БРИСЕЛ ПРИЗНАЈЕ РАСКОЛНИКЕ: Ову одлуку донели на врхунцу кризе у Кијевско-печерској лаври
УПРАВНИ одбор Конференције европских цркава (КЕЦ), екуменске организације са седиштем у Бриселу, дао је 4. априла сагласност за чланство расколничке Православна црква Украјине . Одлука је донета на врхунцу кризе у Кијевско-печерској лаври, симболу руске духовности.

FOTO: Tanjug/AP
О признавању неканонске Првославне цркве Украјине у Бриселу се одлучивало управо у данима када су кијевске власти кренуле у акцију протеривања из Кијевско-печерске лавре монаха канонске Украјинске православне цркве, која је у литургијском јединству са Московском патријаршијом.
Православна црква Украјине поднела је захтев за чланство прошлог септембра.
- Архиепископ черниговски и нижински Јевстратиј представио је апликацију председнику ЦИК-а преподобном Кристијану Кригеру на Скупштини Светског савета цркава у Карлсруеу - пише у саопштењу Конференције европских цркава.

ЦЕЦ
Одлуке Управног одбора КЕЦ о примању неканонске Православне цркве Украјине ступиће на снагу шест месеци од тренутка када све цркве чланице буду обавештене, уколико четвртина од њих не оспори ово решење.
У том случају Управни одбор КЕЦ може да тражи да одлуку о примању донесе Генерална скупштина КЕЦ за чији је кворум потребна половина чланова којааа одлучује простом већином. Таква одлука Генералне скупштине је коначна и обавезујућа за све чланице, чак и уколико нису сагласне са њом. У ову организацију укључено је око 114 цркава, највише протестантских, али и православних, као и 40 чланица америчког Националних савета цркава и партнерских организација.

ЦЕЦ
Конференција европских цркава, с канцеларијама у Бриселу и Стразбуру, основана је у јеку Хладног рата 1959. као екуменска организација са циљем да "промовише помирење, дијалог и пријатељство између цркава Европе у време растућих политичких тензија и подела". КЕЦ наводи да је посвећена Европи у целини и да настоји да помогне европским црквама да обнове свој духовни живот, да подстакну и ојачају њихово "заједничко сведочење и богослужење и да промовишу јединство Цркве и мир у свету".
Руска православна црква учествовала у стварању и раду КЕЦ до 11. октобра 2008. када је суспендовала своје учешћа наводећи као разлог „неразумну, супротну Уставу и правилима КЕЦ, неспремност да се разматра захтев за чланство Естонске православне цркве, која је самоуправна Црква у оквиру Московске патријаршије“
Одбијање руководства КЕЦ да прими Естонски православну црекву у чланство Московска патријаршија тада је оценила као политички мотивисано „грубо кршење” обећања које су председник и генерални секретара Конференције дали Патријархом московском и целе Русије Алексеју.
Препоручујемо

"ДОГАЂА СЕ ПРОГОН ЦРКВЕ" Митрополиту Кијевско-печерске лавре одређен кућни притвор
01. 04. 2023. у 10:39


(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (5)