СИТУАЦИЈА НИЈЕ ДОБРА: Нова, веома заразна варијанта короне хара Америком
ДОК пандемија коронавируса улази у четврту годину, Сједињене Државе се боре са новом варијантом ковида 19 под називом XББ.1.5, а Кина је пријавила пораст броја случајева након што је напустила политику “нултог ковида”.
Прошле су три године од када се коронавирус из Вухана у Кини раширио широм света, а затим еволуирао кроз бројне мутације и врсте. Иако је постигнут добар групни имунитет, а проценат вакцинисаних у САД висок, веома заразна подваријанта – XББ.1.5 – држи медицинске истраживаче у приправности, преноси Глас Америке.
Дејвид Дауди, са Универзитета Џонс Хопкинс, каже да је "он део веће породице омикрона, али је тај подсој постао доминантан у САД и процењује се да тренутно узрокује око 40 одсто свих случајева ковида 19 у земљи."
У Америци је забележен пораст броја оболелих током зимских месеци, са комбинацијом грипа, респираторних болести као што су РСВ и коронавирус, који понекад оптерећују болничке системе. Стручњаци сматрају да су грип и РСВ инфекције већ достигле врхунац, а коронавирус је блажи од претходних варијанти.
Истовремено, међутим, упозоравају да грађани и здравствени системи морају да буду на опрезу. Епидемилог Том Фриден објашњава да је суштина у томе да ковид не пролази.
- Здравствени системи морају бити отпорнији, морају да се баве кадровским проблемима у медицинским и другим областима. Људи морају да буду вакцинисани против грипа и ковида. Људи који се плаше вируса или им прети повећани ризик, када има много ширења, треба да размотре ношење заштитиних маски на одређеним затвореним местима. То је нова нормалност - наводи он.
У Кини је то друга прича, а тамошња влада тек почиње да објављује податке о великом броју смртних случајева од ковида после опуштања своје политике „нултог ковида“ која је подразумевала велика ограничења кретања људи, наводи Глас Америке.
- Имате популацију која углавном није била изложена ковиду раније, и зато врло мало људи има имунитет, или нису били вакцинисани или су имали вакцину која не ради добро, и сада им је дозвољено да се слободно крећу без ограничења која су имали последњих неколико година, а то је врло запаљива комбинација фактора - истиче Роберт Вектер, са Универзитета Калифорније у Сан Франциску.
Кинеска политика ублажавања рестрикција због епидемије сада је све више у складу са остатком света, где је све чешће мишљење да ће ковид 19 остати присутан, и да ће му се приступати као сезонској болести.
БОНУС ВИДЕО: ДАН МАРТИНА ЛУТЕРА КИНГА: Зашто се обележава сваког трећег понедељка у јануару?
Препоручујемо
ТЕШКЕ ОПТУЖБЕ ИЗ СЗО: Кина и даље не даје тачне податке о броју умрлих од ковида
11. 01. 2023. у 17:55
НАЈЗАРАЗНИЈИ СОЈ ОД ПОЧЕТКА ПАНДЕМИЈЕ: Кракен се шири светом великом брзином
05. 01. 2023. у 15:42
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)