ЖЕЛЕО САМ ДА ПОНИЗИМ ОКУПАТОРА: Мунтазар ел Зејди, који је Буша гађао ципелом, за "Новости" о историјском чину (ФОТО/ВИДЕО)

Ђ. МАРКОВИЋ

14. 12. 2022. у 10:00

ПСЕТО, ово ти је опроштајни пољубац од народа Ирака - узвикнуо је новинар Мунтазар ел Зејди када је на данашњи дан, 14. децембра 2008, ципелама гађао председника САД Џорџа Буша током конференције у Багдаду.

ЖЕЛЕО САМ ДА ПОНИЗИМ ОКУПАТОРА: Мунтазар ел Зејди, који је Буша гађао ципелом, за Новости о историјском чину (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Профимедиа/Јутјуб/Associated Press

- Ово је за удовице и сирочад, и за све убијене у Ираку - рекао је када је на Буша бацио и другу ципелу, само тренутак пре него што су на њега скочили припадници обезбеђења тадашњег ирачког премијера Нурија ел Маликија.

Данас, 14 година после чина чији је снимак обишао свет, Мунтазар ел Зејди (43) за "Новости" каже:

- Америчка окупација и злочини над мојим народом су ме приморали на такав чин. Други разлог за мој поступак је и лаж коју је Џорџ Буш често понављао: да су га Ирачани дочекали са цвећем, као ослободиоца.

Фото: Јутјуб/Associated Press

Ципеле су тог дана промашиле Џорџа Буша, којег је рукама покушао да заштити Ел Малики, али је друга погодила америчку заставу која је стајала иза председника САД.

- Није ми жао што га нисам погодио. Тај чин је био порука за цео свет. Желео сам да понизим окупатора, човека који је убијао мој народ. У нашој култури, бацање ципеле на некога је велика увреда, и цела планета је разумела ту поруку - каже нам Ел Зејди.

Овај новинар сматра и да Буш није извукао никакву поуку тог дана:

- Никада се није извинио за окупацију моје земље, злочине и убиства. Моћнике попут њега неће стићи правда, пошто они имају сопствену верзију "правде". Ми чекамо правду на небу.

Као новинар, каже, видео је пакао који је иза себе оставила окупаторска војска Американаца и њихових савезника, а једном приликом је рекао да је бол који је видео у очима жртава и плач сирочади пратило осећање стида и немоћи.

И на својој кожи осетио је "чари" окупације. Два пута су га хапсили амерички војници, а једном су му упали у стан и претресали га.

- Пре него што сам кренуо на ту конференцију, снимио сам тестамент на касети, коју сам оставио брату. Ту сам објаснио шта ћу урадити, без обзира што је постојала могућност да будем убијен. Очекивао сам да ће ме упуцати телохранитељи Џорџа Буша. Снимањем поруке желео сам да спречим и преузимање заслуга за овај чин од стране политичких партија - каже Ел Зејди.

Док га је обезбеђење извлачило из сале, сломљено му је неколико костију и зуб. Иако је постао икона у већини арапског света, Ел Зејди је 2009. осуђен на три године затвора, што је касније смањено на годину дана. Током робије мучен је струјним ударима и тучен металним шипкама, али нам каже:

- Три месеца која сам провео у самици ипак су ми била најгора.

Подршка народа за Мунтазара ел Зајдија/Фото: Профимедиа

Пуштен је из затвора после девет месеци, због доброг владања. По изласку из ћелије изјавио је: "Слободан сам, али је моја отаџбина и даље у затвору."

Ел Зејди истиче да му се живот није много променио, иако је робијао и касније изгубио посао. Ангажовао се на помоћи за сирочад у Ираку, радио за телевизију у Либану и написао књигу "Последњи поздрав председнику Бушу".

Кандидовао се на парламентарним изборима у Ираку 2018. да би се борио против корупције у својој земљи, за коју верује да је директно узрокована америчком окупацијом.

- Борим се за свој народ и за правду. За правду која је украдена од Ирачана. Ништа се, нажалост, није променило све ове године. И даље има сиромашних људи, неправде, политичке корупције, људи гину у нападима различитих наоружаних група - каже за "Новости" Мунтазар ел Зејди.

Мунтазар ел Зајди по изласку из затвора/Фото: Профимедиа

- Али, не губим наду, а снагу ми даје љубав коју осећам према свом народу и земљи. Верујем да мој народ може да живи независно, да будемо своји на своме. Не желим да било ко управља нама и надам се да ћемо у будућности сами управљати својом земљом.

Џорџ Буш, чија је лаж о хемијском оружју за масовно уништење послужила као повод за рат, никада није одговарао.

Чин овог новинара у Багдаду инспирисао је много сличних политичких протеста. Од политичких противника слично су доживели и Тони Блер, Хилари Клинтон, Јоргос Папандреу, Махмуд Ахмадинеџад, Гордана Чомић.

СИРОЧИЋИ ПОДИГЛИ СПОМЕНИК

У ЈАНУАРУ 2009. подигнут је споменик ципели Мунтазара ел Зејдија у сиротишту у ирачком граду Тикриту (на слици). Помоћ при изградњи пружила су и деца која су без родитељског старања.

Споменик историјском чину/Фото: Профимедиа

Директор сиротишта Абдулкадер ел Насери рекао је да је ципела поклон будућим генерацијама да би запамтили херојски чин новинара. Само дан касније споменик је уклоњен, после захтева владе у Багдаду, уз објашњење да се државне институције и здања не могу користити за изражавање политичког мишљења.

ПРЕГЛЕДАЛИ ИХ, ПА УНИШТИЛИ

НАКОН што је Буша гађао ципелама, широм арапског света су се чули захтеви да овај пар обуће треба да буде у музеју. Многи су тврдили да су их представници Бушове администрације понели као сувенир, док је неименовани саудијски бизнисмен био спреман да плати чак 10 милиона за једну ципелу.

Но, после инцидента, америчка и ирачка безбедносна служба су их прегледале како би утврдиле да ли је у њима сакривен експлозив, а потом су их уништиле.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (9)

ВЕЛИКИ ПОВРАТАК: Катарина Томашевић поново у српском рукомету