АНКАРА ОДБИЛА ВАШИНГТОН: Турски министар открио - Америка тражила од Турске да пошаље С-400 у Украјину
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су предлагале Турској да пошаље своје системе С-400 у Украјину, али је Анкара то одбила, изјавио је шеф турске дипломатије Мевлут Чавушоглу.
Фото: ЕПА
- У вези са С-400 било је неколико предлога од САД. Рекли су нам да им предамо контролу. Тај предлог задире у нашу независност. Где је онда наша независност - рекао је Чавушоглу у интервјуу за „Хабертурк“.
Према његовим речима, Анкара је у више наврата добијала разне предлоге од САД у вези са С-400 и, „да је покорна, не би имала оне проблеме с Вашингтоном које има сада“.
- Чак су нам предлагали да их пошаљемо у Украјину, а ми смо рекли да то не може - рекао је Чавушоглу.
Русија и Турска су 2017. године потписале први уговор за комплекс С-400, вредан 2,5 милијарди долара, уз могућност куповине још једног комплекса.
Испоруке првог комплекса извршене су 2019. године, а 2022. директор Федералне службе за војно-техничку сарадњу Русије Дмитриј Шугајев рекао је да је потписан и почео да се спроводи уговор о набавци другог комплекса ПВО система С-400.
Чавушоглу је, такође, истакао да саопштења турске опозиције о томе да је неопходно прикључити се санкцијама против Русије носе ризик за турску економију и енергетику.
Чавушоглу је раније, на конференцији за медије с америчким колегом Ентонијем Блинкеном, изјавио да се Анкара не прикључује једностраним санкцијама против Русије, али да не дозвољава да се оне заобилазе.
(Спутњик)
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће САД прекинути да снабдевају оружјем Украјину уколико европски савезници одбију да се придруже "коалицији вољних" за деблокаду Ормуског мореуза, јавља данас Фајненшел тајмс, позивајући се на изворе.
01. 04. 2026. у 22:03
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ: "Кад смо бомбардовали Србију, нисмо имали дозволу за прелет преко Хрватске - Туђман није знао! Подела КиМ једини излаз"
НЕДАВНО је обележена 27. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
30. 03. 2026. у 20:11
Коментари (0)