ЗАШТО ЈЕ ВОЈНИ БУЏЕТ КИНЕ НАСЕКИРАО АМЕРИКУ? Да ли је угрожен Запад или Тајван?

Новости Онлајн

07. 03. 2023. у 16:19

КАДА je Јапан објавиo да ће се у наредних пет година војна издвајања повећати на 2 одсто БДП-а и тако створити трећи највећи војни буџет на планети, Бела кућа је то прокоментарисала као "охрабрујући потез". Али када је Кина обнародовала да ће ове године на националну одбрану потрошити 1553,7 милијарди јуана, колективни Запад скочио је забринут да је Пекинг спреман да се војним путем уједини са својим "одметнутим" острвом Тајван.

ЗАШТО ЈЕ ВОЈНИ БУЏЕТ КИНЕ НАСЕКИРАО АМЕРИКУ? Да ли је угрожен Запад или Тајван?

Кинеска војска / Фото АП

Кинези, међутим, тврде да је повећање са 7,1 на 7,2 одсто умерено, као и да модернизација њихове војске није претња никоме, већ да је таква одбрамбена потрошња осмишљена искључиво зарад заштите националног суверенитета, безбедности и територијалног интегритета.

- Повећана потрошња на одбрану биће искоришћена за унапређење војне обуке и борбене спремности, консолидацију интегрисаног националног стратешког система и способности, за убрзање развоја савремене логистике, извођење великих пројеката у националној одбрамбеној технологији и наоружању, као и за убрзање претварања технологије у борбену способност - објаснио је портпарол делегације Народноослободилачке армије и Народне оружане полиције Тан Кефеи, а пренео "Глобал тајмс".

Вен-Ти Сунг, политиколог са Аустралијског националног универзитета, верује да би оваква кинеска буџетска одлука могла да "значи да је Кина у фази изградње војних капацитета, а не да жели ту војну моћ да одмах употреби", и подсећа да је план Си Ђинпинга да 2027. године Кина постане "права војна сила светске класе".

Али, ништа то не умирује Запад.

Медији попут "Волстрит џорнала" увелико предвиђају да се Кина спрема да се упусти у рат око Тајвана, и преиспитују спремност америчке армије да се у тај сукоб упусти.

Закључују, међутим, да САД у том конфликту не би добро прошле, јер упркос томе што се верује да је годишња војна потрошња Пекинга и даље мања од америчког буџета за одбрану, тамошња морнарица и даље је мања од кинеске, а војска суочена са бројним проблемима - од мањка произвођача оружја, па све до осипања људства.

Американци би, како предвиђа "Волстрит џорнал", рат с Кином могли да добију, тек ако се он буде дешавао касније ове деценије, односно тек када се америчка армија модернизује.

А за то су потребне паре.

Медијски спин да би се оправдало наоружавање Америке

- Повећање кинеског војног буџета прошле године је било 7,1 одсто, ове године је 7,2 одсто. У бројкама, односно у износу који је око 224 милијарде долара, не крије се прави разлог повећаног 'интересовања' и критика да се Кина милитаризује и повећава војни буџет. Прави разлози су у уклапању војног буџета Кине у већ постојећу слику и амерички и западни наратив о 'кинеској претњи' која угрожава суседе и мир на Западном Пацифику - каже новинар и некадашњи дописник "Вечерњих новости" из Пекинга Милорад Денда.

А зашто Запад то ради?

Foto: Shutterstock

- Све је то у функцији повећања војног буџета САД и њихових савезника у првом ланцу око Кине, односно Јапана, Јужне Кореје, Филипина, Тајвана… Реч је дакле о медијском спину који треба да се уклопи у наратив обуздавања Кине и ту је цела истина - уверен је Денда.

Циљ је, дакле, да Америка и њене савезнице оправдају пред својим грађанима све оне силне милијарде које саме планирају да улију у своје армије.

- Земља која има војни буџет 819 милијарди, односно САД, напада земљу која је четвороструко већа по броју становника, а по економској снази одмах иза њих, и која има само 225 милијарди долара војног буџета, као земљу која угрожава и прети. Ту постоји наравно и разумљиво осећање опреза и потреба да се то размотри код суседа, али и данас је кинески министар спољних послова поновио да се кинеска култура и развој и цивилизација никад није заснивала на оснивачким походима него на могућности да пронађе хармонију и коегзистенцију са другима - подсећа саговорник.

Денда додаје и да кинески војни буџет заправо одражава потребу те земље да у војној индустрији прати и научни и технички развој, како би "модернизација пратила укупну снагу земље".

БОНУС ВИДЕО: ЗАЈЕДНИЧКИ МАНЕВРИ - Руски и кинески војни бродови у Источном Кинеском мору

(РТ)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

ПЉУВАЊЕ, ПА КАО КАЈАЊЕ: Албански репрезентативац се пере након вређања Срба на ЕУРО 2024