СУ-35 У ИРАНУ - НОЋНА МОРА ЗА ИЗРАЕЛ: Руски ловац ће заштити нуклеарни програм Техаран од евентуалних напада Ф-35
ИРАН се спрема да преузме своје прве модерне борбене авионе након укидања ембарга на оружје. Руски Су-35 Фланкер је био префериран у односу на Су-30 Фулкрум.
Међутим, чињеница је да је после руске инвазије на Украјину управо Иран пружио руку Русији. Испорука иранских дронова камиказа Шахед уништава украјинску енергетску инфраструктуру. Оружје које је Москви било потребно да промени своју неуспелу копнену тактику у првој половини рата, као и да брже заборави потпуни неуспех својих дронова Орлан.
Загрејани односи две земље отворили су врата за нове разговоре војног карактера. Иран је, како се наводи, спреман да отвори фабрику за производњу дронова Шахед у Русији. Али ову информацију треба класификовати као гласине, јер Техеран то пориче. Мада, руски извори тврде да је изабрано земљиште око руског града Јелабуге на коме ће се градити фабрика. То такође остаје да се види у догледној будућности.
С-400 У ИРАНУ
Међутим, Израел је забринут због другог снабдевања. Поново класификована као гласине у овом тренутку, Москва је спремна да преговара са Техераном о испоруци противваздушног ракетног система С-400. Још када је ембарго на оружје пао пре много година, BulgarianMilitary.com је спекулисао да ће С-400 бити један од система наоружања које је затражио Техеран.
Иран већ има совјетске системе противваздушне одбране су С-300. Пре скоро три године, руски амбасадор у Техерану је наговестио да би С-400 могао да постане и део противваздушног штита иранске одбране.
Истовремено, Техеран не престаје да производи сопствене системе ПВО. Бавар-373 се сматра иранском верзијом С-400. Непотврђене информације говоре да су руски инжењери консултовали Иранце у развоју Бавар-373. У ствари, ирански систем има прилично добре резултате, барем ако је веровати тврдњама извора из локалне владе. Према њиховим речима, Бавар-373 може да открије циљеве на 450 км, а са 400 км почне њихово праћење.
ЗАШТО ЈЕ С-400 ВАЖАН ИРАНУ?
У ствари, остаје упитно да ли је С-400 заиста важан за одбрану Ирана. Његово дочазак ће свакако повећати ефикасност иранске противваздушне одбране.
Иран настоји да заштити своју једину вредну имовину у овом тренутку – своју нуклеарну индустрију. Тврдње, углавном из израелских и америчких извора, говоре да ће Техеран до краја 2023. имати довољно обогаћеног уранијума да направи десет нуклеарних бомби.
Такве тврдње су додатно ојачане након што су страни посматрачи недавно открили уранијум обогаћен до 84 посто чистоће у Ирану, мало мање од 90 посто потребних за оружје.
ИЗРАЕЛ ЈЕ ЗАБРИНУТ
И ту долази улога руских Су-35, за које се каже да су испоручени Ирану. Уз присуство квалитетне ПВО, Иран ће моћи да гарантује колико је то могуће безбедност свог нуклеарног програма.
То значи да ће од тренутка када Техеран евентуално набави С-400, наводни израелски летови Ф-16 и Ф-35 за напад на иранска нуклеарна постројења постаће превише ризични, прескупи и сувише ретки у врло кратком временском периоду.
ИЗРАЕЛ ПЛАНИРА ДА ПОГОДИ 3.000 МЕТА
За Израел највећу претњу представља ирански нуклеарни програм. Да би спречио развој нуклеарног програма, Израел је са савезницима припремио план за формирање израелске коалиције против Ирана и удар. Ова информација је гласина која се први пут проширила у француским медијима.
