савет грађанима. Закључено је "да би деца требало да сама иду пешке у школу или да се возе градским превозом уместо породичним таксијем".
Раст цена енергената прети да доведе до таласа затварања у холандском пекарском сектору, упозорили су тамошњи индустријски лобији, а привредници кажу да су се трошкови удесетостручили. Холандска инфлација, махом изазвана скоком цена гаса и струје од 151 одсто на годишњем нивоу, достигла је у августу 12 одсто.
- Чујем од предузетника да ће морати да затворе радње - упозорила је Мари-Хелен Зенгеринк, генерални директор Холандског удружења пекара хлеба и пецива, које броји 1.600 придружених пекара и додала да су енергетски уговори за многе пекаре истекли, или би требало да истекну ове године, а рачуни за струју понекад скачу са 3.000 евра месечно на 30.000 евра.
- То није трошак који можете пренети на купце векне хлеба - каже Зенгерикова, апелујући на владу да "учини нешто у вези са наглим скоком трошкова енергије".
Препоручујемо

КАТАНАЦ ЗАПАДА НА "СЕВЕРНИ ТОК 1": Кремљ убрзано ради на новом концепту спољне политике
06. 09. 2022. у 07:35

НАЈТЕЖА ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА: Велика Британија страхује од грађанских немира већих размера
05. 09. 2022. у 10:47

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"НЕМОГУЋЕ ЈЕ ПОБЕЋИ ОД ТОГА": Здравко Чолић први пут о оптужбама да воли мушкарце
ПОЗНАТИ певач Здравко Чолић (73) познат је по томе што свој приватни живот чува далеко од очију јавности. Ипак, једном приликом одлучио је да направи изузетак и открије неколико личних детаља који су изненадили његове обожаваоце.
06. 04. 2025. у 11:39
Коментари (0)