ПЕКИНГ „УЛАЗИ“ У НАТО: Кинески ловац Ј-10Ц је кандидат за замену америчког Ф-16

П. З. С. /bulgarianmilitary.com

13. 03. 2023. у 16:53

СКРИВЕНА од очију шире јавности, предстојећа одлука могла би да испише историју. Можда ће први пут бити изабран кинески ловац уместо америчког. Таква одлука, међутим, неће бити због перформанси два ловца, већ због политичких, укључујући и буџетских разлика.

ПЕКИНГ „УЛАЗИ“ У НАТО: Кинески ловац Ј-10Ц је кандидат за замену америчког Ф-16

Фото википедија / Alert5


Реч је о Турској. Од почетка прошле недеље Анкара шаље опречне сигнале. Амерички ловац Ф-16, који Турска жели, поново је дошао у фокус. Али Анкара сада каже да је „могуће повући захтев за аквизицију“ упућен Локид Мартину и Вашингтону. Г. Чагри Ерхан, директно политички повезан са турском спољном политиком и безбедносном политиком, изразио је сличну могућност.

Турска има највећу инострану флоту америчких борбених авиона Ф-16. У војсци балканско-азијске државе служи 250 Ф-16. Један део ће бити модернизован, али Анкари није потребна само модернизација већ и модерна флота. Пошто је изгубила битку за набавку Ф-35, Турску тренутно одбија Вашингтон да купи 40 ловаца Ф-16. Остаје могућност сопствене производње или куповине од другог добављача.


МОГУЋИ ИЗБОРИ

Сопствена производња је могућа, али тешко изводљива сада и у тренутку када је Анкари потребна савремена борбена авијација. После ужасног земљотреса у Турској у фебруару, трошење 20 милијарди долара на нове америчке ловце изгледа као безобзирно бацање новца. Истовремено, Анкара годинама покушава да се отргне од дубоке зависности од америчког наоружања, посебно у области ракета ваздух-ваздух.


Турска већ има одговор на прву једначину ове политичке мешавине. Перегрин и Мерлин, турске ракете ваздух-ваздух које су већ направљене и тестиране, су одговор. Треба донети коначну одлуку. Одговор је „закопан” је између европског Eurofighter Typhoon-а, руског Су-35 или Су-57, француског Dassault Rafale и кинеског Ченгду Ј-10 Vigorous Dragon.

Није без разлога што Анкара користи ове борбене авионе у својој политичкој реторици усмереној ка САД. Турска покушава да покаже Америци да то није једина могућа опција. „Сада имамо друге опције као што су руски борбени авиони Су-35 и Су-57, кинески борбени авиони Ј-10Ц који су продати Пакистану иEurofighter Typhoon“, рекао је Ерхан у саопштењу.

Фото: Профимедиа/Илустрација

Јурофајтер Тајфун


ТЕШКЕ ОДЛУКЕ

Два западноевропска ловца тешко да ће бити купљена. У турским политичким круговима схватају да их британски или француски ловци неће учинити независним колико желе. Може се испоставити да су они „улазна врата“ за нови амерички утицај. Ако Вашингтон може да притисне и запрети Немачкој економском изолацијом ако не дозволи поновни извоз тенкова леопард у Украјину, шта га спречава да то чини и убудуће, контролишући неке процесе снабдевања према Анкари.

Су-35 и Су-57 из руског комплекса Сухој се не помињу први пут у турским коментарима. Да ли би Турска могла да купи један од два руска борбена авиона? Да, можда, али показало се да се одлуке доносе у интересу турске одбране, а не политичким ставовима партнера и „непријатеља“. Комплекс ПВО С-400 је најновији доказ. Али да ли ће учинити такав потез? Мишљења су да неће бити јер Русија тренутно зрачи неизвесношћу. Турска нема гаранције да ће у будућности добити неопходну услугу и приступ технологији или резервним деловима јер рат у Украјини и даље неизвестан. Најгоре за Анкару је што не зна, а нико не зна, како ће овај рат утицати на руски производни комплекс након што се заврши.


ЗАШТО Ј-10Ц?


