САКАШВИЛИ ЈЕ ТРЕБАЛО ДА ДИГНЕ УСТАНАК: Како је опозиција у Тбилисију намеравала да уђе у "украјински рат"

РУКОВОДСТВО у Кијеву планирало је да заједно са грузијском радикалном опозицијом отвори други фронт ка Русији.

САКАШВИЛИ ЈЕ ТРЕБАЛО ДА ДИГНЕ УСТАНАК: Како је опозиција у Тбилисију намеравала да уђе у украјински рат

Последњи протести у Тбилисију били оркестрирани, Фото АП

Због тога је бивши председник Михаил Сакашвили био и пребачен из Украјине у Грузију, изјавио је грузијски председник владе Ираклиј Гарибашвили. План је би да Кијев прво подржи радикалну грузијску опозицију на масовним протестима који су имали за циљ рушење владе у Тбилисију, а онда би се кренуло у заједничке координисане акције.

Опозиционари су тражили од владе да организује чартер летове за слање добровољаца из Грузије да ратују на страни Украјине. У јавности Грузије није спорно је да су 2014. године за време немира у центру Кијева учествовали грузијски снајперисти. И у овом рату у Украјини ратује тзв. грузијска легија!

Одлука званичног Тбилисија да не улази у сукоб Русије и Украјине је потпуно разумљив јер би тај рат за ту малу црноморску земљу био погубан. У Кијеву подсећају руководство у Грузији да су им они 2008. године послали ПВО системе којима је оборено више руских војних авиона.

У овом тренутку бивши председник Грузије Михаил Сакашвили који има украјински пасош се налази у затвору, а његова мајка тврди да су га затворске власти тровале.

Украјинске власти тврде како су успеле да затворе канал бекства украјинских грађана у Русију. Ради се о онима који нису хтели да се одазову украјинској мобилизацији. Кијевска служба безбедности је саопштила да је ухапсила целу групу људи која је организовала бег у Русију кроз Запорошку област и Крим. Други канал је био преко Сумске области ка Брањску и Курску. Мобилизација у Украјини је продужена до 19. фебруара 2023. Забрањен је одлазак у иностранство мушкарцима од 18 до 60 година. Већина Украјинаца бежи на запад у ЕУ. До сада је због покушаја илегалног преласка границе погинуло 11 Украјинаца. Неки су покушали да побегну преко Карпата.

У априлу је секретар Савета безбедности Украјине Алексеј Данилов изјавио да власти знају ко је побегао од олигарха као и садашњих и бивших посланика и где се налазе у иностранству.

- Неки се налазе у Монаку, а многи од украјинских богаташа се налазе у предграђу Варшаве. Чекамо их да се врате у земљу, где ће морати да одговарају - казао је Данилов.

Грузијска војска је поражена 2008., Фото АП

После освајања Херсона без борбе руководству у Кијеву су се повећале амбиције и они све чешће говоре о новим победама.Говорећи преко видео-линка на међународном форуму о безбедности у канадском Галифаксу, Владимир Зеленски је рекао да Русија сада тражи краткорочно затишје тј. паузу да би обновила своје снаге. Неко то може назвати крајем рата, али таква ситуација само продубљује јаз - казао је Зеленски.

Лојд Остин, Фото АП

Шеф Пентагона Лојд Остин је казао на споменутом форуму о безбедности у Канади да НАТО не жели сукоб са Русијом.

- Америка ће подржавати Украјину, али не желимо да нас увуку у конфликт. НАТО је одбрамбени савез и не намерава да улази у конфликт са Русијом - казао је Остин у Канади.

Шеф Пентагона је објаснио да је Америка од почетка рата у Украјини дала Кијеву помоћ у вредности од 18,6 милијарди долара.

Михаил Сакашвили, Фото АП

Протести у Одеси због рестрикција

У Одеси су одржани протести против искључења електричне енергије, саопштило је украјинско интеренет издање "Страна."Грађани Одесе настављају да затварају улице.

Локална милиција покушала је да отера демонстранте и нормализује промет.

У председничкој администрацији кажу да ће они најупорнији протестанти морати да иду на разговор у Службу безбедности Украјине.

* * * * * * * * * *

Организација УН за атомски надзор упозорава на последице гранатирања Запорожја

УКРАЈИНЦИ ГАЂАЈУ НУКЛЕАРНИ ОТПАД

ОРГАНИЗАЦИЈА УН за нуклеарни надзор саопштила је да су експлозије на украјинској нуклеарној електрани Запорожје очигледно изазване гранатирањем. Они су јуче по подне још једном позвали на демилитаризацију околине нуклеарке.

Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) саопштила је да су "снажне експлозије" потресле нуклеарну електрану Запорожје у Украјини током ноћи и недеље ујутру. Одељење УН за нуклеарни надзор је саопштило да су неке зграде, опрема и системи у електрани, која је под руском контролом, оштећени, али да нема ништа критично за нуклеарну безбедност.

- Ко год да стоји иза овога, мора одмах да престане - рекао је шеф ИАЕА Рафаел Гроси на "Твитеру".

- Играте се ватром - додао је.

Фото АП

Он је поново апеловао на Русију и Украјину да се договоре око постављања "безбедносне зоне" око фабрике.

Руско министарство одбране у недељу је оптужило Кијев за гранатирање територије око Запорожја.

У саопштењу се наводи да Украјина "не престаје са својим провокацијама које имају за циљ стварање претње од катастрофе изазване људским фактором у нуклеарној електрани Запорожје".

Заузврат, украјинска компанија за нуклеарну енергију "Енергоатом" окривила је руску војску за гранатирање.

У међувремену, Ренат Карча, саветник руског оператера нуклеарне електране "Росенергоатом", рекао је руској новинској агенцији ТАСС да су гранате испаљене у близини складишта сувог нуклеарног отпада и зграде у којој се налази свеже истрошено нуклеарно гориво.

Упркос томе, рекао је да није откривена никаква радиоактивна емисија.

Петина струје

ОБЈЕКАТ највеће нуклеарна електрана у Европи давао је око петину украјинске електричне енергије пре руске инвазије 24. фебруара, и више пута је био приморан да ради на резервним генераторима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази