УКРАЈИНЦИМА ПРЕТИ КАТАСТРОФА У БАХМУТУ: До 20.000 војника налази се у граду без неке могућности за излазак
ОКО 10.000 до 20.000 војника украјинске војске у Бахмуту је сада заробљено. Извештаји кажу да је град оперативно опкољен са све мањом шансом за пробој.
Западно од Бахмута је много отворене земље и није много да спречи руско напредовање све до реке Дњепар. Још нема чврстих доказа да је украјинска војска припремила другу линију одбране.
То значи да може бити отворен пут за могућу велику офанзиву руских снага. Да ли ће се то догодити и који су циљеви Русије остаје да се види.
Већина руског напредовања у Бахмуту била је од стране Вагнерових снага „приватне војске“. Вагнерове трупе налазе се на источној и јужној страни града, а такође и на северу. Главно упориште, Јахидне, је сада пало.
Украјина је покушала контраофанзиву која је привремено добила на удару, али је сада враћена. Мале су шансе да Украјинци имају прилику да покушају поново.
Време ће ускоро постати кишно и облачно. То отежава украјинским снагама да се повуку из града на било који уређен начин. Путеви су скоро блокирани, а снаге које се евакуишу преко блатњавих пољопривредних поља биће отежане, што ће довести до великих жртава.
Кијев је до сада барем признао само да је ситуација у Бахмуту „тешка“. Није било никаквог општег наређења за повлачење, потез који би раније био изводљив.
Тешко је видети шта је Украјина мислила да може да постигне жртвовањем важног дела својих фронтова.
Једна теорија је да је украјински генералштаб мислио да би могли да вежу руску војску и да спрече њено могуће напредовање. Али Руси нису предали своје редовне снаге на линији фронта у Бахмут; уместо њих користили су Вагнерове трупе.
Друга теорија је да би дуга опсада, попут Мариупоља, добро играла на Западу, показујући да се украјински херојски борце боре против варварског руског гиганта. Док се Бахмут борио за живот, Украјина је могла да захтева више и боље наоружање, посебно артиљерију великог домета и америчке борбене авионе.
Док су западни лидери заузети обећавањем своје бесконачне подршке Украјини, очекиване велике испоруке тенкова и оклопних борбених возила сада изгледају више у десетинама возила него у стотинама.
Америчка војска, која уопште није хтела да пошаље тенкове Абрамс у Украјину, али су је на то убедили непослушни Немци, одустала је од те изјаве да би испорука америчких тенкова Абрамс могла да траје годину дана или више.
Украјински захтеви за ратним авионима такође вероватно неће бити задовољени. Председник Бајден је ове недеље рекао да Украјини нису потребни Ф-16, борбени авиони који су били на листи жеља Украјине. У сваком случају, осим старијих Ф-16 које користи Национална гарда САД, нема Ф-16 за дати. Чак је и Тајвану, који је наручио нове Ф-16, речено да ће испоруке бити одложене – можда годинама.
Италијани су одустали од понуде било каквих авиона Украјини. Немци немају шта да резервишу (и нису Ф-16), а ако Британци испоруче било какве авионе, британска одбрана ће бити значајно смањена.
Дакле, упркос пропаганди и позивима великих политичара и новинских кућа за даље наоружавање Украјине, једноставно нема много тога на располагању.
У међувремену, Руси кажу да Украјина планира напад на Придњестровље, руску отцепљену област Молдавије. Придњестровље садржи огромна складишта руске муниције, посебно артиљеријских граната калибра 152 мм. Ово је веома стара залиха, неке од њих датирају из времена после Другог светског рата. Не зна се да ли је корисна или не.
Зеленски није рекао ништа о Придњестровљу, али каже да се поново наоружава да поврати Крим. Ово се, међутим, чини мало вероватним неко време с обзиром на критично стање украјинске војске која се протеже дуж дугачке линије контакта са Русима.
Упркос храбрим изјавама свих врста из западних и украјинских извора, украјинска војска би могла да се суочи са опкољењем ако крене права руска офанзива.
Врло је могуће да се циљеви Русије у рату у Украјини могу променити.
Наведени циљ руске специјалне војне операције био је да се обезбеди територија две отцепљене републике, Доњецка и Луганска, које су сада припојене Русији. Оно што су Руси изгледа научили јесте да је стабилизација линије изузетно тешка и скупа. Неухватљиво је шта би представљало прихватљив исход.
Све док Украјина каже да ће узети назад сваки педаљ ових територија, било сада или сутра, једноставно њихово држање неће окончати сукоб – посебно ако Сједињене Државе и НАТО наставе да напумпају Украјинце оружјем.
Укратко, у овом сценарију Руси губе без мировног споразума (што се неће догодити све док му се Вашингтон противи).
Пошто Русија сада схвата да се бори против Украјине и НАТО-а, мора драматично да промени тренутни алгоритам да би добила позитиван исход. Штавише, Русија то мора да учини уз уздржаност како не би изазвала шири европски рат.
Ово неумољиво води ка промени руске стратегије, што можда почињемо да видимо док се Русија приближава могућности да организује велику офанзиву у Украјини. Циљеви Руса би могли да укључују хватање већине украјинских борбених снага (након што су им значајно исцрпили противваздушну одбрану и артиљерију) или прескакање украјинске војске и циљање операција директно на Кијев, у ствари покушавајући да доведу до политичких промена.
Руска офанзива може бити потпомогнута катастрофа у Бахмуту за украјинску војску. Одлука да своје снаге држе у џепу Бахмута могла би да се покаже као најгора ратна одлука украјинских лидера до сада, подривајући морал војске и убрзавајући критике и политичког и војног руководства.
Препоручујемо
ЗЕЛЕНСКИ ОДУСТАЈЕ ОД БАХМУТА? Украјинске снаге неће бранити град по сваку цену
19. 02. 2023. у 22:17
ПРИГОЖИН ЗЕЛЕНСКОМ: Не будите кукавице, борите се за Артјомовск до краја!
03. 02. 2023. у 21:11
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (4)