САМО НАТО КОРИСТИ МУНИЦИЈУ СА ОСИРОМАШЕНИМ УРАНИЈУМОМ: Русија упозорава на непоправљиве последице
МУНИЦИЈУ са осиромашеним уранијумом су сада у оружаним конфликтима користиле искључиво земље Северноатлантске алијансе упркос сазнањима да таква врста муниције са собом носи веома тешке последице, изјавио је начелник снага за радијациону, хемијску и биолошку заштиту при руској војсци Игор Кирилов.
Такође је рекао и да су планови Лондона о испорукама муниције са осиромашеним уранијумом Кијеву посебно цинични јер су објављени уочи годишњице почетка НАТО бомбардовања СР Југославије када је на ту земљу бачено око 40.000 граната са преко 15 тона те отровне супстанце услед чега степен загађености земљишта и подземних вода уранијумом у Србији захтева стално праћење ради процене потенцијалних ризика.
Русија упозорава на последице
Употреба муниције са осиромашеним уранијумом нанеће непоправљиву штету здрављу војног и цивилног становништва Украјине, али НАТО је упркос томе спреман да је испоручи Кијеву, рекао је Кирилов.
- Упркос чињеници да ће употреба такве муниције нанети непоправљиву штету здрављу војника Оружаних снага Украјине и цивилном становништву, земље НАТО-а, конкретно Велика Британија, спремне су да испоручују такву врсту оружја кијевском режиму - оценио је Кирилов.
По његовим речима, употреба граната са осиромашеним уранијумом може изазвати озбиљне патологије.
- Приликом удара пројектила са осиромашеним уранијумом формира се покретни врели облак аеросола уранијума-238 и његових оксида који, када дођу у додир са организмом, могу изазвати развој озбиљних патологија - рекао је Кирилов.
Како је истакао, главна опасност од зрачења од осиромашеног уранијума настаје ако у тело уђе у облику прашине.
- Токови алфа зрачења из ситних честица уранијума које су се задржале у горњим и доњим дисајним путевима, плућима и једњаку изазивају развој малигних тумора. Гомилајући се у бубрезима, коштаном ткиву и јетри, уранијумска прашина доводи до промена на унутрашњим органима - објаснио је генерал.
Такође је додао да једињења осиромашеног уранијума, која остају у тлу, дуго времена носе опасност од негативног утицаја на људе и животну средину.
По његовим речима, у извештају који је 2002. године у Женеви објавила група експерата која је под окриљем Програма УН за животну средину спроводила истраживања на местима која су била мета НАТО бомбардовања у Југославији, забележено је да су „стручњаци били изненађени чињеницом да су након више од две године након бомбардовања честице осиромашеног уранијума још увек биле присутне у ваздуху."
Стога је Кирилов упозорио да ће након употребе граната са осиромашеним уранијумом на територији Украјине бити контаминиране значајне засејане површине.
- Осим заражавања сопственог становништва, то ће нанети огромну економску штету агроиндустријском комплексу Украјине, пре свега ратарској и сточарској производњи, што ће срозати сваку врсту извоза пољопривредних производа са територије Украјине деценијама унапред, ако не и вековима - упозорио је Кирилов.
Заменица британског министра одбране Анабел Голди изјавила је раније да ће Лондон, поред слања ескадриле борбених тенкова „челенџер 2“, у Украјину такође послати муницију, укључујући оклопне гранате које садрже осиромашени уранијум.
Након тога је председник Русије Владимир Путин упозорио да ће Москва бити принуђена да реагује ако колективни Запад почне да користи оружје са нуклеарном компонентом.
Америчке трупе користиле су муницију са осиромашеним уранијумом током операције „Пустињска олуја“, бомбардовања Југославије и инвазије на Ирак 2003. године. Као што су приметили стручњаци, коришћење ове муниције може довести до онколошких болести.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
СИТУАЦИЈА СЕ ЗАОШТРАВА: Полиција у Паризу против демонстраната користи сузавац и димне бомбе
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)