СИЈАРТО ОСИГУРАО МАЂАРСКУ: Стиже још руског гаса
ШЕФ мађарске дипломатије Петер Сијарто, који борави у посети Москви, изјавио је да је са руским вицепремијером Александром Новаком разговарао о недопустивостим санкцијама против руске нуклеарне енергетике, испорукама гаса у Мађарску гасоводом „Турски ток“ и нафте преко нафтовода „Дружба“.

FOTO: AP/Tanjug
- На дневном реду разговора са вицепремијером Александром Новаком данас су озбиљна питања: физичка и техничка безбедност гасовода 'Турски ток', који омогућава снабдевање гасом наше земље, очување транзитних испорука нафтоводом 'Дружба', преко којег се снабдевамо нафтом, као и недопустивост санкција, које су претња по нуклеарну индустрију - написао је Сијарто на друштвеним мрежама.
Мађарски званичник је објавио да је постигнут споразум у складу са којим ће транзит нафте преко Украјине директно плаћати мађарска компанија „Мол“.
Неопходна бржа изградња нових блокова „Пакш 2“
Сијарто се такође састао и са генералним директором државне корпорације „Росатом“ Алексејем Лихачовом.
Према саопштењу „Росатома“, Лихачов и Сијарто су разговарали о даљим корацима у вези са реализацијом пројекта изградње нуклеарне електране „Пакш 2“, као и другим аспектима комплексне сарадње у нуклеарној области.
Мађарски министар је након разговора са директором „Росатома“ изјавио да нови блокови „Пакш 2“ морају бити изграђени што брже, без обзира на разне препреке.
- Морамо да обезбедимо да 'Пакш-2' буде изграђен што је могуће брже, упркос различитим препрекама, јер што скорије буду изграђени нови блокови, то ћемо пре бити заштићени од потпуно лудих скокова цена на међународном енергетском тржишту - истакао је Сијарто.
Према његовим речима, „чак су и у Бриселу схватили да без нуклеарне енергетике нема енергетске безбедности и европске зелене транзиције“.
Он је објавио да ће измењени уговори о изградњи „Пакш-2“ бити достављени Европској комисији и да се нада да од стране Брисела неће бити препрека.
Раније, крајем марта, мађарски министар је изјавио да је у телефонском разговору уверио Новака да ће мађарска Влада и даље блокирати санкције против нуклеарне енергетике. Са своје стране, руски вицепремијер је, према Сијартовим речима, изјавио да ће се испоруке нафте и гаса из Русије у Мађарску одвијати непрекидно, упркос санкцијама.
Крајем 2014. године Русија и Мађарска су потписале документе о изградњи нових енергетских блокова у нуклеарки „Пакш“, у складу са најсавременијим светским стандардима. Русија је, како је тада саопштено, Мађарској одобрила државни кредит до десет милијарди евра, а планирана укупна вредност радова била је 12,5 милијарди евра. Очекује се да ће изградња здања нуклеарке почети на јесен ове године и за то је већ добијена одговарајућа лиценца.
БОНУС ВИДЕО: ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ - Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору
(Спутњик)
Препоручујемо

ШОК ПРОГНОЗА ЗА ОКТОБАР: Најављено да ће пасти пола метра снега! Овакве екстреме ни метеоролози не памте
ПРЕМА најавама метеоролога, октобар 2025. почеће у Србији под утицајем продора хладног ваздуха са североистока Русије који је дошао до Немачке и Пољске, али се полако приближава ка нама што ће проузроковати развој циклона у Јонском, Тиренском и делу Јадранског мора и већ 1. октобра, у среду, у вечерњим часовима на југу и југозападу Србије почеће да пада киша.
30. 09. 2025. у 20:58

"ЗАШТО МИ ПИПАШ ЖЕНУ?" Овако је почела туча на свадби у Горњем Милановцу, насрнули на доктора (ВИДЕО)
СВАДБЕНО весеље у Горњем Милановцу претворило се у хаотичну сцену када је дошло до несвакидашњег инцидента.
30. 09. 2025. у 16:10

ОГЛАСИЛА СЕ БИЉА НАКОН РАСТАНКА ОД АЦЕ ИЛИЋА: "Видећу како време пролази..."
ИАКО растављени, Биља и Аца имају велики разлог за славље.
01. 10. 2025. у 12:20
Коментари (0)