БРИСЕЛ ПРИЗНАЈЕ РАСКОЛНИКЕ: Ову одлуку донели на врхунцу кризе у Кијевско-печерској лаври
УПРАВНИ одбор Конференције европских цркава (КЕЦ), екуменске организације са седиштем у Бриселу, дао је 4. априла сагласност за чланство расколничке Православна црква Украјине . Одлука је донета на врхунцу кризе у Кијевско-печерској лаври, симболу руске духовности.

FOTO: Tanjug/AP
О признавању неканонске Првославне цркве Украјине у Бриселу се одлучивало управо у данима када су кијевске власти кренуле у акцију протеривања из Кијевско-печерске лавре монаха канонске Украјинске православне цркве, која је у литургијском јединству са Московском патријаршијом.
Православна црква Украјине поднела је захтев за чланство прошлог септембра.
- Архиепископ черниговски и нижински Јевстратиј представио је апликацију председнику ЦИК-а преподобном Кристијану Кригеру на Скупштини Светског савета цркава у Карлсруеу - пише у саопштењу Конференције европских цркава.

ЦЕЦ
Одлуке Управног одбора КЕЦ о примању неканонске Православне цркве Украјине ступиће на снагу шест месеци од тренутка када све цркве чланице буду обавештене, уколико четвртина од њих не оспори ово решење.
У том случају Управни одбор КЕЦ може да тражи да одлуку о примању донесе Генерална скупштина КЕЦ за чији је кворум потребна половина чланова којааа одлучује простом већином. Таква одлука Генералне скупштине је коначна и обавезујућа за све чланице, чак и уколико нису сагласне са њом. У ову организацију укључено је око 114 цркава, највише протестантских, али и православних, као и 40 чланица америчког Националних савета цркава и партнерских организација.

ЦЕЦ
Конференција европских цркава, с канцеларијама у Бриселу и Стразбуру, основана је у јеку Хладног рата 1959. као екуменска организација са циљем да "промовише помирење, дијалог и пријатељство између цркава Европе у време растућих политичких тензија и подела". КЕЦ наводи да је посвећена Европи у целини и да настоји да помогне европским црквама да обнове свој духовни живот, да подстакну и ојачају њихово "заједничко сведочење и богослужење и да промовишу јединство Цркве и мир у свету".
Руска православна црква учествовала у стварању и раду КЕЦ до 11. октобра 2008. када је суспендовала своје учешћа наводећи као разлог „неразумну, супротну Уставу и правилима КЕЦ, неспремност да се разматра захтев за чланство Естонске православне цркве, која је самоуправна Црква у оквиру Московске патријаршије“
Одбијање руководства КЕЦ да прими Естонски православну црекву у чланство Московска патријаршија тада је оценила као политички мотивисано „грубо кршење” обећања које су председник и генерални секретара Конференције дали Патријархом московском и целе Русије Алексеју.
Препоручујемо

"ДОГАЂА СЕ ПРОГОН ЦРКВЕ" Митрополиту Кијевско-печерске лавре одређен кућни притвор
01. 04. 2023. у 10:39


МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (5)