ВАПАЈИ И СУЗЕ У КАБУЛУ: Жене плачу због забране студирања у Авганистану (ВИДЕО)
ТАЛИБАНСКЕ снаге безбедности у главном граду Авганистана у среду су спровеле забрану високог образовања за жене блокирајући им приступ универзитетима, а видео снимак који се појавио приказује жене како плачу и теше једна другу испред једног кампуса у Кабулу.
Талибански владари у земљи су дан раније наредили женама широм земље да престану да похађају приватне и јавне универзитете и то одмах и до даљњег. Администрација предвођена талибанима није навела разлог за забрану нити је реаговала на жестоку и брзу глобалну осуду исте.
Новинари су у среду видели талибанске снаге испред четири универзитета у Кабулу. Снаге су спречиле неке жене да уђу, док су другима дозволиле да уђу и заврше свој посао. Такође су покушали да спрече било какво фотографисање, снимање и протесте.
Рахимулах Надим, портпарол Универзитета у Кабулу, потврдио је да је настава за студенткиње престала. Он је рекао да је неким женама дозвољено да уђу у кампус због папирологије и административних разлога и да су у среду одржане четири церемоније дипломирања.
Чланице групе активиста под називом Јединство и солидарност жена Авганистана окупиле су се испред приватног универзитета Едрак у Кабулу у среду ујутро, узвикујући слогане на дарију.
- Немојте да чините образовање политичким. - Рекли су: „Још једном је универзитет забрањен за жене, не желимо да будемо елиминисани"!
Упркос томе што су у почетку обећавали умереније правило које поштује права жена и мањина, талибани су увелико применили своје тумачење исламског закона, или шеријата, откако су преузели власт у августу 2021.
Забранили су девојчицама да похађају средњу школу, забранили женама да раде у већини области и наредили им да у јавности носе одећу од главе до пете. Женама је такође забрањено да улазе у паркове и теретане.
У писму које је у уторак поделио портпарол Министарства високог образовања Зиаулах Хашми, приватним и јавним универзитетима је речено да спроведу забрану што је пре могуће и да обавесте министарство када забрана ступи на снагу.
Тај потез ће сигурно наштетити напорима талибана да добију међународно признање за своју владу и помоћ од потенцијалних донатора у тренутку када је Авганистан заглибљен у погоршању хуманитарне кризе. Међународна заједница је позвала талибанске лидере да поново отворе школе и дају женама право на јавни простор.
Катар и Пакистан, обе муслиманске земље, изразили су своје разочарење због забране универзитета и позвали власти да преиспитају своју одлуку.
Катар је одиграо кључну улогу у олакшавању преговора који су довели до повлачења америчких снага из Авганистана прошле године. Позвао је „авганистанску прелазну владу“ да преиспита забрану у складу са учењем ислама о образовању жена.
Суседни Пакистан је рекао да је његов став по питању образовања жена „јасан и доследан“.
Амерички државни секретар Антони Џ. Блинкен рекао је касно у уторак да ниједна друга земља на свету не забрањује женама и девојчицама да добију образовање.
- Талибани не могу очекивати да буду легитимни члан међународне заједнице док не поштују права свих у Авганистану - упозорио је он - Ова одлука ће имати последице по талибане.
Бивши председник Авганистана Хамид Карзаи оштро је осудио забрану универзитета за жене, у твиту.
Абдалах Абдалах, виши лидер у бившој влади савезника Авганистана, описао је универзално образовање као „основно“ право.
- Одузимање овог права девојкама је за жаљење - рекао је Абдалах у твиту. Он је позвао талибанско руководство земље да преиспита одлуку.
Авганистански политички аналитичар Ахмад Саеди рекао је да је најновија одлука талибанских власти можда затворила врата међународном прихватању.
- Питање признања је завршено - рекао је он - Свет сада покушава да пронађе алтернативу. Свет је покушавао да више комуницира, али они (Талибани) не дозвољавају свету да разговара са њима о признању.
Саееди је рекао да верује да већина Авганистанаца фаворизује женско образовање јер сматрају да је учење верска заповест садржана у Курану.
Он је рекао да је одлуку да се женама забрани упис на универзитете вероватно донела шачица високих талибана, укључујући вођу Хибатулаха Акхунзаду, који се налазе у југозападном граду Кандахару, месту рођења талибанског покрета.
Он је рекао да је главни центар моћи Кандахар, а не влада предвођена талибанима у Кабулу, чак и ако би министри правде, високог образовања и такозваних „врлина и порока“ такође били укључени у одлуку да се женама забрани универзитети.
Експерти УН су прошлог месеца рекли да би талибански третман жена и девојака у Авганистану могао представљати злочин против човечности и да га треба истражити и кривично гонити према међународном праву.
Рекли су да су акције талибана против жена продубиле постојећа кршења права - већ "најдраконскију на глобалном нивоу" - и да могу представљати прогон полова, што је злочин против човечности.
Талибанске власти су одбациле те оптужбе - пренео је AP.
Препоручујемо
ШОЈГУ ОДБРУСИО ЗАПАДУ: "Русија је спречила обојену револуцију у Казахстану
21. 12. 2022. у 17:15
НИЈЕ ОБИЧНО ОГЛЕДАЛО: Чему служи ручица на ретровизору - већина возача не зна
21. 12. 2022. у 10:04
"БАТО, ЈА У ОВО НЕЋУ ДА ВЕРУЈЕМ" Жељко Јоксимовић неутешан због Лаћине смрти
21. 12. 2022. у 08:00
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)