СЛИКЕ СТРАНЕ МЕСЕЦА КОЈА НИКАД НИЈЕ ОКРЕНУТА КА ЗЕМЉИ: Индијска летелица пре слетања забележила ове фотографије (ФОТО)
ИНДИЈСКА свемирска летелица Чандрајан-3 снимила је фотографије површине Месеца високе резолуције пре него што је слетела на Месец.
Четири фотографије објавила је Индијска организација за истраживање свемира (ИСРО), индијска свемирска агенција, на сајту друштвених медија Кс.
Оштре црно-беле фотографије снимила је камера за откривање и избегавање опасности док је "Чандрајан-3". Фотографије су забележене се на супротној страни Месеца, која никада није окренута ка Земљи.
- Ову камеру која помаже у лоцирању безбедног подручја за слетање – без камених громада или дубоких ровова – током спуштања је развио ИСРО у САЦ-у - рекао је ИСРО.
Викрам такође, носи ровер који се зове Прагјан, а оба имају век трајања батерије од 14 земаљских дана или један лунарни дан.
Подсетимо, Индија је је извела прави историјски подвиг – успешно је спустила модул Викрам близу јужног пола Месеца. Најмногољуднија држава света постала је прва земља која је освојила најјужнију тачку Земљиног сателита, а тек четврта, после САД, Русије (СССР) и Кине, која је спустила летелицу на Месец.
Атмосфера у контролној соби мисије Чанрајан-3 у Бангалору је била невероватна, сви се радују, аплаудирају, а неки и певају. Присутнима је одмах честитао и премијер Индије Нарендра Моди.
Летелица Викрам успешно се спустила на лунарну површину, у област близу јужног пола Месеца, саопштила је команда.
Иначе, како пише Телеграф, план је и био да спуштање почне у 14.15, а очекује се да буде завршено у 14.34.
Мисија Чандрајан-3, која има лунарни орбитер, модул за слетање Викрам и ровер, до сада је ишла по плану. Летелица је лансирана у Земљину орбиту 14. јула, а онда је 5. августа успешно ушла у орбиту Месеца. Модул Викрам се 17. августа одвојио од летелице и тиме започео лагано спуштање.
Циљ је да слети близу јужног пола Месеца, за који се верује да је богат залеђеном водом. Овај део Земљиног пратиоца до сада није испитиван, а стручњаци га сматрају много негостољубивијим од области које су посетиле мисије других земаља.
Индији ће ово бити други покушај спуштања модула на Месец. Први, током мисије Чандрајан-2, 2019. године, није успео. Шеф Индијске свемирске истраживачке организације (ИСРО) Шридхара Паникер Соманат рекао је да су пажљиво проучавали податке неуспешног слетања и извели симулације током којих су решили све проблеме.
Чандрајан-3 је тежак 3.900 килограма и његова производња коштала је 75 милиона долара, а циљеви мисије су меко слетање модула. Модул за слетање је назван Викрам по оснивачу ИСРО, тежак је 1.500 килограма и у себи има ровер Прагајан, што значи мудрост на санксритском, тежак 26 килограма.
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (3)