ВОДА КАО ТЕЧНО ЗЛАТО - 500 ЕВРА ГОДИШЊЕ! У Француској експлодирала цена основне човекове потрепштине, надлежни захтевају специјалне мере
ЕНЕРГЕТСКА и инфлаторна криза изродили су још једно суштинско поскупљење. После прехрамбених производа, нафтних деривата, гаса и струје, цена воде скочила је од Нове године у просеку за двадесет одсто!

Фото Shutterstock
Тако је просечној породици у Француској данас потребно чак близу 500 евра на годишњем нивоу да би утолили жеђ.
Просечна цена кубног метра воде тренутно износи 4,14 евра, а креће се од три до преко 6,5 евра, зависно од региона. Имајући у виду да трочлано домаћинство у Француској годишње потроши у просеку око 120 кубних метара, рачун износи астрономских 496,80 евра. Највећа поскупљења забележена су у Бретањи, Нормандији, Горњој Француској и Пикардији.
Више је разлога за ово поскупљење. Инфлација утиче на пораст цена свих производа, па тако и хлор, као пречишћивач воде, сада кошта скупље. Вода више кошта и због радова на инсталацијама у појединим регионима.
Да једна невоља често не иде сама, показује и то што су се умешале природне силе, имајући у виду да су протекле године земљу погодине велике суше, па воде нема довољно. У готово половини француских департмана, односно у 48 административних јединица, постоје рестрикције, а кризно је у четвртини, односно у 23 департмана. У десет департмана ситуација је под надзором, док само 38 нема проблема у снабдевању.
Међу рестрикцијама се, на пример, подразумева забрана пуњења базена, прање аутомобила у приватној режији ван комерцијалних центара, заливање дворишта, башта и стадиона добрим делом дана, усмеравање воде каналима ка старим млиновима...
Грађанима је такође саветовано како да уштеде воду. Међу овим препорукама су да машине за прање судова и веша укључују само када су потпуно напуњене, да укључују економске програме на кућним апаратима, да не пуне каде већ да се туширају, затворе славине док четкицама трљају зубе, као и да сакупљају кишницу за техничку воду.
НАЈВИШЕ "ПИЈУ" ЊИВЕ И НУКЛЕАРКЕ
ВОДА се у Француској највише користи у пољопривреди, укупно 45 одсто потрошње, затим за хлађење у нуклеаркама електричних централа у висини од 31 одсто, док на конзумирање међу становништвом отпада 21 одсто.
Препоручујемо

ФРАНЦУСКА ПРЕМИЈЕРКА: Сигурнија сам у снабдевање енергијом у наредним недељама
03. 01. 2023. у 09:54

МИЛИОН ЉУДИ НА ЈЕЛИСЕЈСКИМ ПОЉИМА: Уз ватромет са Тријумфалне капије у ново лето (ФОТО)
01. 01. 2023. у 14:45

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (4)