ПУТИН И СИ ГРАДЕ НОВИ СВЕТ: Лидери Русије и Кине потписали изјаву о свеобухватном партнерству и економској сарадњи до 2030. године
И КИНА и Русија улажу напоре да остваре национални развој, док обе земље подржавају мултиполарност света и доприносе демократизацији међународних односа. Пекинг и Москва јачаће координацију и сарадњу у оквиру УН и другим међународним организацијама и бориће се за стабилност у целом свету.
Ова порука председника Си Ђинпинга другог дана посете руском колеги Владимиру Путину била је пропраћена оценом лидера две суседне светске силе да су преговори у Москви били врло успешни. Путин и Си су потписали изјаву о свеобухватном партнерству, као и о економској сарадњи до 2030. године. Путин је пред новинарима оценио да су садашњи односи две земље најбољи у историји. Сусрет два лидера многи аналитичари оцењују као историјски.
Руски председник је поновио да добри политички односи треба да се заснивају на развијеној економској сарадњи. Путин се нада да ће ове године бити достигнут постављени циљ трговине од 200 милијарди долара. Си је истакао да је трговинска размена за 10 година порасла 116 одсто. Русија и Кина су се договориле да повећају трговину руским енергентима. Лани је "Гаспром" повећао продају гаса Кини један и по пут.
Договорили су се да се пређе на трговину у националним валутама. Већ сада је трговинска размена 65 одсто у јуанима и рубљима. Путин је истакао да је Русија спремна да пређе на трговину у јунанима са земљама Азије, Африке и Јужне Америке, као и да је Москва спремна да подржи кинески бизнис који би дошао на место оних западних компанија које су због санкција напустиле руско тржиште.
ПОЗИВ ПУТИНУ ДА ПОСЕТИ ПЕКИНГ
Кинески председник је позвао руског колегу да посети Кину ове године. Кинески лидер је позвао и премијера Михаила Мишустина да посети Кину што је пре могуће, како би био обновљен механизам за редовне састанке шефова влада две земље. Објаснио је да је изабрао да прво посети Русију пошто је трећи пут изабран за председника Кине, јер то одговара историјској логици: "Ми смо највеће државе и стратешки партнери", рекао је.
Најављено је да ће у ближој будућности бити формиран заједнички орган за пројект "Северног морског пута", који ће утицати на јачање маршрута из Кине у Русију и обрнуто.
Си је нагласио да са Путином стимулише стратешку сарадњу. Та оцена је поготово важна кад се на Западу води права хајка на руског председника, ког покушавају на разне начине да сатанизују.
Говорећи о будућој сарадњи на међународној сцени, Си је казао да Кина и Русија, као сталне чланице Савета безбедности УН, намеравају да и даље бране норме међународних односа које се базирају на статуту УН. Си је истакао да рачуна на продужење контакта са Путином у свим облицима у корист динамичног и дугорочног развоја кинеско-руских односа. Његов домаћин у Кремљу је рекао да ће Русија радити на јачању евроазијског партнерства.
ПЕКИНГ: БЛИНКЕН НИЈЕ КОМПЕТЕНТАН
Амерички државни секретар Ентони Блинкен није компетентан да критикује кинеског председника Сија због посете Русији, изјавио је портпарол кинеског министарства спољних послова Ванг Венбин, одговарајући на изјаву америчког државног секретара да је Кина пружила дипломатско покриће Русији. Ванг је рекао да Кина није изазвала украјинску кризу и да није страна у сукобу. "Никада нисмо испоручивали оружје ниједној страни у сукобу. САД немају надлежност да критикују Кину, рекао је Ванг и нагласио да су САД наставиле да снабдевају Кијев оружјем.
Си је говорио о потреби да се рат у Украјини заврши мировним преговорима. Нагласио је да је Кина за мир и дијалог и да се једино преговорима може доћи до изласка из садашње ситуације.
Председник Русије је поновио да су у Москви изучили предлог Кине за мирно решење сукоба у Украјини и да су отворени за преговорни процес. Путин је објаснио да све зависи од спремности украјинских власти да уваже садашње "геополитичке реалности".
ОПРЕЗ И НЕМОЋ ЗЕЛЕНСКОГ
Председник Украјине Владимир Зеленски не критикује зближавање кинеског лидера са Путином, јер не жели да љути Сија, могућег инвеститора и трговинског партнера, пише амерички "Политико". Но, у Пекингу су опрезни јер украјинско руководство није самостално у доношењу одлука. Кина је купила фабрику авионских и хеликоптерских мотора "Мотор Сич" и била спремна за њене стручњаке да у Кини направи мали град. Али, на притисак САД, уговор је поништен, да им украјински стручњаци не преносе знања.
А да се зближавање Русије и Кине не допада америчком руководству, види се из реакције Џона Кирбија, представника Беле куће, који је изјавио да председник САД Џозеф Бајден жели да телефоном разговара са кинеским лидером Сијем. Термин тог телефонског разговора треба тек да се договори.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков казао је да САД и ЕУ неће дозволити украјинским властима да крене у мирне преговоре са Русијом, о чему су разговарали Путин и Си.
- Американци неће дозволити Зеленском ни да помисли о преговорима - казао је.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)