БИТКА ЗА КРИМ МОГЛА БИ ДА ОДЛУЧИ РАТ: Руске снаге се укопавају док се украјински борци спремају да „деокупирају“ полуострво

П. З. С. /asiatimes.com

28. 03. 2023. у 17:45

ПАРАФРАЗИРАЈУЋИ речи украјинског председника Владимира Зеленског, све је почело са Кримом, а све ће се ту и завршити. Када је Русија први пут окупирала Крим 2014. године, то је била велика победа за Путина, који је успешно назвао блеф Запада настављајући да анексира полуострво уз минимално међународно противљење.

БИТКА ЗА КРИМ МОГЛА БИ ДА ОДЛУЧИ РАТ: Руске снаге се укопавају док се украјински борци спремају да „деокупирају“ полуострво

Фото: Google maps/Профимедиа/Илустрација


Сада, док украјинске снаге разматрају како да „деокупирају” Крим, руска врховна команда треба да размисли о томе како да спречи поновно заузимање једне територије коју не могу себи приуштити да изгубе, сматра Christopher Morris, са Универзитета Портсмут (School of Strategy, Marketing and Innovation, University of Portsmouth).

Украјински посматрачи извештавају да Русија копа ровове дуж северне Ообале Крима, активно регрутујући раднике да помогну у утврђивању области око Перекопске превлаке, уског појаса земље који повезује Крим са остатком Украјине.

Русија је континуирано јачала то подручје од своје првобитне окупације 2014. године, у скорије време удвостручујући одбрану сваки пут када се украјинске снаге приближавају. Као резултат тога, и уски копнени мост и суседна обала залива Сиваш сада су отпорни на напад.

Узевши у обзир гласине о присилној евакуацији свих преосталих цивила, поштено је рећи да се Русија спрема да се нешто догоди у тој области.

Сцена из Симферопоља на Криму / Фото АП


ЗАШТО ЈЕ КРИМ ВАЖАН

Зеленски је увек сматрао да се рат у Украјини мора завршити ослобођењем Крима. У свом ноћном обраћању, августа 2022, рекао је:

Русија је наше полуострво, које је увек било и биће једно од најбољих места у Европи, претворила у једно од најопаснијих места у Европи. Русија је на Крим донела репресију великих размера, еколошке проблеме, економско безнађе и рат.

Сходно томе, ово је изазвало оштру реторику из Москве, недавно од бившег руског председника Дмитрија Медведева који је упозорио да ће Москва употребити „апсолутно свако оружје“ ако Украјина покуша да поврати полуострво – што многи сматрају нуклеарним оружјем.

Крим је невероватно значајан на стратешком нивоу. То је база руске Црноморске флоте и пружа критичан приступ трговини кроз луке као што је Севастопољ. Али у смислу наратива о сукобу, Путин и његови савезници су уткали Крим у руски национални мит, уоквирујући га као витални део нације. Губитак региона би био понижавајући и скуп за режим.

Годинама је идеја да Украјина поврати Крим изгледала више него далека. Али војни успеси Кијева на крају 2022. од тада су променили ову перцепцију, а поновно заузимање Херсона у септембру довело је Украјину на ударну дистанцу.

До сада је претња нуклеарним одговором изгледала као блеф, а Русија није успела да то уради, упркос низу напада Украјине на тамошња руска војна постројења. А наратив Кијева о потреби да ослободи сву територију коју је Русија окупирала од 2014. добија међународну подршку. Пролећна офанзива на југ је скоро потврђена, са наведеним циљем да се Крим одсече од руске подршке.

Али сама битка за Крим је још далеко. Пре него што дође до било какве директне офанзиве, потребно је урадити значајну основу. Ипак, операција која је некада изгледала немогућа сада озбиљно разматрају обе стране.

Уколико дође до војне операције, борба против Крима неће бити лака. Опције као што су амфибијски или ваздушни напад су превише ризичне, с обзиром на то да Русија још увек има исправну поморску и противваздушну одбрану.

Foto: Printskrin/Twitter/Igor Sushko

Директан приступ би довео до масовне украјинске офанзиве низ Перекопску превлаку. То би могло довести до тога да се украјинске снаге усмере у област коју Русија тренутно појачава, што је далеко од идеалног.

Ако постоји место да се заустави украјинска копнена снага, то би се десило овде. Земљоуз је идеална тачка гушења, са мало простора за маневар. Овај најновији круг одбрамбене конструкције претвара ово подручје у застрашујућу позицију – уски простор је идеалан за руску масовну артиљерију.

Копнене снаге које су у нападу биле би у веома неповољном положају, чак и када би поседовале поморску и ваздушну надмоћ, што се на жалост Украјине не може претпоставити. Са ефикасно брањеном превлаком, Крим постаје острво. Ова врста изазова ће захтевати различите вештине и опрему за решавање, за разлику од било које операције које је до сада спроводио.

Није случајно што се његово име - Перекоп - отприлике преводи као "ров". Превлака је била утврђена од стране многих великих сила током векова и историја нам говори да ће је бити тешко поново заузети директним нападом.

До тренутка када Украјина крене у контраофанзиву на југу, реалност на терену би требало да изгледа другачије. Руске зимско-пролећне офанзиве у областима Доњецка и Луганска су посустале, а инвазионе снаге су претрпеле значајне губитке у месецима тешких борби у Бахмуту. Руски војни морал је наводно близу тачке лома са извештајима о трвењима између регуларне војске и плаћеника Вагнер групе.

Фото Танјуг/АП

Први циљ било које украјинске јужне офанзиве био би да се полуострво потпуно изолује од снабдевања. Упркос поправкама на Керчком мосту, јединој путној вези између Крима и Русије, показало се да је он рањив и његово поновно затварање би значило да би Русија морала да се снабдева морским или ваздушним путем, што је неодрживо у било ком периоду. Ако полуострво буде одсечено, руско присуство на Криму постаје неодрживо.

Утврђења која се наводно припремају пре могућег украјинског напада показују да Москва, барем, озбиљно схвата ову перспективу. Али много ће зависити од тога да Кијев добије супериорно оружје у довољним количинама да покрене напад.

Једно је ипак извесно – исход битке за Крим биће одлучујући тренутак у току сукоба.

БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (10)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE