РОЈТЕРС: САД захтевају промену кинеског власништва Тиктока под претњом забране
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена захтева од кинеских власника Тиктока да се одрекну свог удела у популарној видео-апликацији или да се суоче са могућом забраном у САД, саопштено је данас Ројтерсу из компаније.

Фото Танјуг/АП
Тикток је у власништву кинеског Бајт Денса, највреднијег стартапа на свету, наводи британска агенција.
Овај потез је уследио након увођења новог америчког закона који омогућава Белој кући да забрани Тикток или друге иностране технологије, ако представљају ризик за националну безбедност.
Друге земље и ентитети су такође одлучили да забране апликацију и изразиле забринутост због његове повезаности за кинеским властима и прикупљања података корисника широм света. Индија је забранила Тикток и десетине других апликација кинеских програмера на свим уређајима у јуну 2020, тврдећи да су потенцијално штетне по безбедност и интегритет земље.
Авганистан је у преговорима о забрани Тиктока и видео-игрице ПУБГ, а талибани тврде да су они одвели авганистанску омладину "на странпутицу". Пакистан је привремно забрањивао Тикток најмање четири пута, а последња забрана је окончана у новембру, због онога што је влада оценила као "неморалан и непристојан садржај у апликацији", наводи Ројтерс.
Запосленима у белгијској влади више неће бити дозвољено да користе Тикток на службеним телефонима, а исту одлуку су донеле и канадске власти због безбедносних ризика. Тајван је забранио Тикток и неке друге кинеске апликације на државним уређајима и у децембру 2022. покренуо истрагу апликације друштвених медија због сумње на противзаконите активности на острву. Одбор за спољне послове Представничког дома америчког Конгреса гласањем је почетком месеца усвојио предлог закона који би председнику Џозефу Баједну дао овлашћење да у САД забрани апликацију и друштвену мрежу Тикток. Бела кућа је раније дала свим савезним агенцијама смернице да у року од 30 дана избришу Тикток са свих владиних уређаја. Конгрес и више од половине америчких држава до сада су забранили Тикток на службеним мобилним уређајима.
Европска комисија и Европски парламент, институције Европске уније, забраниле су Тикток на телефонима својих службеника из безбедносних разлога. У Кини су већ дуже време блокиране стране платформе друштвених медија и апликације за размену порука, укључујући Јутјуб, Твитер, Фејсбук и Инстаграм.
Препоручујемо

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (1)