СЛИКЕ СТРАНЕ МЕСЕЦА КОЈА НИКАД НИЈЕ ОКРЕНУТА КА ЗЕМЉИ: Индијска летелица пре слетања забележила ове фотографије (ФОТО)
ИНДИЈСКА свемирска летелица Чандрајан-3 снимила је фотографије површине Месеца високе резолуције пре него што је слетела на Месец.

Foto: Profimedia
Четири фотографије објавила је Индијска организација за истраживање свемира (ИСРО), индијска свемирска агенција, на сајту друштвених медија Кс.
Оштре црно-беле фотографије снимила је камера за откривање и избегавање опасности док је "Чандрајан-3". Фотографије су забележене се на супротној страни Месеца, која никада није окренута ка Земљи.
- Ову камеру која помаже у лоцирању безбедног подручја за слетање – без камених громада или дубоких ровова – током спуштања је развио ИСРО у САЦ-у - рекао је ИСРО.
Викрам такође, носи ровер који се зове Прагјан, а оба имају век трајања батерије од 14 земаљских дана или један лунарни дан.
Подсетимо, Индија је је извела прави историјски подвиг – успешно је спустила модул Викрам близу јужног пола Месеца. Најмногољуднија држава света постала је прва земља која је освојила најјужнију тачку Земљиног сателита, а тек четврта, после САД, Русије (СССР) и Кине, која је спустила летелицу на Месец.
Атмосфера у контролној соби мисије Чанрајан-3 у Бангалору је била невероватна, сви се радују, аплаудирају, а неки и певају. Присутнима је одмах честитао и премијер Индије Нарендра Моди.
Летелица Викрам успешно се спустила на лунарну површину, у област близу јужног пола Месеца, саопштила је команда.
Иначе, како пише Телеграф, план је и био да спуштање почне у 14.15, а очекује се да буде завршено у 14.34.
Мисија Чандрајан-3, која има лунарни орбитер, модул за слетање Викрам и ровер, до сада је ишла по плану. Летелица је лансирана у Земљину орбиту 14. јула, а онда је 5. августа успешно ушла у орбиту Месеца. Модул Викрам се 17. августа одвојио од летелице и тиме започео лагано спуштање.
Циљ је да слети близу јужног пола Месеца, за који се верује да је богат залеђеном водом. Овај део Земљиног пратиоца до сада није испитиван, а стручњаци га сматрају много негостољубивијим од области које су посетиле мисије других земаља.
Индији ће ово бити други покушај спуштања модула на Месец. Први, током мисије Чандрајан-2, 2019. године, није успео. Шеф Индијске свемирске истраживачке организације (ИСРО) Шридхара Паникер Соманат рекао је да су пажљиво проучавали податке неуспешног слетања и извели симулације током којих су решили све проблеме.
Чандрајан-3 је тежак 3.900 килограма и његова производња коштала је 75 милиона долара, а циљеви мисије су меко слетање модула. Модул за слетање је назван Викрам по оснивачу ИСРО, тежак је 1.500 килограма и у себи има ровер Прагајан, што значи мудрост на санксритском, тежак 26 килограма.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (3)