КИНА УВОДИ РЕПРЕСИВНЕ МЕРЕ: Забрањује се увоз производа из Јапана као одговор на пуштање воде из Фукушиме
КИНЕСКЕ власти одлучиле су да забране увоз производа из 10 префектура у Јапану у вези са намером Токија да испусти контаминирану воду из нуклеарне електране Фукушима-1 у море, саопштила је у петак главна кинеска царинска управа.

Фото: Танјуг/АП
- Да би спречила увоз јапанске хране контаминиране радијацијом у Кину и обезбедила безбедност увезене хране за кинеске потрошаче, кинеска царина уводи забрану увоза хране из десет префектура у Јапану, укључујући Фукушиму - наводи се у саопштењу. Саопштење је објављено на званичном налогу агенције на друштвеним мрежама Вичет.
Што се тиче намирница из других региона Јапана, посебно водених производа, кинеска царина ће појачати регулацију и проверу пратеће документације, спровести темељну инспекцију свих увезених производа без изузетка и појачати проверу садржаја радиоактивних материја.
- Тренутно је питање испуштања контаминиране воде у Јапану постало фокус светске пажње, а такође је изазвало забринутост кинеских потрошача у вези са безбедношћу хране увезене из Јапана - саопштило је министарство. Истовремено, у саопштењу администрације није наведено од ког датума забрана почиње да важи.
Током хаварије у нуклеарној електрани Фукушима-1 2011. године, нуклеарно гориво се истопило на првом, другом и трећем реактору. Вода која се користи за хлађење реактора и контаминирана радиоактивним материјама пролази кроз вишестепени АЛПС систем, што омогућава пречишћавање од 62 врсте радионуклида, са изузетком трицијума. Трицијум је радиоактивни изотоп водоника, иначе се назива "супертешки водоник" или 3H, што отежава чишћење воде из њега. Трицијум постоји у природи, због слабог бета зрачења његово дејство на човека је ограничено, а истовремено је опасан ако уђе у организам. Вода, пречишћена од радионуклида са изузетком трицијума, сада се чува у огромним резервоарима на станици. Сваког дана им се дода око 140 тона радиоактивне воде.
Питање начина одлагања воде разматра се од 2013. године. Између осталог, разматране су опције да се помеша са цементом и бетоном под земљом, да се водоник одвоји електролизом и друго. Влада је на крају одлучила да почне да испушта воду у море, након што је разблажи и доведе концентрацију трицијума на 1.500 бекерела по литру, што је 40 пута мање од норме усвојене у Јапану за испуштање воде у море из операције оперативних нуклеарних електрана - 60 хиљада бекерела.
Према подацима Министарства индустрије Јапана, радиоактивност трицијума у 1,25 милиона тона воде акумулиране у нуклеарној електрани Фукушима-1 износи 860 трилиона бекерела. Пре несреће, станица је сваке године испуштала у море 2,2 трилиона бекерела воде која је садржала трицијум.
Шеф ИАЕА Рафел Гроси рекао је у уторак у Токију да је план за испуштање воде у складу са договореним међународним стандардима и да би утицај на животну средину био занемарљив. Међутим, локални становници, фармери и рибари Фукушиме страхују да ће испуштање слабо радиоактивне воде у океан негативно утицати на имиџ производа произведених у префектури. Гроси је у среду посетио станицу и такође одржао састанак са локалним становништвом и рибарима, пренела је РИА.
БОНУС ВИДЕО: ОВАКО ИЗГЛЕДА ФУКУШИМА ДАНАС - Обилазак стручњака уочи испуштања третиране радиоактивне воде
Препоручујемо

ОВАКО ИЗГЛЕДА ФУКУШИМА ДАНАС: Обилазак стручњака уочи испуштања третиране радиоактивне воде
06. 07. 2023. у 09:44 >> 09:54

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)