УМЕСТО РЕПАРАЦИЈЕ ДОБИЛИ ИЗВИЊЕЊЕ: Латиноамеричке и карипске земље остале без финансијске надокнаде због европског ропства
Латиноамеричке земље су се надале да ће од Европљана добити репарацију за ропство због кога су пропатиле кроз историју, али су ових дана у Бриселу уместо тога добиле – извињење.
Велика очекивања била су од самита 60 земаља – 27 из ЕУ и 33 из Заједнице латиноамеричких и карипских држава (ЦЕЛАЦ) – на састанку који је одржан први пут после осам година, с циљем даљег међусобног приближавања.
Један од каменова спотицања у том приближавању је и питање ропства. Учеснице из Латинске Америке су се надале конкретној своти којом би делом дошло до задовољења тешких патњи предака, али то није ушло у заједнички текст.
- Признајемо и дубоко жалимо због неизрециве патње нанете милионима мушкараца, жена и деце као резултат трансатлантске трговине робљем – истиче се у закључцима.
Подвлачи се и пуна приврженост принципима да су ропство и трговина робљем, укључујући и трансатлантску трговину, биле ужасне трагедије у историји човечанства, не само због овог гнусног варварства, већ и због њиховог обима, организованог карактера и негирања, као и због тога што трговина робљем представља злочин против човечности.
И, то је све. Додато је и то да су се латиноамерички учесници позвали на план репарације у десет тачака, али не и како ће се ЕУ према томе односити. Тај план је још 2014. године разрадило 14 карипских земаља које траже од Велике Британије, Француске, Холандије, Шпаније, Португалије, Данске, Шведске и Норвешке финансијску надоканду за афричко робље и њихове потомке између 16. и 19. века.
Уместо репарације, земље ЕУ су одлучиле да инвестирају 45 милијарди евра у латиноамеричке и карипске земље, али пре свега да би се на тај начин супротставиле кинеској конкуренцији. То се пре свега односи на инфраструктуру и чисту енергију.
Очекивао се и даљи помак у примени трговинског споразума с Аргентином, Бразилом, Парагвајем и Уругвајем, који је потписан још 2019. али није парафиран. Званично, због односа Бразила према очувању природе, али је јасно да се ту крије и брига за европске пољопривреднике.
НЕСЛОГА И ОКО УКРАЈИНЕ
Споразума није било ни око рата у Украјини. Брисел је хтео да се у текст унесе осуда Русије, али се све свело на забринутост. После дугих преговора закључено је да сви хоће мир, али да се разликују путеви како да се до тога дође. Највећи противници осуде Москве били су Куба и Венецуела, док је Никарагва чак одбила да потпише и овако ублажени текст.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)