ЈАСНА ПОРУКА СИ ЂИПИНГА: "Спољне силе не смеју организовати обојене револуције"

Новости Онлајн

16. 09. 2022. у 16:58

КИНЕСКИ председник Си Ђинпинг је позвао чланице ШОС-а (Шангајске организације сарадње) да раде заједно на спречавању покушаја спољних снага да изазову немире.

ЈАСНА ПОРУКА СИ ЂИПИНГА: Спољне силе не смеју организовати обојене револуције

Фото: Профимедиа

Земље чланице Шангајске организације за сарадњу (ШОС) морају да раде једна са другом како би спречиле спољне силе да организују обојене револуције у њиховим земљама, упозорио је у петак кинески председник Си Ђинпинг.

Говорећи на самиту ШОС-а у Самарканду, председник Си је рекао да би државе чланице требало да „подрже међусобне напоре да заштите безбедносне и развојне интересе“, напомињући да свет пролази кроз „убрзавање промена невиђених у једном веку“ и да је ушао у фазу неизвесности. и трансформација.

Он је додао да је најважније „чувати се од покушаја спољних сила да изазову обојену револуцију и заједнички се супротстављају мешању у унутрашње ствари других земаља под било којим изговором“, мислећи на протесте које подржава Запад и који имају за циљ да збаце владе у пост- совјетске земље.

Сијева изјава уследила је у тренутку када је руски председник Владимир Путин поздравио растући утицај „нових центара моћи“ који међусобно сарађују и имају капацитет да оспоравају глобалну доминацију Запада.

Председници Си и Путин / Фото АП

 

Кинески и руски лидери су претходно разговарали о спољнополитичким питањима на маргинама самита у четвртак. Путин је приметио да су недавни покушаји да се инсистира на униполарном свету попримили „апсолутно ружан облик“ који вец́ина света одбија.

Он је додао да се Русија и Кина заједно залажу за „праведан, демократски, мултиполарни светски поредак заснован на међународном праву и централној улози УН, а не за нека правила која је неко измислио и покушава да наметне другима, а да није ни објашњено шта су. ”

ШОС је савез за економску интеграцију и изградњу поверења који је основан 2001. године и тренутно је највећи регионални блок на свету. Састоји се од осам држава – Кине, Индије, Русије, Казахстана, Пакистана, Узбекистана, Таџикистана и Киргизије.

Постоје и четири државе посматрача – Авганистан, Белорусија, Иран и Монголија – које настоје да постану пуноправне чланице блока, као и шест „партнера у дијалогу“ – Турска, Јерменија, Азербејџан, Камбоџа, Непал и Шри Ланка.

Једна од кључних тема о којима се разговарало на самиту у петак били су регионални безбедносни изазови, као и начини за јачање трговине и повезаности међу државама чланицама усред последица глобалне пандемије и украјинске кризе.

(РТ)

БОНУС ВИДЕО: Стравичан пожар у кинеском граду Чангша

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази