ХОЋЕ ЛИ БУДИМПЕШТА И БРИСЕЛ ОБНОВИТИ ПОВЕРЕЊЕ? Мађари повукли корак - желе да обнове приступ ЕУ фондовима
МАЂАРСКА Државна ревизорска институција изабрала је Ференца Бироа, стручњака Прајс Ватерхаус Куперса, на чело нове Агенције за борбу против корупције, која ће започети са радом средином новембра.
Фото АП
Ново, независно тело које ће водити признати независни стручњак, требало би да обнови поверење између Брисела и Будимпеште.
Такав потез указује да Мађарска жели да обнови приступ ЕУ фондовима, који су за њу тренутно затворени због ризика од корупције, преноси Ројтерс.
У септембру су органи ЕУ препоручили суспензију 7,5 милијарди евра помоћи за Мађарску због ризика од корупције и недостатка владавине права, што је први случај те врсте у европском блоку 27 земаља.
Мађарска се суочава са инфлацијом, која је на двадесетогодишњем максимуму и падом економије, а ЕУ новац јој је преко потребан да би ублажила рецесију и очувала стабилност.
Агенција за борбу против корупције ће се бавити превенцијом и откривањем превара, сукоба интереса и корупције и против њих предузимати одговарајуће мере, а подразумева се да ће бити сасвим независна од политичких странака и других утицаја.
Влада мађарског премијера Виктора Орбана је у дугогодишњим сукобима са Бриселом око питања миграција, корупције, права сексуалних мањина и демократских стандарда.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
ДА ЛИ ЈЕ ТРАМП ЗАСПАО УСРЕД САСТАНКА? "Не! Погледајте, било је прилично досадно!" (ВИДЕО)
ДА ЛИ је заспао или му је само било досадно? За америчког председника Доналда Трампа, све је у оку посматрача, каже он.
30. 01. 2026. у 10:24
Коментари (0)