Израелски план укључује брз одговор на иранске акције у наредним годинама. То укључује напад на најмање 3.000 локација које је израелска команда раније идентификовала као мете. Израел жели брзу акцију док Иран не добије руске Су-35 и могуће С-400. Тел Авив је више пута понављао током протеклих неколико месеци да ће ударити ирански нуклеарни програм користећи свој прикривени Ф-35 Адир.
УЛОГА ИРАНСКОГ СУ-35
Су-35 не само да може да порази планове Израела, већ и, ако постоји чак и разрађен израелски план за напад на ирански нуклеарни програм, учинити га бесмисленим.
У неком тренутку, са сужавањем нападачког оквира, Су-35 не само да ће прогонити израелске ловце који се враћају, већ ће и ометати њихово пуњење горивом у ваздуху. Током пуњења, ловац је много рањивији. Ако га радар С-400 открије, што је веома извесно, значи да ће Су-35 највероватније моћи да нападне израелску летелицу ракетом ваздух-ваздух изван визуелног домета. Не можемо знати да ли ће доћи до поготка израелског авиона, али би таква ситуација свакако могла да одврати намере Израела да наставе са планом. Су-35 може да носи ракету ваздух-ваздух највећег домета – Х-37. Ова ракета ће бити ноћна мора не само за Ф-16 већ и за Ф-35. Са дометом од 400 км и брзином лета од 6 маха, израелској ескадрили која напада не прети само прекид мисије, већ и губитак војне опреме.
ШТА ИРАН МИСЛИ?
Свакако, Техеран ће то искористити ако му се пружи прилика да набави С-400. Као што ће уживати у (набавци) руског Су-35. Али чини се да у овом тренутку Иран избегава да званично коментарише могућу набавку С-400.
У изјавама појединих војних локалних стручњака чак занемарују улогу Су-35. Разумљиво је ако Техеран покушава да прикрије управо такву тактику коју смо изнели раније. Патарамес, ирански војни експерт, не верује да ће Су-35 и С-400 бити разлог да Израел нападне Иран. Стручњак сагледава ствари мање темељно и мање детаљно. Према његовим речима, све се своди на намере. Иран је на путу да има нуклеарно оружје, каже експерт. Ако Израел нападне, Иран ће узвратити. То би могло довести до размене нуклеарних ракетних удара. Зато С-400 и Су-35 нису разлог за напад на Иран.
Међутим, Патарамес види много већу улогу за Су-35 него за С-400. Експерт је такође мишљења да ће Су-35 јурити израелске ловце који се враћају или их спречавати да допуне гориво. „Израелска кампања ће постати прескупа“, каже експерт.
УЛОГА САД
Чињеница је да ако Израел жели да изврши свој план за напад на ирански нуклеарни програм, Вашингтон ће највероватније морати да донесе одлуку о том питању. Међутим, у овом тренутку сигнали из САД нису оно што Израел очекује.
Можда због рата у Украјини, али Вашингтон не жури да се сложи са намерама Тел Авива. САД веома добро разумеју да подршка израелском плану неће само створити регионални сукоб, већ и веома опасан регионални сукоб који би могао да обухвати много већи део Блиског истока него што се претпоставља.
На крају, али не и најмање важно, поред Украјине, очи Беле куће гледају и у правцу Кине. Многи стручњаци већ тврде да се спрема сукоб управо између Кине и Тајвана.
У Израелу се очекује да ће позиви на ударе на Иран бити све гласнији и чешћи. Повећање сарадње Русије и Ирана је један од разлога зашто се то догодило. Али изгледа да Израел не жури док не добије уверавања или подршку од САД. Тренутно таква подршка недостаје. Али ово је сада. Шта ће нам јутро понудити – видећемо.
Препоручујемо
МОЋ НЕЗАВИСНИХ ДРЖАВА: Ирански ратни бродови стигли у америчко „задње двориште“
01. 03. 2023. у 21:41
Ф-35 ПОНОВО У КВАРУ: Пентагон наређује поправку за све “невидљиве” широм света
04. 03. 2023. у 18:10
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (1)