ИРАН ДОБИЈА МОЋНО РУСКО НАОРУЖАЊЕ: У наредних седам дана Су-35 стиже у Персијски залив

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

13. 05. 2023. у 21:00

ИРАН ће следеће недеље добити прву серију руских борбених авиона четврте генерације Су-35. Ово се наводи у најновијем извештају објављеном у енглеској верзији државне иранске новинске агенције ИРНА.

ИРАН ДОБИЈА МОЋНО РУСКО НАОРУЖАЊЕ: У наредних седам дана Су-35 стиже у Персијски залив

Фото: Министарство одбране Руске Федерације

ИРНА није навела извор информација. Иран прес је објавио и информацију да се први Су-35 очекују у року од седам дана. BulgarianMilitary.com је контактирао свој извор у руској државној компанији Ростек, који ту вест није ни потврдио ни демантовао.

Потврђен је уговор о куповини Су-35 за сада само Ирана и Русије. Стална мисија УН у Ирану потврдила је ову тврдњу у марту. BulgarianMilitary.com је почетком године писао да се очекује да први Су-35 стигну у Иран на пролеће.

Пре неколико недеља појавио се снимак на коме се види ниско летећи Су-35. Аутор снимка, а касније и стотине корисника друштвених мрежа, рекли су да је ово први Су-35 који је стигао у Иран. Међутим, испоставило се да су информације лажне, јер ни Русија, ни Иран, ни Ваздухопловство Исламске Републике Иран (ИРИАФ) нису потврдиле те тврдње.


ТРЕНУТНИ ИНВЕНТАР ИРИАФ-А


Тренутно је иранска борбена авијација прилично застарела. Не може да испуни услове савременог ратовања. ИРИАФ има 41 ловац пресретач Ф-14 Томкет, неколико ловаца Ф-5 Тајгер 2, најмање 17 кинеских ловаца Ченгду Ф-7, 19 руских ловаца МиГ-29 совјетске производње, као и 12 француских ловаца Мираже Ф1. Иранска борбена авијација великог домета укључује 23 тактичка бомбардера Су-24МК, као и десетине борбених бомбардера Ф-4 Фантом 2.

Несумњиво је да ће долазак првих борбених авиона Су-35 бити велика вест у Ирану. Ово ће бити први ловци у најмање 30 година (МиГ-29 из 90-их) који ће повећати борбену способност ИРИАФ-а.

Су-35 би требало да замени функције ловца пресретача Ф-14 Томкет. Због дугогодишњег ембарга наметнутог Ирану, земља није могла да обнови моторе Ф-14, а постепено је њихова експлоатација постајала све мање могућа. Из истог разлога (ембарга), овај ловац је имао прилично ограничене способности ваздух-ваздух, ваздух-море.


ЈАК ЗАГРЉАЈ

Иран и Русија су нагло „учврстили загрљај“ након што је Русија напала Украјину. Москва је постепено почела да губи партнере, а неки су се све гласније дистанцирали од руске политике. Међутим, Техеран је видео прилику и искористио је. Почеле су испоруке ракета и дронова из Техерана у Москву, омогућавајући руској војсци да задржи контролу над акцијама у Украјини.

Фото АП

С-400

Наводи се да Су-35 неће бити последњи договор две земље, већ само почетак. Ракетни систем С-400 се дуго сматрао могућим предметом договора, али тренутно нема званичне потврде ни са једне стране за такав потез.

Такође нема потврде о могућој сарадњи у области заједничке производње Су-30. Иако су неки руски сајтови почели да наговештавају да би Иран могао да буде следећи партнер Русије после Индије да започне масовну серијску производњу овог ловца.


СУ-35 У АКЦИЈИ

Рат у Украјини је био прилика да се Су-35 докаже. И то се десило. Украјински пилоти коментаришу да им је највећа претња у ваздуху Су-35. Авион се може похвалити одличним могућностима за борбу ваздух-ваздух, али изван визуелног домета. Показао се и као одличан партнер у летећем пару – док МиГ-31 лети високо и избегава непријатељске радаре, Су-35 преузима улогу мамца и ангажује противваздушну одбрану.

Су-35 има одличне способности ваздух-ваздух и ваздух-земља. Испоставља се да је пројектил Р-37М, који има велики домет, кључно оружје руског ловца. Нема речи о томе да ли ће 24 Су-35 за Иран доћи наоружани или не. Могуће је да ће Иран у следећој фази свог партнерства са Русијом пожелети да набави и ову ракету.

Један од недостатака Су-35 је радар ПЕСА. Испоставило се да је у својој генерацији [4.5 генерација или 4++)овај ловац једини који није наоружан АЕСА радаром. У будућности Москва планира да исправи ову грешку. Већ се говори о интеграцији радара АЕСА са Су-57 на Су-35, али Иран неће добити такву конфигурацију. Ово неће дати Ирану жељену ваздушну надмоћ над Персијским заливом.

БОНУС ВИДЕО - БРОДОВИ, АВИОНИ, ХЕЛИКОПТЕРИ, ПРОЈЕКТИЛИ: Погледајте снимке током провере Пацифичке флоте Русије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда