ПРОТИВТАС НА ГЛОБАЛИСТИЧКОЈ ВАГИ: Порука сусрета Путина и Шипинга у Узбекистану
ОСОВИНА Москва-Пекинг, могла би да буде противтас на глобалистичкој ваги, на којој засада претежу све огољенији покушаји стварања униполарног света.

Фото: AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool, File/Shutterstock/Илустрација
Ово је закључак разговора руског и кинеског председника Владимира Путина и Си Ђинпинга у Узбекистану, у граду Самарканду током самита централноазијске безбедносне Шангајске организације за сарадњу.
Двојица лидера изразила су спремност да одиграју водећу улогу и изведу свет који се убрзано мења на пут одрживог и позитивног развоја.
- Русија и Кина се залажу за успостављање праведног, демократског и мултиполарног светског поретка, заснованог на међународном праву и централној улози УН, а не на некаквим правилима које је неко измислио, а не мари да објасни шта представљају - истиче Путин.
Све је дужа листа тема о којима два председника, Си Путина назива "старим пријатељем", деле исто мишљење. Осим што подржава политику "једне Кине" и противи се провокацијама из САД у вези са Тајваном, Кремљ са Пекингом дели мноштво економских интереса, међу којима су нафта и гас. Географски, две земље повезују Транссибирска железница и први друмски мост, преко реке Амур, отворен у јуну. Ова саобраћајница, дуга 1.000 метара коштала је око 300 милиона евра, а спаја градове Хејхе у кинеској провинцији Хејлунгђанг и Благовешченск, на руском Далеком истоку.
Русија и Кина, обелоданиле су у јуну да заједно праве нову резервну светску валуту, да би се и монетарно супротставиле доминацији америчког долара. У међусобној трговинској размени, две земље већ тргују "фифти-фифти" у рубљама и јуанима.
Јасно је да би нова валутна корпа била конкурентна алтернатива ММФ којом доминирају Сједињене Државе и омогућила Русији да прошири свој утицај, кажу аналитичари. Доминација долара већ опада, јер се централне банке диверсификују на кинески јуан и мање валуте.
И остале земље БРИКС, уз Кину и Русију, изјасниле су се да ће прихватити нову монету. БРИКС иначе представља 42 одсто глобалне популације и заузима трећину светске територије.
Русија, Кина, Иран и Венецуела још од 2019. развијају заједничку криптовалуту како би парирали финансијској контроли САД. Владе ових земаља експериментишу са технологијом која подржава крипто тржиште, а све у циљу супротстављања финансијској моћи САД.
Препоручујемо

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)