ЗАШТО СУ СЕ У ТУРСКОЈ РУШИЛЕ И НОВЕ ЗГРАДЕ? Сеизмолог још давно дао одговор: "Да је бетон провидан, свет би био безбеднији"

Новости онлине

09. 02. 2023. у 19:03

У ТУРСКОЈ, за разлику од Сирије, нема рата, али то није повећало безбедност њених становника, што је показао разорни земљотрес овог понедељка. Иако стручњаци упозоравају да се закључци не доносе на брзину, вероватни разлог великог броја жртава је лош квалитет зграда.

ЗАШТО СУ СЕ У ТУРСКОЈ РУШИЛЕ И НОВЕ ЗГРАДЕ? Сеизмолог још давно дао одговор: Да је бетон провидан, свет би био безбеднији

Фото: Google maps/Профимедиа/Илустрација

Њујорк тајмс подсећа на интервју који је дао Рос Штајн, сеизмолог и извршни директор компаније за процену ризика од земљотреса Темблор. После страшног земљотреса 1999. године, Штајн је посетио оштећену фабрику у Турској.

- Из једног поцепаног зида вирио је стиропор. Свет би био безбедније место да је бетон провидан. У томе лежи проблем, превише је лако варати - истакао је он.

И многи Турци се питају како је могуће да су неке зграде остале да стоје, а друге, тик до њих, срушиле су се као куле од карата.

Фото: Танјуг/АП

Након великог земљотреса у индустријализованом западном делу земље, Турска је увела порезе у циљу превенције и ублажавања последица земљотреса, а 2007. је пооштрила законе о изградњи. Међутим, питање је колико су их неимари поштовали. Наиме, закони су једно, а поштовање и надзор друго.

У чланку из 2011. под насловом "Корупција убија" у часопису "Нејчр", амерички сеизмолози изнели су доказе да се 83 посто смртних случајева у земљотресима дешава у сиромашним земљама. Међутим, земље често нису толико сиромашне колико су корумпиране.

Као пример наводи се земљотрес у Сијудад де Мексику 2017. године, када се у престоници срушило неколико зграда, а неколико стотина људи је погинуло.

Мексички закони о заштити од земљотреса међу најбољима су на свету, а многе од зграда које су се срушиле биле су новије конструкције, подигнуте након строгих мера. Каснија истрага је показала да су грађевинари подмитили градску управу да би могли јефтино да граде зграде.

Три дана након катастрофалног земљотреса, расте гнев у Турској због стандарда градње и могућности да је за толики број жртава и разарања крива неодговорна градња.

Би-Би-Си јавља да је потврдио примере недавно изграђених зграда које су се срушиле у великом земљотресу. Једна зграда у граду Малатија, чије је рушење снимљено камером, завршена је прошле године, наводно у складу са смерницама за одбрану од земљотреса.

Међу порушеним новим зградама је и део небодера у граду Искендерун. Грађевинска компанија која га је изградила наводи да је зграда завршена 2019. године, а Би-Би-Си саопштава да је потврдио локацију фотографија пре и после и да се чини да се ради о истој згради.

Земљотрес који је у понедељак погодио Турску био је изузетно снажан, али стручњаци кажу да су многе зграде, посебно оне новије градње, требало да боље издрже удар.

. Ово није нужно била врста земљотреса која би неизбежно срушила структуре . рекао је Дејвид Александер, ванредни професор планирања и управљања на Универзитетском колеџу у Лондону.

У дебатама које бесне после земљотреса испливали су шокантни детаљи, попут чињенице да је ресорно министарство 2018. године у извештају открило да је више од 50 одсто зграда у Турској – око 13 милиона објеката – изграђено на начин који крши законе и правила.

Још шокантнија је информација коју је изнео Пелин Пинар Гиритлиоглу, представник коморе турских инжењера, архитеката и урбаниста, да је 75.000 објеката на подручју погођеном земљотресом добило тзв. грађевинске амнестије.

Фото Танјуг/АП

Ово је ослобођење од плаћања казне за градњу без неопходних сертификата о безбедности зграде. Познати турски геолог Целал Сенгор прокоментарисао је раније ове године да је давање грађевинске амнестије једнако злочину.

Претходни извештаји о стању турских зграда показали су да је више од трећине зграда у земљи у лошем стању. Кров им прокишњава, зидови су влажни, а прозори трули. 

Међутим, снимци нових и наводно висококвалитетних зграда показују да су многи грађевинари били спремни да жртвују безбедност људи којима су продали станове у земљотресном подручју зарад зараде.

Министарство грађевинарства одговорило је на упит медија да прима извештаје и истражује наводе ради утврђивања пропуста.

- Сви објекти које смо изградили издржали су земљотрес - саопштено је из Министарства.

БОНУС ВИДЕО: ЗАГРЉАЈИ И СУЗЕ - Извлачење преживелих и настрадалих из рушевина у турској Антакији

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (1)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”