ПОМОЋ КИЈЕВУ ПО "ИЗРАЕЛСКОМ МОДЕЛУ": Закључци са самита НАТО у Виљнусу
Помоћ је добра ствар, али она не може да замени чланство у НАТО. То је јуче, последњег дана дводневног самита Северноатлантске алијансе поручио Владимир Зеленски, председник Украјине, земље чије власти покушавају да издејствују пријем, али без успеха, током ратног стања.

Фото Танјуг/АП
Зеленски се захвало на предусретљивости чланица Г7, али и истакао крајњи циљ. Рекао је да разуме да неке земље не желе да говоре о томе у овом тренутку, јер је логично да никоме није до трећег светског рата, али и додао да је уверен да ће Украјина бити део НАТО "по завршетку рата". Зато је затражио и гаранције на путу ка чланству.
Чланице око пријема нису сагласне међу собом. С балтичким земљама и Пољском, око брзог пријема сложила се и Француска, али не и многе друге државе. Табор опрезних предводе САД и Немачка.
- Не мислим да је Украјина спремна да буде део НАТО – изјава је Џозефа Бајдена дата за Си-Ен-Ен, која је изазвала доста пажње и показала тренутно стање.
Али, у Виљнусу је потврђено и то да се Украјина, истовремено, креће ка НАТО, што је одложено за нека срећнија времена. Као симболични гест у том смеру јуче је у главном граду Литваније, декорисаном са 33.000 украјинских засатва, на свега 35 километара од Белорусије, одржан први Самит НАТО-Украјина, који је унапређен из формата истоимене комисије. Најављен је, као потез добре воље, и поједностављени принцип пријема за ову земљу, али када за то дође време.
У међувремену, "надокнада" за чланство стиже у виду оружја. Норвешка је тако најавила повећање војне помоћи Украјини за 220 милиона евра, пре свега у дроновима, системима земља-ваздух и војничким порцијама. Претходно су повећање помоћи у наоружању најавиле Француска, Немачка и Велика Британија.
Оно што је много важније, јесте спуштена рука америчког председника Џозефа Бајдена на раме Зеленског, а овај гест подразумева и споразум с Украјином "по израелском моделу" који обухвата војну помоћ од чак 3,8 милијарди евра на годишњем нивоу, током десет следећих година.
Ту је и "безбедносни план" који у недостатку ослањања на фамозни члан 5 о међусобној војној солидарности чланица, треба да пружи какав-такав одбрамбени штит Кијеву. Његове детаље разрађивали су јуче САД, Велика Британија, Немачка и Француска.
Овај план се пре свега односи на континуирано достављање наоружања и муниције Украјини, у рату против Русије. То би требало да обухвата читав пакет, у коме су материјал, обавештавање и обука, што се тренутно, стихијски, и ради. Од Виљнуса па надаље то би требало да добије неку одређенију форму.
Чланице ЕУ су Украјини до сада, од почетка сукоба, доставиле око 14 милијарди евра војне помоћи, а САД двоструко више, и та тенденција наоружавања у рату коме се не назире крај ће се очигледно наставити.
Осим порука упућених Русији кроз подршку Украјини додатним наоружавањем, самитом у Виљнусу још није пређена велика црвена линија, уз мноштво малих већ прекорачених, у страху од новог светског сукоба.
Уз украјинско питање и изненадно одлеђивање пријема [ведске, као трећа главна тема у Виљнусу били су војни буџети земаља чланица. Пројектовани циљ од минимум 2 одсто БДП за одбрану до сада је испунило 11 од 31 земље чланице.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)