ИНЦИДЕНТ КОЈИ ЈЕ МОГАО ДА УСМРТИ ХИЉАДЕ ЉУДИ: Како су совјетски космонаути 1985. године спасили Земљу
У ФЕБРУАРУ 1985. године покварила се совјетска космичка станица „Саљут 7“. У том моменту на њој није било космонаута, тако да нико није могао да управља њом.

Фото Танјуг/АП
Огромни космички апарат неконтролисано и брзо се приближавао земљи, претећи да се сруши на неко насељено место на планети.
У опасности су били људски животи, али и углед совјетске космонаутике, због чега је донета одлука да се на станицу хитно упуте двојица најискуснијих космонаута, како би решили проблем и спречили страшну катастрофу.
Космонаути крећу на опасан лет
Према званичној верзији, посада у чијем су саставу били Владимир Џанибеков и Виктор Савиних требало је да на станици „Саљут 7“ обави планске техничке експерименте. У стварности, станицом се није могло управљати због чега је постојала опасност да се сруши на Земљу великом брзином и да сравни неко насељено место. То би био незапамћен инцидент у историји космонаутике.
Америчка станица „Скајбел“ претрпела је сличан квар и пала на територију Аустралије. Није се смело допустити да се тако нешто понови.
Владимиру Џанибекову је то био већ пети лет, а Виктору Савиниху други. Кандидате је предложио лично Алексеј Леонов. Сложени задатак је подразумевао лет на броду „Сојуз Т-13“, спајање са станицом и њен ремонт, како би се спречила трагедија.
Најсложенији лет у светској историји космонаутике
До данас се тај лет сматра најсложенијим у историји космонаутике. Када су се космонаути прикачили, одмах су се латили поправљања квара. Све је било у веома лошем стању. У потпуној тами и на огромној хладноћи Џанибеков и Савиних су пажљиво проверавали сваки блок, мењајући све који су били неисправни. То су били дуги сати тешког рада у нељудским условима. Поред тога, били су оптерећени огромном одговорношћу за хиљаде људских живота који су били у опасности.
До тог тренутка нико никада није радио ништа слично. Тај историјски тренутак је ушао у уџбенике.
Интернетом, иначе, кружи анегдота о том опасном путовању, за коју се не зна да ли је истинита. Када је напетост достигла врхунац, Џанибеков је, наводно, изненада иза својих леђа зачуо глас који је изговорио: „Здраво, старци!“ Космонаут је одмах помислио да је реч о халуцинацији, а када се опрезно окренуо према Савиниху, видео је да је и он пребледео.
Убрзо су, међутим, почели хистерично да се смеју, јер се испоставило да је реч о снимку из совјетског филма „Бело сунце пустиње“ који се чуо с видео-рекордера који се аутоматски укључио чим се обновило напајање уређаја електричном енергијом, услед отклањања квара. Касету је у видео-рекордеру оставила претходна посада.
Казнити или наградити
Када су се хероји вратили на Земљу, државно руководство је било у великој недоумици како да реагује. Читавих месец дана већало се да ли да се Џанибеков и Савиних казне или да се награде. С једне стране, извели су велики подвиг, спасили су човечанство, а с друге – нарушили су практично све важеће инструкције, често се оглушавајући о команде. Најзад је одлучено: Виктор Савиних је добио другу Звезду хероја, а Владимир Џанибеков је унапређен и постао је генерал-мајор авијације.
sputnikportal.rs
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)