ЕВРОПСКИ РАБИНИ СЕЛЕ СЕ У МИНХЕН: Јеврејска конференција напушта Лондо
БАВАРСКА престоница Минхен ново је седиште Европске конференције рабина. Избор Немачке је сам по себи необичан, али чињеница да је у питању град из ког је Адолф Хитлер отпочео успон додатно чуди. Председник Европске рабинске конференције Пинхас Голдшмит. на питање о разлозима пресељења, као прву ствар помиње безбедност: "Безбедност је приоритет." Лично, каже, осећа отвореност и приступачност за јеврејски живот у Минхену.

Фото Shutterstock
Баварски демохришћански премијер Маркус Зедер (ЦСУ) обећао је финансијску помоћ у циљу веће заштите и поручио: "Ваше бриге су и наше бриге." Зедер с времена на време свраћа у минхенску синагогу, а Шарлоте Кноблох (90), председница Јеврејске заједнице у Минхену и Горњој Баварској, назива га "верним савезником јеврејске заједнице у Баварској и свецем заштитником". Кноблохова ипак подсећа на терористички напад десничара на синагогу у Халеу 9. октобра 2019, на јеврејски празник Јом Кипур. Нападач није успео да пробије масивна врата, али је упуцао двоје људи у близини.
Конференција је основана 1956. године и у њој је око хиљаду рабина који живе између Даблина и Владивостока. Како пише "Дојче веле", уговор би требало да буде потписан у наредних неколико дана, што диже и административну рампу да се рабини, после 67 година, преселе из Лондона на немачки југ. Реноновирање стартује одмах и врата новог седишта биће отворена крајем лета.
Одлука је епилог приче с краја маја 2022. године. Тада је око 500 рабина из више од 40 земаља први пут дошло у Минхен. Њихова генерална скупштина одржана је тако у граду који су нацисти славили као "престоницу покрета". То је, такође, град у ком су палестински терористи убили 11 израелских спортиста на Олимпијским играма 1972. године.
Председник Европске рабинске конференције Пинхас Голдшмит каже да је, када је први пут чуо за идеју о премештању седишта у Минхен, то за њега била "заиста лудост". Он подсећа да је Минхен "град у којем је планирана Кристална ноћ", 9. новембра 1938. године, када је у немачком Рајху оскрнављено на стотине јеврејских богомоља и убијено на десетине Јевреја.
Одлука је донета у време када јеврејски живот у Немачкој, упркос бројним антисемитским инцидентима, постао све видљивији и уочљиво разноврснији. У међувремену се у Немачкој школују и хиротонишу либерални, конзервативни и ортодоксни рабини, који потом одлазе на рад у бројне европске земље. Голдшмит говори о "храбрости новог почетка". За Минхен каже да је то "једна од највећих и најважнијих јеврејских заједница у Немачкој".
глоса
Град из ког је Адолф Хитлер отпочео успон
и у ком је убијено 11 израелских спортиста
Кампус и академија
Крајем јуна у Берлину ће бити отворен "Јеврејски кампус" заједнице Хабад, чија изградња кошта 40 милиона евра. У Франкфурту на Мајни, недалеко од сајма, у току је изградња "Јеврејске академије". Она ће, према речима директора Дорона Кизела, бити завршена 2024. и отворена почетком 2025.
Новине за супруге
ЈЕДАН од фокуса рада Центра у Минхену требало би да буде и могућност образовања за супруге рабина. Прошле јесени започет је програм који се посебно фокусира на жене рабина и њихов допринос заједницама. Размишља се и о томе да жене добијају плате, што до сада није био случај.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)