САМО НЕКОЛИКО САТИ ПРЕ ИСТОРИЈСКОГ СЛЕТАЊА НА МЕСЕЦ: Индија дала предлог о свемиру на самиту БРИКС-а
НОВИ конзорцијум за истраживање свемира предложио је премијер Индије Нарендра Моди, у свом обраћању на годишњем самиту лидера земаља БРИКС-а у среду и само неколико сати пре него што је месечева сонда његове земље постигла историјско слетање на јужни месечев пол.

Foto: Profimedia
- Већ радимо на сателитској констелацији БРИКС-а. Идући корак даље, можемо размотрити стварање конзорцијума за истраживање свемира БРИКС-а. У складу са тим, можемо радити за глобално добро у областима као што су истраживање свемира и праћење времена - рекао је Моди.
Земље БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка) прошле године су успоставиле заједнички комитет за космичку сарадњу како би омогућиле да сазвежђа сателита даљинске детекције пет земаља размењују податке. Ту иницијативу је Кина првобитно промовисала 2015. године.
Сазвежђе се састоји од постојећих БРИКС сателита, укључујући кинески Гаофен-6 и ЗИ-3 02 сателит, руски Цанопус са пет сателита, индијске сателите ЗИ 2 и 2А, и заједнички развијен кинеско-бразилски сателит Еартх Ресоурцес Сателлите 04.
Прошлог месеца, Русија је предложила стварање наменског специјализованог модула за земље БРИКС-а на руској орбиталној станици (РОС), чије се лансирање очекује 2027. То би могло омогућити земљама БРИКС-а да спроводе своје националне свемирске програме користећи могућност коју нуди ниска орбита станице близу Земље.
- Желео бих да предложим да наши партнери у БРИКС-у размотре могућност да узму учешће у овом пројекту и заједничким напорима креирају пуноправни модул, који би омогућио земљама БРИКС-а, у оквиру пројекта РОС, да искористе могућност коју пружа [РОС] ниску око Земљину орбиту за спровођење својих националних свемирских програма - рекао је генерални директор руске свемирске агенције Роскосмос Јуриј Борисов.
На самиту у Јоханесбургу ове недеље, Нарендра Моди је такође предложио сарадњу у образовању, развоју вештина и технологије, као и „мапирање вештина“ како би се идентификовале снаге сваке земље чланице БРИКС-а.
- Да бисмо БРИКС учинили организацијом која је спремна за будућност, морамо да учинимо наша друштва спремна за будућност. Технологија ће играти важну улогу у томе - рекао је Моди.
Констатујући „ пуну подршку “ Индије ширењу БРИКС-а, индијски лидер је поздравио председавање Јужне Африке због придавања посебне важности земљама глобалног југа. Он је поновио да је и Њу Делхи дао главни приоритет овој теми под својим председавањем Групом двадесет (Г20).
- Ово није само очекивање садашњег времена, већ и потреба - рекао је Моди. Он је истакао да је Индија предложила да се Афричкој унији да стално чланство у Г20 и изразио наду да ће БРИКС
Препоручујемо

"СВЕТ ПРОЛАЗИ КРОЗ ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ": Си Ђинпинг позива на убрзано ширење БРИКС-а
23. 08. 2023. у 13:51

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)