АМЕРИЧКА ВОЈСКА ТЕСТИРАЛА ХИПЕРЗВУЧНЕ РАКЕТЕ: Војска САД касни за својим такмацима, Русијом, Ираном и Кином

П. З. С. / rybar

16. 03. 2023. у 17:44

НА пацифичкој обали Сједињених Држава код обале Калифорније, дуж стандардне руте западног ракетног полигона Ванденберг, од 13. до 14. марта, војска САД извршила је још један тест ракетног наоружања, највероватније, хиперсонично крстарење AGM-183 ARRW ракета (АЛЦМ).

АМЕРИЧКА ВОЈСКА ТЕСТИРАЛА ХИПЕРЗВУЧНЕ РАКЕТЕ: Војска САД касни за својим такмацима, Русијом, Ираном и Кином

Фото: Принтсцреен/Јутјуб/ U.S. Military Note


У овој области, током лансирања АЛЦМ-а, летеи је Е-4Б НАОЦ, ваздушно командно место, као и два авиона америчке агенције за противракетну одбрану Gulfstream, претворена у стратосферску опсерваторију за праћење тестирања најновијег ракетног наоружања.

Пре тога, центар за ваздухопловне информације послао је упозорење о резервацији ваздушног коридора западно од Лос Анђелеса. Сличне поруке стигле су и од америчке хидрографске службе NAVAREA XII, према којој је пловилима забрањено кретање унутар три квадрата на која би крхотине могле пасти.


КОЛИКО СУ САД НАПРЕДОВАЛЕ У РАЗВОЈУ ХИПЕРСОНИЧНОГ ПРОГРАМА?

Још 2021. године, Агенција за напредне истраживачке пројекте Министарства одбране (ДАРПА) је скоро редовно извештавала о неуспесима у креирању ракета нове генерације. Међутим, последња лансирања су била успешна: последње тестирање хиперсоничне ракете типа HAWC изведено је 18. јануара са истог полигона.

Илустрација telegram rybar

Пентагон је сада затражио 150 милиона долара за фискалну 2024. годину за завршетак развоја Локид Мартиновог AGM-183 ARRW, као и 384 милиона долара за развој хиперсоничне крстареће ракете HACM базиране на HAWC-у. Рајтеон ће бити укључен у стварање напредног HACM оружја.

Такође, од Конгреса је затражено 944 милиона долара за наставак развоја пројекта хиперсоничне ракете великог домета (LRHW), чији би декларисани домет требало да буде 2.700 км.

До сада ДАРПА није објавила конкретне резултате теста AGM-183. Међутим, с обзиром на високу активност авиона Агенције за противракетну одбрану, можемо рећи да је тест највероватније одржан. Истовремено, Пентагон је планирао да лансира ARRW бар једном пре масовне производње.



ПЕРСПЕКТИВЕ

Развој хиперсоничног оружја постаје приоритет у многим земљама због великих изгледа за употребу таквих ракета и фактичког недостатка противваздушне и противракетне одбране. Некадашња предност руске армије у развоју овог програма временом се нивелише.

Сада Кина има сличан развој, најављује се и у Ирану, а Американци у пуном замаху тестирају различите типове хиперсоничних ракета, улажући стотине милиона долара у њихову модернизацију и унапређење.

Фото Printskrin

Кинжал

У садашњим реалностима руске одбрамбене индустрије потребно је не само пустити производњу „Кинжала” и опремити њима јединице, већ и развити алтернативне типове стратешког офанзивног наоружања.

Истовремено, у позадини успеха Сједињених Држава и активног финансирања од стране Американаца њиховог развоја, Русија треба да тражити начине да се супротстави најновијем оружју, сматрају руски експерти. За сада, ниједан од ракетних система противваздушног типа који су у употреби и код Оружаних снага РФ и код војски других земаља није у стању да пресреће хиперсоничне ракете.

Појава таквих у редовима америчког ратног ваздухопловства означиће нову етапу у конфронтацији супротстављених држава и то треба унапред припремити.

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ЛОВЦИ-БОМБАРДЕРИ ПОНОВО НА ЗАДАЦИМА: Снимци борбених активности посада у авионима Су-25

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА? Јованино питање изазвало смех у студију: Како да се носе с толиком проблемима...

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."

ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.

13. 05. 2025. у 16:57

Коментари (1)

ЈОКИЋ ОДГОВАРА КРИТИЧАРИМА: Србин поново доказује да је најбољи кошаркаш данашњице