РУСИЈА И ИНДИЈА ЗАЈЕДНО РАЗВИЈАЈУ БОЉУ АРМАТУ Т-14? Сарадња две силе на развоју најсавременијег тенка
РУСИЈА жели да подели технологију тенкова Армата са Индијом како би учествовала у заједничком развоју будућег главног борбеног тенка за индијску војску.

Фото: ЕПА
Владимир Дрожов, заменик директора Федералне службе за војно-техничку сарадњу (ФСМТЦ) Русије, рекао је током изложбе Аеро Индиа 2023 да је Русија заинтересована да подели Армата технологије за заједнички развој будућег МБТ-а индијске војске.
На питање да ли је Индија поздравила руску понуду да се заједнички направи главни борбени тенк на бази Армате, Дрожов је одговорио: „Руска страна планира да учествује у заједничком развоју индијског МБТ-а користећи савремене руске технологије у области изградње тенкова. ”

Фото: ЕПА
Идеја да Индија ради са Русијом на развоју МБТ-а усредсређеног на универзалну борбену платформу Армата често се расправљало у последњих неколико година.
Већина постојеће тенковске флоте Индије, која се састоји првенствено од тенкова Т-72 и Т-90 руске производње, технолошки је застарела, посебно у погледу мобилности, заштите и ватрене моћи.

Фото: Министарство одбране Руске Федерације
Ово долази пошто је Индија убрзала набавку модерних главних борбених тенкова како би се супротставила двострукој претњи на својим западним и северним границама.
У јуну 2021. године, војска је издала Захтев за информацијама (РФИ) за набавку 1.700 борбених возила спремних за будућност (ФРЦВ) у фазама кроз приступ стратешког партнерства, са увођењем „тенка будућности“ који је предвиђен да буде завршен до 2030.
У захтеву за информације (РФИ) је наведено да ће поред 1.770 ФРЦВ, бити купљени и други захтеви за одржавање и обуку, логистика заснована на перформансама и технологија.
Према војсци, супериорна модерна тенковска платформа треба да има специјализоване технологије као што је вештачка интелигенција и да може да функционише у окружењима усмереним на мрежу и електронско ратовање.
Руски званичници су уверени да њихова универзална борбена платформа Армата може испунити ове захтеве и дати индијској војсци моћно средство одвраћања од њених непријатељских снага.
Осим тога, Русија жели да привуче клијенте како би помогла у покривању трошкова тенкова. Поред тога, Москва вероватно покушава да ревитализује своју одбрамбену индустрију, која је тренутно под притиском санкција које предводе САД.
ДА ЛИ АРМАТА ИСПУЊАВА ИНДИЈСКЕ ЗАХТЕВЕ?
Т-14 Армата је главни борбени тенк (МБТ) нове генерације који производи руска компанија Уралвагонзавод. Први пут је откривено на московској Паради поводом Дана победе у мају 2015. Фото: Принтскрин
Армата је дизајнирана на модуларној борбеној платформи и може се користити за стварање других оклопних возила, као што су велика борбена возила пешадије (ИФВ) и оклопни транспортери (АПЦ).
Т-14 Армата је опремљен беспилотном куполом, глатким топом 2А82-1М калибра 125 мм који се аутоматски напаја. Купола има 45 метака муниције, укључујући и метке спремне за употребу. Главни топ се такође може користити за испаљивање ласерски вођених пројектила.
Претходна анализа коју је објавио EurAsian Times утврдила је да Т-14 може да функционише на температурама до -50 степени Фаренхајта. Тенк је наводно прикладан за потребе индијске војске у подручјима на великим висинама.
Т-14 би се могао посматрати као да индијској војсци пружа моћно одвраћање од Кине. Пекинг тврди да је његов ВТ-4, који производи кинески произвођач оружја Норинцо, међу најбољима на свету.
Наравно, дискутабилно је да ли је ВТ-4 у рангу са Т-14. Али Т-14 би несумњиво био поуздан темељ за будући главни борбени тенк индијске војске.
Ипак, питање да ли тенкови могу да опстану на бојном пољу поново је покренуто фотографијама уништених тенкова у сукобу у Украјини. Сада се наводи да Русија распоређује свој тенк Т-14 Армата у Украјини.
Пријављено је да је неколико технолошких потешкоћа ометало развој тенка. Руске снаге су недавно оклевале да прихвате прву серију Т-14 које су им дате, навело је британско Министарство одбране у својој обавештајној процени од 25. јануара.
У 2020. години, три Т-14 су наводно оштећена противтенковским оружјем ТОВ-2Б, док је једна Армата уништена. Ипак, санкције уведене Русији након њене инвазије на Украјину отежале би индијској војсци да брзо преговара о таквом споразуму са Москвом.
Препоручујемо

ПОГЛЕДАЈТЕ- НОВИ МиГ-35: Долази са комбинованом опремом из Су-30/Су-35 (ВИДЕО)
15. 02. 2023. у 18:37

Ф-35 ПРОТИВ СУ-57: Амерички и руски “стелт” авиони летеће на истом небу
12. 02. 2023. у 20:10

„САВЛАДАВА СВЕ ПРЕПРЕКЕ И УНИШТАВА СВЕ МЕТЕ“: Супериорни Т-90М „Прорив“ на делу (ВИДЕО)
03. 02. 2023. у 08:35

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

ПРИЛАЗЕ МУ ЈЕДАН ПО ЈЕДАН: Јоца Амстердам из затвора стигао на сахрану Рутовића (ВИДЕО)
ДА СЕ опрости од Жељка Рутовића стигао је и Сретен Јоцић, познатији као Јоца Амстердам.
07. 04. 2025. у 13:36
Коментари (0)