То оставља кинески Ј-10Ц. Пекинг тренутно има војну производњу упоредиву по обиму са оном у Сједињеним Државама и Русији. Посебно у области војне бродоградње и борбене авијације. Пекинг се јасно противи одлукама донетим у Вашингтону. Међутим, Пекинг не прети, не гради војне базе широм света и користи исто оружје као и Американци – своју економску моћ. Ово се допада на многим географским ширинама широм света, укључујући Турску.

Седање за преговарачки сто између Саудијске Арабије и Ирана и окончање свађе је најновија лекција Кине из дипломатије. Ово није пријало Вашингтону. У САД чак и неки медији уопште нису пренели ту вест, што се може дефинисати као најзначајнији дипломатски потез текуће деценије. Уколико постигне смањење тензија у Средњем истоку, дочекаће га Анкара.

Турска није погоршала сарадњу са Кином. Напротив, промет се годинама не само чува већ и повећава. Ј-10Ц је опција коју би Анкара сматрала не само могућом већ и најреалнијом за постизање. Турска већ има партнера који управља Ј-10 – Пакистан. А Исламабад добија не само најновије турске беспилотне летелице већ и прилику да учествује у пројекту ловца пете генерације турског ваздухопловства – ТФ-Кс.


ПОРЕЂЕЊЕ


И ако политички Анкара има своје претензије на истоку, технолошки Ј-10Ц ни на који начин није инфериоран у односу на свог конкурента, Ф-16. Два ловца су у истој класи. Дизајн кинеског ловца је најмање деценију модернији од Ф-16. Посебно у области наоружања и летачких карактеристика.

Фото: Boris Roessler/dpa via AP, file

Оба ловца су једномоторна. Али Кинези имају много лакше, јефтиније и брже одржавање у поређењу са својим конкурентом на међународним тржиштима. Приступ резервним деловима ће бити много лакши за Ј-10Ц него за Ф-16. тј. захтеви за одржавањем и његовом реализацијом у краћим роковима су нижи од америчких.
Постојећи турски Ф-16 могу се показати лакше компатибилним са новом флотом Ј-10Ц, посебно у областима режима обуке и наоружања. Али присутан је и обрнути процес. Кина је пре много година модификовала своје борбене авионе у име својих страних партнера.
На пример, ловци треће генерације Ј-7 [дубока надоградња совјетског ловца МиГ-21] продати Пакистану могу да користе америчке ракете АИМ-9 Сајдвиндер (Sidewinder).
Поред тога, сама Турска планира да постепено избаци америчко оружје ваздух-ваздух из своје флоте Ф-16, стварајући сопствене алтернативе, ракете о којима смо већ говорили, које би могле да постану оруђе за стандардизацију оружја попут Ј-10, и тако и Ф-16.


БЛИЖИ ПОГЛЕД

Ако боље погледамо карактеристике Ј-10Ц, открићемо да је овај ловац развијен и прилагођен за противбродске и ударне мисије. Али не само то – кинески ловац може да потисне противваздушну одбрану непријатеља. Поред тога, многи од ових система немају аналоге у арсеналу наоружања Ф-16. Још једна кључна предност Ј-10Ц је његова цена.

Кина тренутно производи више авиона него САД. 200 Ј-10 је направљено од 2018. Колико је Ф-16 направљено и колико су САД и партнери купили током овог периода? Далеко мање. Ј-10 постаје јефтина верзија Ф-16 са сличним, у многим случајевима и бољим карактеристикама. На крају, али не и најмање важно, Кина је уложила много више у модернизацију дизајна и система Ј-10 него што су САД учиниле за Ф-16.

Мислим да ће Кина више волети Ј-10Ц ако повуче захтев за набавку Ф-16. Разлога су углавном два – нижи трошкови у контексту економске ситуације у Турској, као и много блажи одговор Запада Турској него да је Анкара купила руске ловце. Иако тренутно постоје извештаји о преговорима између Турске и Русије о борбеним авионима, Анкара би могла да изабере добављача који је најбезболнији за њу, за националну безбедност и за „кроћење запада“.

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ЛОВЦИ-БОМБАРДЕРИ ПОНОВО НА ЗАДАЦИМА: Снимци борбених активности посада у авионима Су-25

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата

ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата

ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.

15. 01. 2025. у 07:31

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (1)

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда