НАКОН 15 КРУГОВА ГЛАСАЊА: Мекарти изабран за председавајућег Представничког Дома Конгреса

Дејана Калинић
Дејана Калинић

07. 01. 2023. у 07:19

РЕПУБЛИКАНАЦ Кевин Макарти изабран је са 216 гласова за председавајућег Представничког дома Конгреса након вишедневних преговора и 15 рунди гласања, што је омогућило почетак рада доњег дома америчког Конгреса.

НАКОН 15 КРУГОВА ГЛАСАЊА: Мекарти изабран за председавајућег Представничког Дома Конгреса

Foto: Profimedia

Републиканци су раније пристали да номинују Макартија, али је пут до функције председавајућег био неизвестан и дуготрајан јер је група конзервативних републиканаца одбијала да гласа за њега, преносе амерички медији.

Демократе су гласале за свог кандидата, лидера мањине Хакима Џефриса, који је освојио 212 гласова.

Републиканци имају тесну већину у Представничком дому од 222 посланика, док демократе имају 213.

Процес избора председавајућег, који је почео у уторак у подне, био је најдужи последње 164 године.

Током претходног 14. круга гласања, у петак касно увече, Мекарти је добио само један глас мање од броја потребног за победу, али је мала група републиканаца и даље одбијала да га подржи упркос томе што им је републикански лидер обећао низ уступака.

Представнички дом није могао да почне са радом без председавајућег, нити су заступници могли да положе заклетву.

Неки републиканци су у петак напустили салу, након што је један од најжешћих Мекартијевих противника критиковао лидера републиканске већине.

- Не можемо Мекартију да поверимо власт - рекао је конзервативни републикански конгресмен са Флориде Мет Гаец, док су његове колеге напуштале салу у знак протеста.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: НАЈУБОЈИТИ БРОД НА СВЕТУ: Запловила фрегата "Адмирал Горшков" наоружана "Циркон" пројектилима

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза

ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће САД прекинути да снабдевају оружјем Украјину уколико европски савезници одбију да се придруже "коалицији вољних" за деблокаду Ормуског мореуза, јавља данас Фајненшел тајмс, позивајући се на изворе.

01. 04. 2026. у 22:03

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (0)

КОРАК ДАЉЕ У ПОСЛОВАЊУ: Fashion Company реализовала емисију корпоративних обвезница вредну 8,45 милијарди РСД