ЈЕДИНСТВО ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ ПОНОВО НА ИСПИТУ: Варшава и Берлин у свађи због ратних репарација које поново тражи Пољска

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

04. 10. 2022. у 14:26

ПРОШЛОСТ и бројне супротности сплеле су се у јабуку раздора између Пољске и Немачке, после званичне ноте из Варшаве да јој Берлин исплати 1,26 трилиона долара на име репарације за штете коју су овој земљи причинили Хитлерови нацисти током немачке окупације у Другом светском рату.

ЈЕДИНСТВО ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ ПОНОВО НА ИСПИТУ: Варшава и Берлин у свађи због ратних репарација које поново тражи Пољска

Фото твитер 18 Dywizja Zmechanizowana @Zelazna_Dywizja

Шеф пољске дипломатије Збигњев Рау потписао је званичну ноту коју ће уручити немачком МИП-у, а тренутак нипошто није случајан. Изабрано је, наиме, да се овај захтев потпише и објави уочи посете Аналене Бербок, министарке спољних послова Немачке, Пољској.

Чвор у који су се управо везали билатерални односи две чланице ЕУ још једно је у низу искушења по јединство Уније. После мигрантске кризе без преседана, која је захватила Европу 2015. године, а затим и пандемије вируса корона, породица држава на Старом континенту није успела да оправда заједништво испред ког су њене чланице упорно стављале националну политику и интересе.

Немачки медији листом подсећају да "нема земље која толико критикује понашање званичног Берлина током украјинске кризе, као што то чини Пољска". У низу наводних аргумената, наводи се и "спора и неадекватна реакција кад су у питању пошиљке оружја, муниције и војног материјала Украјини".

Пољаци сада траже да се, без одлагања, предузму кораци у вези са "ефектима немачке окупације Пољске од 1939. до 1945. године" и то, како се прецизира, на "трајан, комплексан, правно обавезујући и материјалан начин".

ПИОНИР НЕМАЧКОГ ЈЕДИНСТВА

ЧИЊЕНИЦА да је Пољска пионир немачког јединства, тешко ће овог пута успети да ублажи тензије у билатералним односима. Остаје, међутим, записано у историји да су Пољаци, који су демонстрирали за слободу, демократију и политичко учешће у бродоградилиштима у Гдањску 1980. године, а потом и широм земље под заставом Солидарности, послужили као узор и Немцима у некадашњој Источној Немачкој. Показали су да је промена могућа. Присуствујући прослави Дана немачког јединства у Варшави, 3. октобра, Аналена Бербок одала је почаст посебној улози коју је Пољска имала у поновном уједињењу Немачке.

Иако немачки политичари, пре свих из редова опозиције, редовно подсећају на тешку кривицу коју Берлин носи, за државни врх све је одавно разрешено. Комунистичка Пољска одрекла се, наиме, 1953. године права да потражује ратне репарације. Москва је тада желела да ослободи Источну Немачку, свог савезника, свих финансијских обавеза.

Осим тога је такозваним уговором "Два плус четири" из 1990. године ова тема уређена и правно, кроз клаузуле које се односе на спољнополитичке последице немачког поновног уједињења.

Медији у Немачкој ипак коментаришу да упркос овоме, простора за правне свађе још увек има и да на све још ни близу није стављена тачка.

БОМУС ВИДЕО - ТИТОВА ВИЛА ОД 50 МИЛИОНА ДОЛАРА: Погледајте како изгледа једна од најстаријих вила у Њујорку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

СА ЊИМ НАЈБОЉИ, БЕЗ ЊЕГА НАЈГОРИ: Појавио се податак који доказује колико Никола Јокић значи Денверу (ФОТО)