"РУСИЈА ПОТКОПАВА НАШУ БЕЗБЕДНОСТ": Столтенберг отворено позвао на јачање НАТО пакта
ОСНОВНИ механизми контроле наоружања престали су да функционишу након повлачења Русије из Споразума о конвенционалним оружаним снагама у Европи, стога „треба јачати НАТО“, изјавио је генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг.

FOTO: Tanjug/AP
- Русија поткопава нашу безбедност, демонстрирајући потпуно занемаривање контроле наоружања. Ове недеље се повукла из Споразума о конвенционалним оружаним снагама у Европи, чиме је одступила од свих главних споразума о контроли наоружања. Све то чини свет опаснијим и показује важност јачања НАТО. Лидери Алијансе су се договорили да јачају нашу одбрану - рекао је Столтенберг на прес-конференцији у Немачкој са министром одбране те земље Борисом Писторијусом.
Такође је додао да ће земље блока наставити да пружају војну помоћ Украјини.
- Већ смо пружили Украјини помоћ без преседана. Сигуран сам да ће савезници наставити са помагањем, не само зато што смо то обећали на самиту у Вилњусу, него зато што је у нашем интересу да то чинимо - истакао је Столтенберг.
Министарство спољних послова Русије саопштило је у понедељак да је завршена процедура повлачења Русије из Споразума о конвенционалним оружаним снагама у Европи и да за Москву документ више не постоји.
Након тога су Сједињене Америчке Државе објавиле ће суспендовати испуњавање обавеза у оквиру Споразума од 7. децембра.
Како је рекао заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков, ступање Финске у НАТО и процедура пријема Шведске у Алијансу били су „кап која је прелила чашу“ и учинила неизбежним повлачење Русије из поменутог Споразума.
Руски званичник је истакао да Вашингтону није био потребан адаптирани Споразум, већ је за САД било и остало најважније потискивање Русије из региона њених неоспорних интереса.
Према његовим речима, нови преговори о контроли над конвенционалним наоружањем у Европи биће могући само у случају да Запад одустане од антируске политике.
Споразум о конвенционалним оружаним снагама у Европи потписали су 19. новембра 1990. у Паризу опуномоћени представници 16 држава-чланица НАТО-а и шест држава-чланица Варшавског пакта, а ступио је на снагу 9. новембра 1992. године. У њему нису учествовали неутрални и несврстани учесници Конференције о европској безбедности и сарадњи (КЕБС, од 1995. године – ОЕБС), а сам Споразум био је затворен. Њиме није било предвиђено приступање држава које тада нису биле чланице НАТО-а и Варшавског пакта.
Русија је 2007. године суспендовала учешће у Споразуму док земље НАТО-а не ратификују документ и не почну да га испуњавају.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО: УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ - Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом
Препоручујемо

МНОГИ СУ ЗАБОРАВИЛИ: Свештеници подсећају шта сваки верник треба да учини ПРЕ СПАВАЊА
09. 11. 2023. у 12:33

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)