АМЕРИЧКА ВОЈСКА ТЕСТИРАЛА ХИПЕРЗВУЧНЕ РАКЕТЕ: Војска САД касни за својим такмацима, Русијом, Ираном и Кином
НА пацифичкој обали Сједињених Држава код обале Калифорније, дуж стандардне руте западног ракетног полигона Ванденберг, од 13. до 14. марта, војска САД извршила је још један тест ракетног наоружања, највероватније, хиперсонично крстарење AGM-183 ARRW ракета (АЛЦМ).
Пре тога, центар за ваздухопловне информације послао је упозорење о резервацији ваздушног коридора западно од Лос Анђелеса. Сличне поруке стигле су и од америчке хидрографске службе NAVAREA XII, према којој је пловилима забрањено кретање унутар три квадрата на која би крхотине могле пасти.
КОЛИКО СУ САД НАПРЕДОВАЛЕ У РАЗВОЈУ ХИПЕРСОНИЧНОГ ПРОГРАМА?
Још 2021. године, Агенција за напредне истраживачке пројекте Министарства одбране (ДАРПА) је скоро редовно извештавала о неуспесима у креирању ракета нове генерације. Међутим, последња лансирања су била успешна: последње тестирање хиперсоничне ракете типа HAWC изведено је 18. јануара са истог полигона.
Пентагон је сада затражио 150 милиона долара за фискалну 2024. годину за завршетак развоја Локид Мартиновог AGM-183 ARRW, као и 384 милиона долара за развој хиперсоничне крстареће ракете HACM базиране на HAWC-у. Рајтеон ће бити укључен у стварање напредног HACM оружја.
Такође, од Конгреса је затражено 944 милиона долара за наставак развоја пројекта хиперсоничне ракете великог домета (LRHW), чији би декларисани домет требало да буде 2.700 км.
До сада ДАРПА није објавила конкретне резултате теста AGM-183. Међутим, с обзиром на високу активност авиона Агенције за противракетну одбрану, можемо рећи да је тест највероватније одржан. Истовремено, Пентагон је планирао да лансира ARRW бар једном пре масовне производње.
ПЕРСПЕКТИВЕ
Развој хиперсоничног оружја постаје приоритет у многим земљама због великих изгледа за употребу таквих ракета и фактичког недостатка противваздушне и противракетне одбране. Некадашња предност руске армије у развоју овог програма временом се нивелише.
Сада Кина има сличан развој, најављује се и у Ирану, а Американци у пуном замаху тестирају различите типове хиперсоничних ракета, улажући стотине милиона долара у њихову модернизацију и унапређење.
У садашњим реалностима руске одбрамбене индустрије потребно је не само пустити производњу „Кинжала” и опремити њима јединице, већ и развити алтернативне типове стратешког офанзивног наоружања.
Истовремено, у позадини успеха Сједињених Држава и активног финансирања од стране Американаца њиховог развоја, Русија треба да тражити начине да се супротстави најновијем оружју, сматрају руски експерти. За сада, ниједан од ракетних система противваздушног типа који су у употреби и код Оружаних снага РФ и код војски других земаља није у стању да пресреће хиперсоничне ракете.
Појава таквих у редовима америчког ратног ваздухопловства означиће нову етапу у конфронтацији супротстављених држава и то треба унапред припремити.
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ЛОВЦИ-БОМБАРДЕРИ ПОНОВО НА ЗАДАЦИМА: Снимци борбених активности посада у авионима Су-25
Препоручујемо
САДА ЈЕ И ЗВАНИЧНО: Иран купио борбене авионе Су-35 од Русије, ево када стижу (ВИДЕО)
10. 03. 2023. у 20:55
УКРАЈИНСКО ВАЗДУХОПЛОВСТВО И ПВО: Не можемо да оборимо седам типова руских ракета
16. 03. 2023. у 17:10
КАНДИДАТ ЗА РУМУНСКОГ ПРЕДСЕДНИКА ЂОРЂЕСКУ: Украјина је измишљена држава, биће подељена сто посто
КАНДИДАТ за председника Румуније Калин Ђорђеску изјавио је да је Украјина „измишљена држава“ коју ће поделити суседи.
30. 01. 2025. у 13:44
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај
ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис
30. 01. 2025. у 07:58
РАСКИД ПОСЛЕ СМРТИ ПРИЈАТЕЉА: Последње појављивање Дачићевог сина са девојком
НАКОН тога Милица се углавном сама појављивала на разним догађајима, кад је и почело да се шушка да је њиховој љубави дошао крај, јер раније никада није био случај да се певачица појави сама на јавном месту.
29. 01. 2025. у 18:41
Коментари (1)