КО ЈЕ ЧИЈА МАРИОНЕТА У СВЕТУ? Ко­ме би слу­жи­ли европ­ски рат­ни бро­до­ви у Тај­ван­ском мо­ре­у­зу

Новости Онлајн

26. 04. 2023. у 07:41

ЖОЗЕП Бо­рељ био би сре­ћан да од Евро­пе на­пра­ви ма­ри­о­не­ту Сје­ди­ње­них Аме­рич­ких Др­жа­ва, пи­ше пе­кин­шки „Гло­бал тајмс” по­во­дом пред­ло­га ви­со­ког пред­став­ни­ка за спољ­ну по­ли­ти­ку ЕУ да се и европ­ска мор­на­ри­ца при­дру­жи аме­рич­ким вој­ним бро­до­ви­ма у па­тро­ли­ра­њу Тај­ван­ским мо­ре­у­зом.

КО ЈЕ ЧИЈА МАРИОНЕТА У СВЕТУ? Ко­ме би слу­жи­ли европ­ски рат­ни бро­до­ви у Тај­ван­ском мо­ре­у­зу

Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

- Ви­ше пу­та се ис­по­ста­ви­ло да плес по так­то­ви­ма аме­рич­ке ме­ло­ди­је ни­је у ду­го­роч­ном ин­те­ре­су европ­ских зе­ма­ља, али очи­глед­но Бо­рељ ни­је на­у­чио ту лек­ци­ју - ка­же се у ко­мен­та­ру днев­ни­ка на ен­гле­ском је­зи­ку, чи­ји је осни­вач Ко­му­ни­стич­ка пар­ти­ја Ки­не.

Иако зва­нич­ни Пе­кинг још ни­је ко­мен­та­ри­сао Бо­ре­љо­ву иде­ју да се на­о­ру­жа­ни бро­до­ви чла­ни­ца ЕУ упу­те у „ки­не­ско дво­ри­ште”, по­је­ди­ни струч­ња­ци за спољ­ну по­ли­ти­ку из дру­ге еко­но­ми­је све­та сма­тра­ју да је реч о опа­сној про­во­ка­ци­ји, јер за­ди­ре у уну­тра­шње пи­та­ње Ки­не, што би мо­гло да иза­зо­ве опа­сне по­сле­ди­це.

По њи­ма ви­со­ки пред­став­ник ЕУ за спољ­ну по­ли­ти­ку тре­ба­ло би да бу­де опре­зан у сво­јим из­ја­ва­ма, јер је по­ли­ти­ка јед­не Ки­не по­ли­тич­ки те­мељ Пе­кин­га и Бри­се­ла.

- Ако Евро­па по­ша­ље тру­пе да па­тро­ли­ра­ју Тај­ван­ским мо­ре­у­зом, то ће зна­чи­ти да је ЕУ спрем­на да бу­де слу­га САД, ства­ра­ју­ћи кри­зе и по­де­ле у Азиј­ско-­па­ци­фич­ком ре­ги­о­ну. У том слу­ча­ју Евро­па би би­ла ре­ме­ти­лач­ки фак­тор и на­и­шла би на ши­рок от­пор - ка­же Ли Хај­донг, про­фе­сор на Ин­сти­ту­ту за ме­ђу­на­род­не од­но­се Ки­не­ског уни­вер­зи­те­та за спољ­не по­сло­ве.

Бо­рељ је у аутор­ском тек­сту за фран­цу­ски не­дељ­ник „Жур­нал ди ди­манш” по­зив европ­ској мор­на­ри­ци да па­тро­ли­ра Тај­ван­ским мо­ре­у­зом прав­дао по­све­ће­но­шћу Евро­пе сло­бо­ди пло­вид­бе у овом не­у­рал­гич­ном ре­ги­о­ну.

Овај кон­тро­верз­ни пред­лог је ло­ги­чан на­ста­вак Бо­ре­љо­вог исту­па у Европ­ском пар­ла­мен­ту по­чет­ком про­шле не­де­ље, ка­да је по­ру­чио да је Тај­ван очи­глед­но део европ­ске ге­о­стра­те­шке ин­те­ре­сне сфе­ре, ко­ји га­ран­ту­је мир.

- Не са­мо из мо­рал­ног раз­ло­га, ак­ци­ја про­тив Тај­ва­на мо­ра ну­жно би­ти од­ба­че­на. И за­то што би то у еко­ном­ском сми­слу би­ло из­у­зет­но озбиљ­но за нас, јер Тај­ван има стра­те­шку уло­гу у про­из­вод­њи нај­на­пред­ни­јих по­лу­про­вод­ни­ка - ис­та­као је Бо­рељ, ко­ји се за­ла­же да ЕУ има је­дин­стве­ни при­ступ Ки­ни.

