ЗЕЛЕНСКИ САДА НЕЋЕ ПРЕГОВОРЕ ВЕЋ ПОБЕДУ: Москва ће морати да пошаље појачање својим снагама у Украјини

Бранко ВЛАХОВИЋ

13. 09. 2022. у 07:30

И ПРЕ него што је турски председник Реџеп Ердоган успео да предложи на самиту у Самарканду у Узбекистану - 15. и 16. септембра - Владимиру Путину да буде домаћин његовог сусрета са Владимиром Зеленским у Турској, из Кијева и Москве су стигли одговори да то није реално.

ЗЕЛЕНСКИ САДА НЕЋЕ ПРЕГОВОРЕ ВЕЋ ПОБЕДУ: Москва ће морати да пошаље појачање својим снагама у Украјини

Фото АП

Портпарол Кремља Дмитриј Песков је јуче казао да ће се специјална операција завршити тек кад се остваре циљеви које је у фебруару поставио Путин. На другој страни, Зеленски говори да не жели никакве преговоре јер је уверен у победу Украјине у овом рату.

После прошлонедељне украјинске офанзиве и освајања три града на североистоку Украјине Балаклеје, Купјанска и Изјума, у Кијеву је завладала еуфорија па је саветник председника Украјине Михаил Подољак изјавио да је и даље приоритетан правац украјинске армије Херсонска област како би касније кренули ка Криму.

Иначе, председник Путин је, како каже Дмитриј Песков, добро информисан о стању на фронту јер га о томе стално извештава министар одбране Сергеј Шојгу. Јуче је Министарство одбране Русије саопштило да је знатно ојачало своје снаге у Донбасу.
Истовремено, украјински генералштаб саопштио је да је украјинска војска успела да протера непријатеља из више од 20 насеља у претходна 24 сата.

Дан раније, председник Украјине Владимир Зеленски је на "Телеграму" навео да су украјинске трупе овог месеца повратила више од 3.000 квадратних километара територије.
Руководилац војно-цивилне администрације у Харковској области која је под контролом руске војске, Виталиј Ганчев, објаснио је зашто се руска војска повукла са тог дела фронта.
- Да би сачували своје људе, морали смо привремено да се повучемо јер је украјинских војника на том делу фронта било неколико пута више. Кад је украјинска војска добила појачање да крене у офанзиву она је била бројнија чак осам пута од наших снага - казао је Виталиј Ганчев и додао да је око 5.000 цивила евакуисано у Русију.

Ако се погледа најновија карта војних операција у источној Украјини, може се уочити да великих продора није било. На североистоку Украјинци су на неким местима ушли у дубину фронта до двадесет километара.

КРИЗА

НОРВЕШКА, која није чланица Европске уније, и ЕУ договориле су се да конкретизују разговоре о предлозима за решавање енергетске кризе у Европи, изјавио је норвешки премијер Јонас Гар Стере. - Ми смо скептични према максималној цени природног гаса - рекао је Стере.  Норвешка је постала највећи снабдевач Уније гасом након што је Русија смањила извоз због рата у Украјини. То је омогућол нордијској земљи рекордни приход од нафтне индустрије.

Цело лето водила се рововска борба, гађала је артиљерија са обе стране, али неких битнијих померања није било. Тек кад су украјинске снаге у августу кренуле у офанзиву ка Херсону дошло је до жестоких битака. Тада је украјинска војска морала да се повлачи ка луци Николајеву и Руси су освојили територију од нешто мање од 50 километара. Али ради се о степи у којој нема већих градова.

Прислушкивањем разговора са украјинске стране фронта Руси су се уверили да коришћењем западног оружја "хаубица М777" и "хајмерсима" руководе страни инструктори. То потврђују и заробљени украјински војници.

БЕЗ ТЕНКОВА

НЕМАЧКА министарка одбране Кристина Ламбрехт одбацила је захтеве да се Кијеву испоруче борбени тенкови.

- Ниједна држава није досад доставила борбена пешадијска возила западне производње или борбене тенкове - рекла је Ламбрехтова у Берлину, додајући да се Немачка договорила са својим партнерима да неће предузимати такве акције једнострано.

У последње време украјинска војска све више користи дронове - камиказе који су добијени од Американаца.

Украјинска артиљерија је и јуче, управо са "хајмерсима" гађала Антоновски мост који спаја две обале преко Дњепра у Херсонској области. Војници нису страдали али јесте шест цивила. Цело лето украјинска артиљерија гађа тај мост у жељи да га потпуно онеспособи за коришћење.

Европска складишта пуна гаса

РЕЗЕРВЕ гаса у европским подземним складиштима (УГС) премашиле су 90 милијарди кубних метара и достигле максималан капацитет од скоро 108 милијарди, показују подаци Удружења европских оператора гасне инфраструктуре. ЕУ земље преузеле су обавезу да достигну ниво попуњености капацитета за складиштење гаса од најмање 80 одсто за зиму 2022-2023. Португалија и Пољска су достигле највећи ниво попуњености складишта од 100 одсто и 99,13 одсто. У осталим земљама ЕУ попуњеност се креће од 82,04 одсто у Словачкој до 94,01 одсто како је у Данској.

Цена гаса је достигла највиши ниво од 3.541 долар за 1.000 кубних метара почетком марта. Цена гаса у Европи пала је јуче на 2.000 долара за хиљаду кубних метара. Од почетка септембра цена гаса је у просеку око 2.330 долара за 1.000 кубних метара.

Док су украјински артиљерци последњих месеци редовно гађали градове у Донбасу, посебно Доњецк, руска војска је своје нападе усмеравала кад утврђењима Украјинаца, рововима и бункерима. Али нису гађани градови и важни инфраструктурни објекти.

Тек минулог викенда Руси су ракетирали украјинске термоелектране и струјну мрежу. Због тога је у Харкову као и у још неколико већих и мањих градова нестало струје и воде. У Харкову је престао да ради и метро.

Градоначелник Харкова, који се налази под влашћу Кијева, Игор Терехов изјавио је јуче да је опет било проблема са снабдевањем струјом. Председник Украјине Зеленски рекао је раније да је пет украјинских региона у недељу било делимично или потпуно без струје.
Москва је јуче истакла да нема разговора о демилитаризацији нуклеарне електране Запорожје у Енергодару.

Трамп није видео

УКРАЈИНСКИ председник изјавио је да је био изненађен колико је бивши председник САД Доналд Трамп наставио да хвали руског колегу Владимира Путина, чак и након што је Москва напала Украјину. - Верујем да је имао довољно времена, и више, да схвати ко је Путин - рекао је Зеленски за Си-Ен-Ен и додао да је немогуће да Трамп није знао колико је Путин у супротности са вредностима америчког народа.

Најновија ратна збивања на истоку Украјине само потврђују прогнозе да ће те две словенске земље ратовати не само наредне јесен и зиме него и идуће године. Уосталом, о томе све више говоре украјински највиши политичари који стално траже додатно модерно наоружање од земаља чланица НАТО.

Колико ће бити нових избеглица са једне и друге стране тешко је и замислити. Уопште није спорно да ће после најновијих битака у источној Украјини војно руководство у Москви извући закључке да не може да ратује на тако широком фронту са многоструко мање војника него што их има Украјина. Питање је само дана када ће руским снагама стиће значајније појачање у људству и модернија војна техника.

Док Украјина није добила модерне хаубице и вишецевне бацаче који се могу наводити помоћу шпијунских сателита, Руси су могли да без већих проблема држе већ заузете територије јер су били супериорни у авијацији и артиљерији. Али сада се ситуација мења управо јер Руси нису успели да зауставе доток западног оружја украјинским јединицама.

Број жртава са обе стране фронта ће се још више повећавати, тим више када опадне лишће са дрвећа артиљеријска оружја као и оклопна возила ће бити много лакша мета за високопрецизно оружје које се све више користи.

Економски "блицкриг" није успео

РУСИЈА се суочава са финансијском и технолошком агресијом, али економски "блицкриг" против ње није успео, рекао је јуче руски председник Владимир Путин.

- Русија се убедљиво бори са спољним притиском, можда би се рекло, са финансијском и технолошком агресијом од стране неких земаља. Тактике економског "блицкрига" нису деловале, то је већ очигледно свима, па и њима - рекао је Путин.

Он је навео да ће буџет Русије у наредне три године испунити приоритете и изазове пред којима је земља. Приоритет је макроекономска стабилност Русије, нагласио је Путин на састанку о економским питањима.

Путин је рекао да је инфлација са 17,8 одсто у априлу, пала у септембру на 14 одсто и да има разлога да се верује да ће до краја године бити још нижа, као и да је незапосленост на историјском минимуму.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (3)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”