НЕМАЧКА НЕМА ЗАЛИХЕ НИ ЗА МЕСЕЦ ДАНА СУКОБА: Стање у Бундесверу никад горе, фале чак и фластери
СКОРО годину дана након што је немачки генерал Алфонс Мајс написао да је Бундесвер мање-више исцрпљен, немачке оружане снаге налазе се су никад горој ситуацији због наоружања које шаљу Украјини, пише "Економист".
У евентуалном војном сукобу, немачке залихе потрајале би само неколико дана, уместо 30 колико препоручује НАТО. Радио опрема Бундесвера је аналогна и стара 40 година, па ју је лако пресрести. Од 350 борбених возила пешадије "пума", само 150 је у функцији.
Немачка војска чак нема ни довољно фластера, показује извештај генералног инспектора оружаних снага.
За стручњаке и војно особље, суморно стање Бундесвера није новост, али све до руског напада на Украјину, немачким лидерима нису предузимали ништа по том питању, пише
"Економист" и указује да се немачка војска свела на то да је могла да пошаље неколико стотина припадника у Авганистан или Мали, али изгубила је способност да брани своју државу и испуни обавезе у оквиру Алијансе.
Иако се очекивало да ће након почетка руско-украјинског сукоба доћи до радикалних и брзих промена у немачкој војсци, на шта је указивала и одлука канцелара Олафа Шолца који је основао додатни фонд од 100 милијарди евра за оружане снаге, што је више од годишњег буџета за одбрану, 11 месеци касније, у Бундесверу се мало тога променило.
Берлин јесте наручио 35 америчких борбених авиона Ф-35 којима ће заменити флоту "торнада", али ловци ће бити испоручени тек 2027. године.
Лист подсећа да је министарка одбране Кристин Ламбрехт 16. јануара морала да поднесе оставку услед низа гафова, те да је одлучујућа година изгубљена јер велике реформе које су биле најављене - нису спроведене.
Њен наследник Борис Писторијус неће имати ни минут одмора, истиче "Економист" и наводи да нови министар има задатак да обнови Бундесвер, али и да настави да помаже Украјини, док истовремено мора да испуњава обавезе према НАТО-у.
Немачка је 1. јануара преузела вођство над главном НАТО јединицом - Заједничком радном групом врло високе одговорности НАТО, која укључује 11.500 војника, од којих више од половине обезбеђује Берлин.
Међутим, ако би дошло до распоређивања ове јединице, Немачка би морала да узме опрему из других јединица Бундесвера због лоше опремљености. Британски лист указује да јединица највероватније не би могла да буде оперативна у року од 48 до 72 сата, што је је стандард НАТО-а.
Поред тога, Немачка се обавезала да ће до 2025. године НАТО-у на располагање ставити 30.000 потпуно опремљених мушкараца и жена, али стручњаци сумњају да је тако нешто могуће.
У оружаним снагама Немачке је укупно 183.000 људи. Поређења ради, на крају Хладног рата било их је скоро пола милиона. Западна Немачка је тада трошило скоро три одсто БДП-а на одбрану.
Три деценије недовољног финансирања и бирократија узели су велики данак, али за рефрому Бундесвера потребно је више од новца. Потребно је, у складу са планом владе, број припадника повећати на 203.000 до 2032. године, што неће бити могуће уколико оваква ситуација буде потрајала.
(РТ)
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (11)