ВЕЋА ПРАВА АУТОНОМИЈАМА: Историјски искорак Италије, која усваја закон о другачијем уређењу надлежности у држави

Milica Ostojić - Specijalno za Novosti RIM

25. 01. 2024. у 09:11

ИТАЛИЈАНСКИ Сенат усвојио је предлог Закона о примени "диференцираних аутономија", што значи да ће велики број надлежности, сада у рукама државе, прећи на регионе. Остаје на парламенту да гласа за завршни корак.

ВЕЋА ПРАВА АУТОНОМИЈАМА: Историјски искорак Италије, која усваја закон о другачијем уређењу надлежности у држави

Фото: АП

У Италији постоје 23 питања паралелног законодавства, то јест заједничке надлежности централне државе и региона, које ће сада, на основу предлога Закона о аутономијама, моћи у потпуности да сносе регионалне власти. Предлог прерасподеле надлежности на аутономије подразумевао би широк спектар питања, од међународних односа до цивилне заштите, од енергетике до здравствене заштите, од научних истраживања до заштите животне средине, преко транспорта, културе, спољне трговине, допунске пензије.

Поборник оснивања аутономија већ више година је партија Матеа Салвинија Лига, а креатор закона је министар за регионалне послове и аутономије Роберто Калдероли. Реч је о прерасподели овлашћења, захваљујући другачијој подели јавних ресурса. Спровођење ће се одвијати по члану Устава 116, који је промењен 2001, а предвиђа да региони могу да затраже од државе ексклузивне надлежности у 23 области. У Италији постоји пет аутономија са специјалним статусом - Сицилија, Сардинија, Фриули Венеција Ђулија, Трентино-Алто Адиђе, Вале Даоста.

Фото: ЕПА

Региони ће моћи да затраже договор са Владом о преносу надлежости и новца. Диференцирана аутономија предвиђа могућност задржавања дела пореских прихода остварених на територији за финансирање услуга и функција. Стигло се до неке врсте асиметричног регионализма, са геометријом која од почетка дели политички и административни свет на различитим нивоима.

Постоје они који су одувек тврдили да су већи административни протагонисти били Ломбардија, Венето и Емилија Ромања, што можда и није изненађујуће, јер су то три најбогатија региона у Италији. Заговорници аутономија сматрају да ти региони одузимају главне надлежности државног буџета, као што је здравство. Сада и други имају шансу да се приближе њима.

Страх од раскола и "пуцања"

Они који подржавају диференциране аутономије тврде да већа одговорност региона може да допринесе већој ефикасности, док они који су против, страхују да ће децентрализација напослетку потенцирати, већ очигледне, друштвене и територијалне разлике у земљи. Страхују да ће се стићи до "непоправљивог раскола између сиромашних и богатих региона", како сматра део италијанске опозиције.

Али, процес добијања аутономије неће бити једноставан. Приписивање аутономије регионима дозвољено је само под условом да се ниво услуга предвиђених уставом утврди, подразумевајући минимални ниво услуга које ће се грађанима пружати на јединствен начин на целој територији Италије. Да би се избегла економска неравнотежа између региона који прихвате аутономију, и оних који то не желе, план предвиђа мере изједначавања, односно додатна средства од севера до југа земље. Процедура за постизање споразума између државе и региона мора да траје најмање пет месеци, уговори могу да се протегну на 10 година уз обнављање, а могу и да се раскину, уз најаву од најмање 12 месеци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!