ОГЛАСИЛА СЕ БЕЛА КУЋА О "ВАГНЕРУ": Американци спремају жесток удар на руску приватну војну компанију
САД ће следеће недеље увести додатне санкције руској приватној војној Вагнер групи, за коју амерички званичници кажу да је помагала руској војсци у рату у Украјини, саопштила је данас Бела кућа.
Фото: Профимедиа/Илустрација/Јавно власништво
Портпарол Беле куће за националну безбедност Џон Кирби рекао је да ће Министарство финансија САД означити Вагнер групу као значајну транснационалну криминалну организацију, пренео је Ројтерс.
- У складу с таквом квалификацијом ми ћемо наметнути додатне санкције следеће недеље против Вагнера и његове мреже подршке на више континената. Тим деловањем Вагнер ће бити препозата као трансконтинентална претња и кроз свој текући образац озбиљних криминалних активности - рекао је Кирби новинарима на брифингу у Белој кући.
Проглашавањем Вагнера транснационалном криминалном организацијом према америчкој извршној наредби 13581 замрзава се целокупна америчка имовина Вагнера и забрањује Американцима да обезбеђују средства, робу, или да пружају услуге тој групи.
- Овим акцијама и многима које ће уследити, наша порука свакој компанији које разматра да пружи подршку Вагнеру гласи: Вагнер је криминална организација која чини распрострањена злодела и крши људска права, и радићено неумољиво да идентификујемо, ометемо, разоткријмо и усмеримо наше деловање на оне који помажу Вагнеру - рекао је Кирби.
БОНУС ВИДЕО: ЗА ЈАЧУ КОНТРОЛУ РУСИЈЕ - Нови НАТО "авакси" слетели на аеродом у Румунији
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН ГУБИ КРИМ? У току је "дубока операција" - Украјина изводи брз повратак полуострва након 12 година
ЗАПАДНИ медији и стручњаци данима уназад предвиђају да би се полуострво Крим могло вратити под украјинску контролу, јер је Украјина прекинула руске линије снабдевања.
06. 06. 2026. у 08:59 >> 08:59
НЕМАЧКА ХИТНО ПОЗВАЛА РУСИЈУ: Путине, време је...
МИНИСТАР спољних послова Немачке, Јохан Вадефул, позвао је руског председника, Владимира Путина, да покрене преговоре о миру у Украјини уз учешће Европе, преносе немачки медији.
05. 06. 2026. у 09:53
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (9)