ХОРОР У СУДАНУ У сиротишту од глади и болести умрло 50 беба: "Нисмо успели да спасемо децу"
НАКОН што је избио рат у Картуму, докторка Абир Абдулах јурила је кроз собе највећег суданског сиротишта док је покушавала да брине о стотинама беба и мале деце. Дечји плач чуо се широм простране зграде док је околина одјекивала од гласне паљбе, преноси Јаху њуз.

Фото: Википедиа
Деца су била смештена на горњим спратовима сиротишта званог Мигома. Без довољно особља које би бринуло о њима, бебе су подлегле неухрањености и дехидратацији. Нека од новорођене деце, која су се налазила у приземљу клинике, умрла су од високе температуре.
- Морали су да буду храњени на свака три сата, али никога није било. Покушавали смо да дамо интравенску терапију, али најчешће нисмо успевали да спасемо децу - рекла је докторка из Дома за незбринуту децу, док се у позадини чуо плач беба.
Најмање 50 деце је умрло у сиротишту за шест недеља од избијања рата, тврди Абдулах. То укључује најмање 13 беба које су умрле овог петка. Високи званичник у сиротишту потврдио је те бројке, наводећи неухрањеност, дехидратацију и инфекцију као узрок смрти. Доктор је призоре мртвих беба у колевкама описао као застрашујуће и болне.
Мртве бебе невидљиве жртве рата
Сидиг Фрини, генерални директор Министарства социјалног развоја Картум, које надгледа центре за негу, признао је пораст броја смртних случајева у Мигоми. Он тврди да су главни кривци несташица особља и стални нестанци струје изазвани сукобима. Без исправних плафонских вентилатора и клима-уређаја, собе постају загушљиво вруће по топлом мајском времену у Картуму, а стерилизација опреме је тешка. Мртве бебе су међу невидљивим жртвама рата у Судану, трећој по величини земљи у Африци. У борбама је погинуло више од 700 људи, хиљаде је повређено и најмање 1,3 милиона људи расељено, према подацима Уједињених нација.
Стварни број смртних случајева ће вероватно бити много већи. Здравствене и владине службе, које би пратиле смртне случајеве, престале су да функционишу. Суданско Министарство здравља забележило је стотине смртних случајева у граду Ел Генеина у регији Дарфур. Судан, са око 49 милиона становника, једна је од најсиромашнијих земаља на свету.
Борбе су оштетиле већ исцрпљену здравствену инфраструктуру, укључујући болнице и аеродроме. Пре почетка рата хуманитарна помоћ је била потребна за скоро 16 милиона људи, а сада је ова цифра скочила на 25 милиона. Према подацима Светске здравствене организације, више од две трећине болница у подручјима борбених дејстава не ради.
(Јутарњи лист)

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)