ЖИТО ИЗ УКРАЈИНЕ ПОСВАЂАЛО ЕВРОПУ: Земље ЕУ незадовољне начином на који се решава проблем јефтиних житарица које извози Кијев
Украјинско жито је поделило Европску унију. Министри пољопривреде тринаест земаља чланица послале су писмо Европској комисији, критикујући начин на који европска извршна власт управља овом ситуацијом. Брисел је критикован после одлуке да упути додатну помоћ од 100 милиона евра, намењену пољопривредницима одређених источноевропских земаља чије је тржиште сада преплављено јефтиним украјинским житом.
Фото: Танјуг/AP Photo
Наиме, Бугарска, Мађарска, Пољска, Румунија и Словачка су претходно зауставиле или значајно смањиле увоз житарица из правца Украјине, уз објашњење да је овај масивни увоз довео до значајног пада цена на њиховом унутрашњем тржишту, што је изазвало протесте дела пољпривредника.
На овај проблем указује "Јуроактив" у тексту под називом "Увоз украјниских житарица: Брисел под ватром критика због недостатка транспарентности". Европска комисија је одлучила да додатну помоћ упути из фондова Заједничке пољопривредне политике, после чега су наведене земље подигле рестрикцију на увоз житарица, подсећа "Јуроактив".
У писму које су средином овог месеца ресорни министри упутили Европској комисији, истиче се забринтост због тога што је одлука донета без консултовања земаља чланица и што би то могло да доведе до различитог третмана унутар заједничког тржишта. Забринути су и због тога што би то могло да створи опасан преседан којим би могле да се решавају и неке друге ситуације на сличан начин.
Многима се, једноставно, не допада то што су пољопривредници наведених држава третирани на другачији, привилегован начин од осталих, само зато што су у њиховим земљама одлучили да зауставе увоз украјинског жита. Берлин је става да све зависи и од тога да ли се у појединим земаљма, попут Пољске, води исправна пољопривредна политика, са добрим саветима произвођачима, као и да је то национално питање, тражећи да буду успостављени објективни услови за пружање помоћи.
"Јуроактив" такође наводи и гласине да европски комесар за пољопривреду Јануш Војчеховски планира да се кандидује за високу политичку функцију у својој земљи, Пољској, као и да многи објашњавају одлуку Пољске да заустави увоз житарица из Украјине, жељом да задовољи гласаче.
А ШПАНЦИ?
Истиче се да и друге земље имају разлоге да им се помогне. Као пример се између осталог наводи ситуација у Шпанији, чији су пољопровредници значајно погођени сушом.
Препоручујемо
Трамп жели да их избаци ову државу из НАТО-а: Процурио мејл из Пентагона
25. 04. 2026. у 10:41
СУКОБ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иранци би пре преговарали са Русима него са Американцима, Аракчи у Исламабаду
25. 04. 2026. у 07:26 >> 10:00
Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствује церемонији отварања видиковца на 41. спрату Куле Београд, те се том приликом осврнуо и на актуелно питање генерала Ратка Младића.
23. 04. 2026. у 14:21
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
Нови п**но скандал Даре Бубамаре: Снимак пуштен на мрежама - ноћ са млађим дечком
"САДА не знам ни како се то нашло у јавности, али приватност је једна ствар и сматрам да то треба да се поштује."
24. 04. 2026. у 16:21
Коментари (0)