МНОГО СЦЕНАРИЈА ЗА БУДУЋНОСТ ПОЈАСА ГАЗЕ: Америка и Израел кују планове, а постоји и пет сценарија са друге стране

И.С.

02. 11. 2023. у 14:37

АКО израелским одбрамбеним снагама (ИДФ) пође за руком да протерају Хамас из Појаса Газе, у овај регион би могли да дођу међународни мировњаци, састављени од америчких, британских и француских трупа, план је који разматрају САД и Израел. Друга опција је да се успоставе мировне снаге по узору на оне које надгледају мировни споразум Египта и Израела из 1979. године. По трећој опцији, Газа би била стављена под привремени надзор УН.

МНОГО СЦЕНАРИЈА ЗА БУДУЋНОСТ ПОЈАСА ГАЗЕ: Америка и Израел кују планове, а постоји и пет сценарија са друге стране

Фото: Принтскрин/Јутјуб

С друге стране, Дојче веле износи пет сценарија за будућност Појаса. Први подразумева да контролу над регионом преузме Израел, но то би имало утицаја на регионални баланс снага, оцењује Стефан Штетер, професор међународне политике на Универзитету немачких савезних оружаних снага у Минхену.

Други сценарио био би да палестинске власти преузму контролу над Појасом Газе. Али, Мајкл Милштајн, бивши члан израелске војне обавештајне службе, сада истраживач у Моше Дајан центру за блискоисточне и афричке студије на Универзитету у Тел Авиву, сматра да је то тешко, јер палестинске власти управљају полуаутономним областима Западне обале коју је окупирао Израел.

Трећа опција подразумева палестинску цивилну управу, што би, вели Милштајн, била боља, иако тежа варијанта. Овакав модел лидерства потенцијално би могли да подрже Египат, Саудијска Арабија, УАЕ и САД.

По четвртој варијанти, УН би могле да заузму бившу зону сукоба, пошто једна страна буде поражена, каже Штетер, позивајући се на примере КиМ и Источног Тимора. "Али то није реално у Појасу Газе", каже он, примећујући да би добијање мандата УН било тешко.

По петом сценарију, Појас Газе био би администрација коју воде арапске државе. Штетер би, међутим, како каже, више волео да друге арапске државе преузму вођство у Појасу Газе, заједно са палестинским властима, што би, заправо, каже, могло да буде у интересу неких арапских држава, посебно оних које имају јаке резерве према организацији Муслиманско братство.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум