ИНДИЈА ПОКУШАВА ДА "ПРИТИСНЕ" ПЕКИНГ: Све снаге усмерене на смиривању тензија у региону

Ђ.Г.

20. 12. 2022. у 17:15

ИНДИЈСКИ министар спољних послова Субрамањам Џајшанкар саопштио је да је његова земља распоредила рекордан број војника на граници са Кином у покушају да „притисне“ Пекинг да деескалира тензије у региону. Он је напоменуо да је тај потез дошао након што је Кина значајно повећала своје присуство на спорној граници од 2020.

ИНДИЈА ПОКУШАВА ДА ПРИТИСНЕ ПЕКИНГ: Све снаге усмерене на смиривању тензија у региону

Фото: ЕПА

Кинеске и индијске трупе сукобиле су се 9. децембра у североисточној индијској држави Аруначал Прадеш, што је била прва свађа између две нуклеарно наоружане азијске државе у скоро две године. Туча није дуго трајала, пошто су се обе стране брзо раздвојиле, а само неколико војника је задобило лакше повреде.

Индијско министарство одбране је тврдило да су борбе изазвале кинеске трупе које су покушале да пређу спорну границу Хималаја и оптужиле Пекинг да покушава „једнострано“ да промени статус кво у региону.

После инцидента, индијска опозициона партија Национални конгрес оптужила је владу да је „индиферентна“ према претњи из Кине и захтевала да се одмах разговара о граничној ситуацији.

Јаисханкар је одговорио наводећи да „ако смо били равнодушни према Кини, ко је послао индијску војску на границу? Ако смо били равнодушни према Кини, зашто онда данас притискамо Кину да се деескалира и повуче? Зашто јавно говоримо да наша веза није нормална?

Пекинг је у међувремену позвао Њу Делхи да „строго контролише и обузда “ своје трупе на линији фронта и понудио је да раде заједно на одржавању мира и спокоја на граници. 

Претходно је портпарол кинеског министарства спољних послова Ванг Венбин инсистирао да је гранично подручје Кине и Индије „генерално стабилно“ и да су обе стране наставиле да одржавају дијалог о питањима везаним за границе.

Хималајска граница од скоро 3.500 километара дуго је била тачка спора између две азијске државе. Године 1962. Кина и Индија су водиле велики рат за контролу над тим подручјем, на које Пекинг у целости полаже право и сматра га делом Тибета. Борбе прса о прса избиле су дуж линије 2020. године након што се Кина успротивила индијској изградњи пута на њеној територији. Индија је саопштила да је изгубила око 20 војника, док је Кина тврдила да је изгубила четири - пренела је RT.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.

19. 01. 2025. у 08:22

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ОСТВАРИТЕ СВОЈЕ ЖЕЉЕ САДА, ПЛАЋАЈТЕ КАСНИЈЕ: Покрени празничну чаролију уз Mastercard Flexia картицу