Бо­ре­љо­ви ко­мен­та­ри до­ла­зе на­кон што је фран­цу­ски пред­сед­ник Ема­ну­ел Ма­крон по­сле по­се­те Си Ђин­пин­гу иза­звао пра­ви „зе­мљо­трес” из­ја­вом да Евро­па тре­ба да ми­сли сво­јом гла­вом и да не до­зво­ли да бу­де уву­че­на у кон­фрон­та­ци­ју САД и Ки­не око Тај­ва­на.

- Бо­ре­љов пред­лог се мо­же по­сма­тра­ти као про­тив­те­жа при­мед­ба­ма Ма­кро­на, ко­ји по­ка­зу­је да се ЕУ на­да да ће ње­на та­ко­зва­на је­дин­стве­на спољ­на по­ли­ти­ка над­ја­ча­ти по­ли­ти­ку ње­них др­жа­ва чла­ни­ца - ка­же Цуј Хонг­ђан, ди­рек­тор Оде­ље­ња за европ­ске сту­ди­је Ки­не­ског ин­сти­ту­та за ме­ђу­на­род­не сту­ди­је.

Цуј сма­тра да ова­кве раз­ли­ке у евро­бло­ку ука­зу­ју на сло­же­ну бор­бу за моћ ме­ђу ин­сти­ту­ци­ја­ма ЕУ, по­себ­но око то­га ко има сна­гу да фор­му­ли­ше спољ­ну по­ли­ти­ку ЕУ. Овај ки­не­ски екс­перт за ме­ђу­на­род­не од­но­се ипак сма­тра да је ма­ло ве­ро­ват­но да ће се Бо­ре­љо­ви пред­ло­зи пре­то­чи­ти у ре­ал­ну по­ли­ти­ку, с об­зи­ром на раз­ли­ке у ста­во­ви­ма из­ме­ђу кључ­них европ­ских ин­сти­ту­ци­ја: Европ­ске ко­ми­си­је, Европ­ског са­ве­та и Европ­ског пар­ла­мен­та.

По­ку­шај Бри­се­ла да за­о­штри свој став пре­ма Пе­кин­гу по­сле не­дав­них тро­днев­них вој­них ве­жби у ко­ји­ма је Ки­на си­му­ли­ра­ла пот­пу­ну бло­ка­ду Тај­ва­на, до­ла­зи на на­го­вор Ва­шинг­то­на. На ми­ни­стар­ском са­стан­ку зе­ма­ља Г7, одр­жа­ном од 16. до 18. апри­ла у ја­пан­ском гра­ду Ка­ру­и­за­ви, ше­фо­ви ди­пло­ма­ти­ја су под при­ти­ском САД за­у­зе­ли оштри­ји став пре­ма прет­ња­ма Пе­кин­га Тај­пе­ју.

За­бри­ну­тост ви­со­ког пред­став­ни­ка ЕУ за сло­бо­ду плов­них пу­те­ва у Тај­ван­ског мо­ре­у­зу, због че­га би европ­ска мор­на­ри­ца мо­ра­ла да па­тро­ли­ра у овом да­ле­ко­и­сточ­ном ре­ги­о­ну, по оце­ни Ли Хај­дон­га ни­је осно­ва­на. Ка­ко ка­же, Евро­па не тре­ба да бри­не, јер је Ки­на нај­ве­ћи га­рант ко­ји обез­бе­ђу­је не­сме­та­ну и ста­бил­ну пло­вид­бу тр­го­вач­ких бро­до­ва кроз Тај­ван­ски мо­ре­уз.

За раз­ли­ку од бро­до­ва аме­рич­ке мор­на­ри­це, ко­ји стал­но па­тро­ли­ра­ју Ју­жним ки­не­ским мо­рем и про­ла­зе кроз Тај­ван­ски мо­ре­уз, вој­на пло­ви­ла чла­ни­ца ЕУ рет­ко за­ла­зе у овај део све­та. Ка­ко са­оп­шта­ва тај­ван­ска вла­да, по­чет­ком апри­ла фран­цу­ска осма­трач­ка фре­га­та „Пра­и­ри­јал” је про­шла кроз мо­ре­уз. Ме­ђу­тим, кад је не­мач­ка фре­га­та „Ба­јерн” 2021. пр­ви пут по­сле две де­це­ни­је пло­ви­ла Ин­до­па­ци­фи­ком за­о­би­шла је Тај­ван­ски мо­ре­уз.

Не ра­чу­на­ју­ћи Ве­ли­ку Бри­та­ни­ју, ко­ја је на­пу­сти­ла евро­блок, од 27 чла­ни­ца ЕУ са­мо Фран­цу­ска, Не­мач­ка и Хо­лан­ди­ја има­ју аде­кват­не бро­до­ве спо­соб­не да па­тро­ли­ра­ју та­ко да­ле­ко од Евро­пе.

БОНУС ВИДЕО: УПОЗОРАВАЈУЋИ МАНЕВРИ - Авиони и бродови кинеске војске учествују у вежбама у близини Тајвана

(Политика)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE